Całe miasto sprzyja biegaczom

36. PZU Maraton Warszawski | Grupy muzyczne i pacemakerzy wspomogą kibiców w zagrzewaniu maratończyków do walki.

Publikacja: 26.09.2014 01:01

Wygląda na to, że 10 tysiącom uczestników 36. PZU Maratonu Warszawskiego ma sprzyjać nawet pogoda. Według prognoz długoterminowych ma być słonecznie, a temperatura dojdzie do 19 st. Celsjusza. Prócz pogody biegaczy będą wspierać grupy muzyczne rozstawione na całej trasie. PZU przygotowało muzyczną mapę, na której można zlokalizować grupy przygrywające biegaczom.

Energetyczne rytmy

Być może części maratończyków uda się usłyszeć największy przebój grupy Pogotowie Energetyczne, w którym muzycy dodają animuszu biegnącym i przekonują, że pokonanie dystansu 42 195 m nie jest wyczynem ponad ludzkie siły. Wystarczą chęć, determinacja i odpowiednia motywacja. Pogotowie Energetyczne będzie można usłyszeć dwa razy, ponieważ będzie grało przy rondzie de Gaulle'a, czyli w miejscu, w którym zawodnicy pokonają drugi i 40. kilometr 36. PZU Maratonu Warszawskiego. Żywiołowy i rytmiczny rock, reggae i ska świetnie nadają się do biegu.

Organizatorzy pomyśleli też o repertuarze dla miłośników bardziej tradycyjnej muzyki. Na pl. Piłsudskiego (czwarty kilometr maratonu) zagra dla nich Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na trasie zawodnicy usłyszą także takie zespoły, jak Chór Sound'n'Grace, Karma Sound czy Mugshots.

Zawodowi biegacze

Poza muzykami uczestników biegu będzie wspomagać także 31 pacemakerów, czyli zawodowych biegaczy, którzy pomagają amatorom osiągnąć założony wynik. Najszybsza grupa ma dobiec na metę w trzy godziny, najwolniejsza – w blisko pięć, półtorej godziny poniżej limitu czasowego maratonu. Pacemakerów wyróżniać będą z tłumu koszulki z wypisanym czasem i doczepionym kolorowym balonikiem. Dla wielu maratończyków amatorów są najważniejszymi osobami biegu.

Doping uskrzydla

Doświadczeni biegacze wiedzą, kiedy zachęcić prowadzonych przez siebie ludzi do zwiększenia tempa, a kiedy doradzić odpoczynek czy nawet zejście z trasy. Wiedzą też, kiedy warto wrócić po osobę, która powoli opada z sił, i przekonać ją, że jednak da radę dotrzeć do mety.

– Pacemakerzy po prostu wiedzą, jak i kiedy zareagować na wydarzenia w czasie biegu – tłumaczy „Rz" Marek Tronina, dyrektor Fundacji Maraton Warszawski.  W tym roku liderem najszybszej grupy (mającej przebiec trasę w trzy godziny) będzie Artur Smotryk. Z najwolniejszymi, ale nie mniej ambitnymi zawodnikami, którzy na mecie mają się zameldować po prawie pięciu godzinach, pobiegnie Joanna Grochowska, która pacemakerem maratonu warszawskiego będzie po raz piąty.

Największy doping zapewnią jednak kibice – krewni i znajomi, którzy z roku na rok towarzyszą biegaczom coraz liczniej, a często pod ich wpływem sami zaczynają biegać.

—współpr. kek

Sprawdź, czy jesteś zdrowy

? ?Żeby biegać, trzeba być zdrowym. A jak się mają kibice? ?Od piątku do niedzieli będą mogli to sprawdzić na specjalnym stanowisku konsultacyjnym w galerii Stadionu Narodowego, gdzie czekają na nich lekarze i pielęgniarki. Partner medyczny maratonu Lux Med zaprasza na bezpłatne badania, takie jak pomiar poziomu glukozy, cholesterolu, ciśnienia i analiza składu ciała (m.in. BMI), oraz konsultacje z dietetykiem pod kątem odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportu.

? ?PZU proponuje z kolei internetowe badanie wieku serca. ?Na stronie pzupomocodserca.pl można skorzystać ze specjalnego przelicznika wzorowanego na kalkulatorze opracowanym ?przez naukowców z Harvardu. Wystarczy wpisać wiek, płeć, wzrost, wagę i określić rodzaju stylu życia. Do badań lekarze zachęcają szczególnie panie, bo zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zawał serca umiera 100 na 100 tys. Polek, co stanowi niechlubny rekord europejski.    —kek

Lekkoatletyka
Upadek domu Ingebrigtsenów. Czy ojciec jednego z najlepszych biegaczy świata krzywdził dzieci?
Lekkoatletyka
Mykolas Alekna znów pobił rekord świata. Czy zrobił to uczciwie?
Lekkoatletyka
Memoriał Janusza Kusocińskiego. Najstarszy polski mityng wraca na Stadion Śląski
Lekkoatletyka
Grand Slam Track. Michael Johnson szuka Świętego Graala
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Lekkoatletyka
Klaudia Siciarz kończy karierę. Niespełniona nadzieja polskich płotków