Wyjątkowy bieg, wyjątkowy cel

W niedzielę 3 maja po raz drugi odbędzie się na całym świecie bieg Wings for Life World Run. Wystartuje wszędzie o tej samej porze, służy zbieraniu środków na wsparcie badań nad wynalezieniem skutecznej metody leczenia uszkodzonego rdzenia kręgowego

Aktualizacja: 01.05.2015 18:54 Publikacja: 01.05.2015 15:54

Wyjątkowy bieg, wyjątkowy cel

Foto: materiały prasowe

Niezwykły jest pomysł rywalizacji – to meta ściga uczestników, a nie biegacze dążą do mety. Ta ruchoma meta to po prostu samochód pościgowy, który zaczyna gonić biegnących 30 minut po wystrzale startera.

Kolejna nietypowa sprawa: auta zaczynają jazdę (z tą samą prędkością) równocześnie na 35 trasach na całym świecie o 11:30 czasu uniwersalnego (czyli o 13:30 w Polsce) – można zatem od razu porównywać osiągnięcia uczestników na każdym kontynencie, w każdej lokalizacji. Bieg kończy się z chwilą kiedy ostatni biegacz i ostatnia biegaczka zostaną doścignięci przez samochód pościgowy.

Najważniejszym powodem, dla którego zorganizowano ten bieg jest zbiórka pieniędzy dla fundacji Wings for Life, która finansuje badania nad wynalezieniem efektywnej metody leczenia uszkodzonego rdzenia kręgowego.

Miliony ludzi są uzależnione od wózka inwalidzkiego po urazach rdzenia kręgowego, zwykle po wypadkach motoryzacyjnych, upadkach czy skokach do wody. W Polsce to też ogromny problem dla wielu osób. Wings for Life jest organizacją non-profit, która od 2004 roku finansuje projekty badawcze w tej dziedzinie i próby kliniczne na całym świecie. Leku i metody naprawy rdzenia kręgowego wciąż nie ma, ale postępy są. Szczegóły na stronie internetowej www.wingsforlife.com.

Inauguracyjny wyścig Wings for Life World Rund obył się w maju ubiegłego roku (partnerem fundacji była firma Red Bull). Uczestniczyło w nim ponad 35 tysięcy osób na sześciu kontynentach, biegano w 34 lokalizacjach i 13 strefach czasowych. Zebrano 4,1 mln dolarów – większość stanowiły opłaty rejestracyjne, które w 100 procentach idą na cele fundacji.

Średni dystans, jaki osiągali uczestnicy do chwili doścignięcia wyniósł 14,97 km – zupełnie nieźle, choć pierwsi zwycięzcy ustawili poprzeczkę znacznie wyżej. Powyżej pięciu godzin utrzymało się na trasie tylko trzech trzech biegaczy. Światowym mistrzem pierwszej edycji został Etiopczyk Lemawork Ketema, który w Austrii pokonał dystans 78,58 km, jego najbliższy rywal osiągnął w Peru 78,49 km. Najlepszą wśród pań okazała się Elise Selvikvag Molvik z Norwegii, która uciekała przed autem pościgowym 54,78 km.

Polscy rekordziści to na razie Grzegorz Urbańczyk – 49,08 km oraz Agnieszka Głomb – 38,81 km. W nagrodę mogli wybrać dowolną lokalizację biegu w tym roku, oboje wybrali Melbourne.

Polska edycja odbywa się w Poznaniu. W ubiegłym roku na starcie stanęło ok. 1200 osób, w tę niedzielę będzie ich co najmniej dwa razy tyle, wśród nich pojawią się także osoby jadące na wózkach (m. in. Julia Torla – Miss Polski na wózku 2014).

Faworytem polskiej edycji wydaje się tym razem Kuba Wiśniewski – profesjonalny trener, który w 2014 roku w parze z Przemysławem Sobczykiem pobił rekord trasy jednego z najtrudniejszych górskich ultramaratonów w kraju i ma cel, by w niedzielę przebiec około 70 km.

Wings for Life World Run od razu zyskał znaczące wsparcie na całym świecie, kibicują mu lub uczestniczą znane postaci sportu, estrady, filmu i ludzie mediów. W Polsce za kierownicą „ruchomej mety" ponownie usiądzie kierowca rajdowy Michał Kościuszko, w Hiszpanii Marc Coma, w Rumunii Felix Baumgartner – sławny austriacki spadochroniarz, który skakał z balonu w stratosferze.

Biegać będą m. in. duńska mistrzyni Europy Ironman Camilla Pedersen, legendy narciarstwa alpejskiego Francji – Luc Alphand i Norwegii – Aksel Lund Svindal, chilijska modelka i prezenterka telewizyjna Javiera Acevedo, kierowcy Formuły 1 Mark Webber i David Coulthard, znana amerykańska lekkoatletka i od niedawna bobsleistka Lolo Jones. W Poznaniu na starcie pojawią się m. in. Adam Małysz, Monika Pyrek, Krystyna Guzik, Monika Kuszyńska, Agnieszka Więdłocha, Jerzy Skarżyński oraz Adam Klein – redaktor naczelny www.bieganie pl i dyrektor drugiej edycji Wings for Life World Run w Polsce.

Bieg można bez problemu zobaczyć. Transmisję w internecie zapewni strona www.wingsforlifeworldrun.com – będzie interaktywnym centrum umożliwiającym pełne uczestnictwo w globalnej akcji. Będą tam zdjęcia, podgląd tras, porównania osiągnięć z całego świata. Relację telewizyjną można zobaczyć w TVN24 i TVN Meteo Active. Początek – godzina przed startem, czyli w niedzielę w samo południe.

> Wings for Life World Run 2015, edycja polska

Poznań, 3 maja 2015, niedziela:
11:30 – spotkanie drużyn z kapitanami (Miasteczko Wings for Life World Run, ul. Krańcowa, na placu przy rondzie)
11:45 – wejście do oznaczonych boksów startowych (zgodnie z informacją z Biura Zawodów)
12:30 – wspólna rozgrzewka w boksach startowych
13:00 – start Wings for Life World Run 2015

Lekkoatletyka
Cztery medale Polaków na halowych mistrzostwach Europy. Sukces czy porażka?
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Złota Anna Wielgosz, Ewa Swoboda tuż za podium
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Maksymilian Szwed z medalem i rekordem Polski
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Jakub Szymański ze złotem, brązowa Pia Skrzyszowska
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Skromne nadzieje młodej reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Lekkoatletyka
Centymetr po centymetrze. Arnaud Duplantis z nowym rekordem świata
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń