Najważniejszym powodem, dla którego Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) organizuje poza najpoważniejszymi imprezami także Światowy Dzień Śniegu, jest globalna promocja i rozwój rekreacyjnego narciarstwa i snowboardingu. Chodzi o to, by osób wybierających te sporty zimą było coraz więcej.
Światowy Dzień Śniegu jest też świetną okazją, by prowadzić akcje edukacyjne w dziedzinie ochrony środowiska – to także ochrona miejsc, w których będzie można podziwiać piękno zimy w przyszłości i korzystać w odpowiedzialny sposób z jej uroków. Tego dnia przypomina się również o znaczeniu ruchu na śniegu dla zdrowia – to rzecz oczywista i powszechnie znana. Prawdziwy śnieg jest zawsze lepszy od wirtualnego, który dzieci mogą zobaczyć w grach wideo.
Ten dzień to także doskonała okazja, żeby przypominać, że o bezpieczeństwo na śniegu trzeba wspólnie dbać, że istnieje od lat „Dekalog FIS – Kodeks zachowania dla narciarzy i snowboarderów". Nauka jego reguł pozostaje w naturalny sposób ważną częścią Światowego Dnia Śniegu.
Do akcji dołączyło zatem Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, które z tej okazji organizuje po raz siódmy Dzień Otwarty w Licencjonowanych Szkołach Narciarskich pod hasłem „Bezpiecznie na narty z Instruktorem PZN". Członkowie SITN PZN wraz przedstawicielami KW Policji będą m.in. obecni 18 stycznia w centrum wydarzeń na zakopiańskim stoku Pod Nosalem. Pokażą, w jaki sposób zapewnić sobie i innym frajdę z zabaw na śniegu bez narażania zdrowia i bezpieczeństwa.
Światowy Dzień Śniegu obchodzony będzie w tym roku na kilkudziesięciu stokach w całej Polsce – od Szczecina, przez Warszawę po Wisłę i Zakopane. Gdzie i w jaki sposób – przedstawi tabela z wykazem szkół i ośrodków narciarskich biorących udział w tej akcji.