Korespondencja z Oslo
W sprincie drużynowym (środa: kwalifikacje 12.15, wyścigi od 14.15, TVP Sport) startuje się parami, biegając na zmianę po trzy pętle. Norweżki z Maiken Fallą i Marit Bjoergen byłyby zdecydowanymi faworytkami, ale Bjoergen zdecydowała wczoraj, że po trzecim złocie bardziej od czwartego tytułu potrzebuje odpoczynku. Już jutro są sztafety, a w sobotę najważniejszy dla niej i Justyny Kowalczyk bieg, na 30 km. Jeśli Bjoergen zdobędzie jeszcze dwa złota, wyrówna rekord Jeleny Wialbe z MŚ w 1997.
Polska wystawi drużynę tylko w sprincie mężczyzn. Justuyna Kowalczyk wczoraj miała pierwszy od dawna dzień bez nart, dziś będzie komentować biegi sprinterskie w TVP Sport.
Odpoczynek gwiazd nie oznacza, że jest spokojnie, dyskusja o astmie i lekach sterydowych jest z każdym biegiem głośniejsza. Zaczęła tym razem Petra Majdić, tuz przed mistrzostwami. Po informacji, że lek symbicort (zawiera zakazany dla zdrowych formoterol oraz budezonid) przywraca Marit Bjoergen 20 procent zabranej przez astmę wydolności Słowenka powiedziała, że w takim razie biegacze z obniżonym poziomem hemoglobiny powinni mieć pozwolenie na EPO. Wieczorem po biegu na 10 km powtórzył to trener Aleksander Wierietielny. A Justyna Kowalczyk dodała po ceremonii medalowej: - Z czołowej czwórki tego biegu (Bjoergen, Kowalczyk, Aino-Kaisa Saarinen i Therese Johaug) tylko ja jestem zdrowa, i czasami sobie myślę, że upośledzona. Z osobami, które na co dzień biorą sterydy nie wygram – jako zdrowa – nigdy.
Temat wraca, choć już przy okazji podobnej dyskusji w czasie igrzysk w Vancouver lekarze tłumaczyli, że zdrowemu sportowcowi lek na astmę w takich dawkach na jakie mają pozwolenie Bjoergen czy Johaug nie pomoże. Sekretarz generalna FIS Sarah Lewis przypomina, że jeśli ktoś ma wątpliwości w sprawie pozwolenia wydanego rywalowi, może poprosić swój związek, żeby taką decyzję oprotestował.