Katar zimowy

FIFA postanowiła, ?że mistrzostwa świata w Katarze w roku 2022 nie odbędą się latem.

Aktualizacja: 09.01.2014 07:05 Publikacja: 08.01.2014 19:36

Taką informację przekazał sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Jerome Valcke w rozmowie z francuskim radiem. Powiedział, że finały zostaną rozegrane między 15 listopada a 15 stycznia, nie sprecyzował jednak, czy chodzi o przełom lat 2021/2022 czy 2022/2023.

Pierwsza data wydaje się mało realna, ponieważ w lutym 2022 roku odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie (stara się o nie m.in. Kraków). Prezydent FIFA Joseph Blatter, biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia turnieju w Katarze na zimę, powiedział przed kilkoma tygodniami, że ze względu na szacunek dla MKOl, chciałby uniknąć konfliktu terminów.

Problem powstał po uświadomieniu sobie, że latem temperatury w Katarze dochodzą do 50 stopni Celsjusza. Trudno byłoby więc utrzymać zwyczajowe terminy finałów. Zawsze rozgrywano je w czerwcu, a zwycięzcę poznawaliśmy w tym miesiącu lub w lipcu. W zimie nigdy nie odbywał się żaden poważny turniej.

Protesty narodowych federacji, władz najważniejszych lig oraz sponsorów zmusiły FIFA do powołania w ubiegłym roku zespołu ekspertów, którzy po konsultacjach z tymi organizacjami zaproponują najdogodniejszy termin. Dla niektórych termin zimowy jest nie do zaakceptowania. W najważniejszych ligach (Anglia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy) przerwa zimowa jest bardzo krótka lub nie ma jej wcale. Mundial w zimie wiązałby się więc z rewolucyjnymi zmianami w rozgrywkach, które naruszyłyby rytm gry i przygotowań. Do połowy grudnia i od lutego trwają rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej. Protesty trenerów są więc w tej sytuacji zrozumiałe.

Wypowiedź Jerome'a Valcke nie jest równoznaczna z decyzją FIFA. Ostateczną podejmie Komitet Wykonawczy jeszcze przed tegorocznym mundialem w Brazylii (12 czerwca – 13 lipca).

W sprawie mundialu w Katarze FIFA skompromitowała się w grudniu 2010 roku, kiedy przyznała prawo organizacji temu krajowi. Pierwszy raz podczas tego samego posiedzenia podjęto wtedy decyzję o gospodarzach dwóch kolejnych mundiali: w latach 2018 i 2022. Pierwszy przyznano Rosji. Wyborom towarzyszyły protesty i oskarżenia o korupcję. Katar pokonał wtedy Stany Zjednoczone, Japonię, Koreę i Australię. Rosja – m.in. Anglię (otrzymała tylko dwa głosy na 22 możliwe – swój i Japonii), a prasa brytyjska pisała o upokorzeniu szefa Angielskiego Związku Piłkarskiego (FA) księcia Williama i premiera Davida Camerona. Podobno wpływ na porażkę Anglii mógł mieć film o korupcji na najwyższych szczytach władzy FIFA wyemitowany przez BBC oraz tekst na ten temat w „Sunday Times".

Po tej porażce minister sportu Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt językiem dyplomatycznym stwierdził, że „procedury wyłaniania gospodarza mistrzostw świata rodzą wiele pytań i wątpliwości". W podobnym tonie wypowiedział się szef Niemieckiego Związku Piłkarskiego Theo Zwanziger.

W ubiegłym roku dziennikarze „France Football" nie mieli takich oporów i przedstawili kulisy wyboru Kataru na organizatora mundialu świadczące o korupcji wśród najważniejszych działaczy. Stało się to już po kilku miesiącach burz, które wstrząsnęły FIFA. W kwietniu 2013 roku sześciu członków Komitetu Wykonawczego FIFA zostało oskarżonych o sprzedawanie głosów przy wyborze Rosji i Kataru. Zdaniem „Sunday Times" przewodniczący Afrykańskiej Konfederacji Futbolu Kameruńczyk Issa Hayatou i Jacques Anouma z Wybrzeża Kości Słoniowej otrzymali od Kataru w sumie 1,5 mln dolarów.

Wśród oskarżonych znaleźli się działacze należący od dziesięcioleci do najważniejszych w FIFA i trzęsących futbolem na podległych sobie regionach: prezydent CONCACAF (Ameryka Płn. i Środkowa) Jack Warner, szef CONMEBOL (Ameryka Płd.) Paragwajczyk Nicolaz Leoz oraz Brazylijczyk Ricardo Teixeira (były zięć prezydenta FIFA Joao Havelange'a i szef Konfederacji Brazylijskiej).

Komisja Etyki FIFA oczyściła z zarzutów Blattera, ale dożywotnio zdyskwalifikowała jednego z wiceprezydentów, Katarczyka Mohammeda bin Hammama (szefa konfederacji azjatyckiej), który był jedynym konkurentem Blattera w walce o stanowisko prezydenta. Przyznała w ten sposób pośrednio, że wyboru Kataru dokonano nieuczciwie. 75-letni Blatter rządzi FIFA od roku 1998.

FIFA lepiej by zrobiła, gdyby zamiast szukać terminu na mundial w Katarze, przeniosła go do innego kraju.

Piłka nożna
Reprezentacja Polski. Najbrzydsza drużyna w Europie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Piłka nożna
Stefan Szczepłek: Polska - Malta. Sto minut nudów
Piłka nożna
Polska - Malta 2:0. Punkty są, zachwytu brak
Piłka nożna
Holandia rywalem Polski w walce o mundial. Nie kryją zadowolenia
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Piłka nożna
Hiszpania w półfinale Ligi Narodów, Holandia zagra o mundial z Polską
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście