Mimo iż do mistrzostw świata organizowanych w Rosji zostało jeszcze pięć lat, niższa izba parlamentu postanowiła już teraz zadbać o bezpieczeństwo kibiców, którzy przyjadą na mundial. Projekt uchwały przewiduje kary dla wszystkich osób, które dopuszczą się łamania ogólnie przyjętych norm postępowania na stadionach. Nikt nie będzie mógł czuć się bezkarny. Nowe prawo obejmie nie tylko kibiców, ale także organizatorów i właścicieli obiektów sportowych. Sankcje mają być znacznie surowsze, niż do tej pory.
Komisja Kultury Fizycznej i Sportu Dumy zatwierdziła poprawki do drugiego czytania ustawy. Projekt został złożony w listopadzie ubiegłego roku. Pierwsze czytanie miało miejsce dwa miesiące temu. Drugie czytanie najprawdopodobniej odbędzie się 21 czerwca. Rząd uważa, że nowy surowszy kodeks zapewni bezwzględny spokój na trybunach. Według władz fani kilka razy się zastanowią, zanim podejmą działanie niezgodne z prawem. Widz, który dopuści się aktów chuligaństwa, może zostać ukarany grzywną od 3 tys. (ok. 300 zł) do 10 tys. rubli (ok. 1000 zł). Kary będą jeszcze wyższe, jeżeli mecz zostanie przerwany lub przedwcześnie zakończony z winy kibica. Wtedy najniższa kwota mandat będzie wynosić 10 tys. rubli, zaś najwyższa 15 tys. (ok. 1500 zł). Dodatkowo na osobę zakłócającą przebieg spotkania może zostać nałożony zakaz stadionowy trwający od sześciu miesięcy do siedmiu lat.
Nowością w rosyjskim ustawodawstwie będą kary dla organizatorów zawodów i właścicieli stadionów. Jeżeli złamią oni zasady bezpieczeństwa muszą liczyć się z grzywną od 30 tys. (ok. 3 tys. zł) do 150 tys. rubli (ok. 15 tys. zł). Teraz kary wahają się od 5 tys. do 150 tys. rubli. Jeżeli zdarzenie spowoduje uszczerbek na czyimkolwiek zdrowiu lub uszkodzenie mienia, organizatorzy i działacze mogą spodziewać się kary od 100 tys. do 500 tys. rubli (czyli od ok. 10 tys. zł do ok. 50 tys. zł, obecnie – od 15 tys. do 200 tys. rubli). W obu przypadkach winni mogą spodziewać się zakazu organizacji imprez masowych, który może trwać nawet 90 dni.
Głównym celem nowej ustawy jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie mistrzostw świata w 2018. W ciągu ostatnich trzech lat w Rosji doszło do 14 tys. przestępstw na stadionach. Duma chciałaby, aby nowe przepisy weszły w życie jak najszybciej. Dzięki temu rząd sprawdzi, czy surowsze sankcje zniechęcają chuliganów. Trzecie, ostatnie, czytanie nowego prawa zaplanowano na początek lipca.