Aktualizacja: 16.02.2025 14:56 Publikacja: 07.02.2023 03:00
Jewhen Pronin, szef federacji lekkoatletycznej Ukrainy
Foto: archiwum prywatne
Czy Międzynarodowy Komitet Olimpijski pozwoli Rosjanom i Białorusinom na udział w kwalifikacjach do igrzysk, a później na start w Paryżu?
Szef MKOl Thomas Bach sonduje nastroje i próbuje wybadać opinię publiczną, wypatrując stanowiska Amerykanów, Chińczyków oraz największych państw europejskich. Jeśli wszyscy będą cicho, to na pewno spróbuje Rosjan i Białorusinów dopuścić. Bardzo dużo zależy od Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego. Musimy zbudować szeroką koalicję przeciwko powrotowi Rosjan i Białorusinów do świata sportu, tylko wówczas mamy szanse. Obecnie jej jednak nie widzę.
– Nic mnie już nie cieszy i nie wiem, po co to robię. Wszystko mnie przerasta. Nie kocham już biegania – mówi „Rz” sprinterka Ewa Swoboda i podkreśla, że nie jest to tylko emocja dnia, ale nie do końca trzeba jej wierzyć.
Sześć tysięcy widzów zobaczyło, jak Jakub Szymański poprawia podczas Orlen Cup własny rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki. 7.39 to w tym sezonie drugi wynik na świecie.
Jakub Szymański, który będzie jedną z gwiazd mityngu Orlen Cup w Łodzi, jest liderem światowych list w biegu na 60 metrów przez płotki, choć sezon zaczął już rekordzista świata Grant Holloway. Amerykanin to wzór, ale Polak chce wyjść z jego cienia.
Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska i Jakub Szymański mogą zaatakować podczas Orlen Cup rekordy Polski. Mityng w Atlas Arenie to jedno z ważniejszych wydarzeń europejskiego sezonu halowego.
Gwiazdy lekkiej atletyki, wspaniałe wyniki sportowe oraz niepowtarzalna atmosfera na trybunach – tak rokrocznie wygląda Atlas Arena podczas mityngu lekkoatletycznego ORLEN Cup. – Gwiazdy kontra gwiazdy, tak będą wyglądały wszystkie konkurencje – zapewnia dyrektor wydarzenia i prezes PZLA Sebastian Chmara.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Departament Stanu USA oraz MSZ Rosji wydały komunikaty w sprawie rozmowy Marco Rubio z Siergiejem Ławrowem, która dotyczyła znalezienia rozwiązania w sprawie wojny w Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas