Dzień lepszy niż inne, bo z rodziną na śniegu

18 stycznia Światowy Dzień Śniegu 2015. Dzień Otwarty Szkół Narciarskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN – akcja „Bezpiecznie na narty z Instruktorem PZN”.

Publikacja: 15.01.2015 00:00

Dzień lepszy niż inne, bo z rodziną na śniegu

Foto: Fotorzepa/Dariusz Gorajski

Najważniejszym powodem, dla którego Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) organizuje poza najpoważniejszymi imprezami także Światowy Dzień Śniegu, jest globalna promocja i rozwój rekreacyjnego narciarstwa i snowboardingu. Chodzi o to, by osób wybierających te sporty zimą było coraz więcej.

Światowy Dzień Śniegu jest też świetną okazją, by prowadzić akcje edukacyjne w dziedzinie ochrony środowiska – to także ochrona miejsc, w których będzie można podziwiać piękno zimy w przyszłości i korzystać w odpowiedzialny sposób z jej uroków. Tego dnia przypomina się również o znaczeniu ruchu na śniegu dla zdrowia – to rzecz oczywista i powszechnie znana. Prawdziwy śnieg jest zawsze lepszy od wirtualnego, który dzieci mogą zobaczyć w grach wideo.

Ten dzień to także doskonała okazja, żeby przypominać, że o bezpieczeństwo na śniegu trzeba wspólnie dbać, że istnieje od lat „Dekalog FIS – Kodeks zachowania dla narciarzy i snowboarderów". Nauka jego reguł pozostaje w naturalny sposób ważną częścią Światowego Dnia Śniegu.

Do akcji dołączyło zatem Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, które z tej okazji organizuje po raz siódmy Dzień Otwarty w Licencjonowanych Szkołach Narciarskich pod hasłem „Bezpiecznie na narty z Instruktorem PZN". Członkowie SITN PZN wraz przedstawicielami KW Policji będą m.in. obecni 18 stycznia w centrum wydarzeń na zakopiańskim stoku Pod Nosalem. Pokażą, w jaki sposób zapewnić sobie i innym frajdę z zabaw na śniegu bez narażania zdrowia i bezpieczeństwa.

Światowy Dzień Śniegu obchodzony będzie w tym roku na kilkudziesięciu stokach w całej Polsce – od Szczecina, przez Warszawę po Wisłę i Zakopane. Gdzie i w jaki sposób – przedstawi tabela z wykazem szkół i ośrodków narciarskich biorących udział w tej akcji.

Kto przyjedzie, powinien być przygotowany na liczne konkursy (z nagrodami), wyścigi (z medalami), lekcje jazdy na nartach i deskach snowboardowych, na łyżwach i w symulatorach narciarskich też, próby skoków na nartach, tańce, muzykę, pokazy cyrkowe i wiele innych atrakcji, jakie wymyślili organizatorzy.

Takich dni w roku nie ma wiele, dla większości uczestników to będzie dzień lepszy niż inne.

Zobacz większą grafikę

DEKALOG FIS

Narciarstwo oraz snowboard, tak jak wszystkie inne sporty, niesie ze sobą ryzyko. Reguły FIS należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza lub snowboardera, a ich celem jest unikanie wypadków na trasach narciarskich. Reguły FIS odnoszą się do wszystkich narciarzy i snowboarderów. Obowiązkiem narciarza lub snowboardera jest zaznajomienie się z tymi zasadami oraz ich przestrzeganie. W przypadku ich nieprzestrzegania, jeżeli dojdzie do wypadku, zachowanie narciarza lub snowboardera może skutkować pociągnięciem go do odpowiedzialności cywilnej lub karnej.

1. Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz lub  snowboarder powinien się zachowywać w taki sposób, aby nie stwarzać ryzyka niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością

Każdy narciarz lub  snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy

Narciarz lub  snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdujących się przed nim.

4. Wyprzedzanie

Narciarz lub  snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony, pod warunkiem że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz lub  snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutnie konieczne, narciarz lub  snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub  snowboarder powinien się usunąć z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Narciarz lub  snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz lub  snowboarder powinien się stosować do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Wypadki

W razie wypadku każdy narciarz lub  snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz,  snowboarder, obojętnie, czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej