Stary nowy ping pong

24 października odbędą się w Warszawie pierwsze mistrzostwa Polski w ping pongu. Są to eliminacje do mistrzostw świata 2016. Nie w tenisie stołowym, a właśnie w ping pongu.

Aktualizacja: 06.10.2015 09:13 Publikacja: 06.10.2015 09:00

Foto: Materiały Promocyjne

To nowa dyscyplina, która narodziła się kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Od tenisa stołowego różni się tym, że gra się specjalnymi rakietkami – drewnianymi deskami pokrytymi... papierem ściernym o drobnej ziarnistości. Jest to odpowiedź na dzisiejszą grę nowoczesnymi i drogimi rakietkami z podkładem i gumowymi okładzinami, która jest trudna, szybka, rotacyjna, a przez to nieciekawa dla widzów. Nowe rakietki z papierem ściernym są tak naprawdę powrotem do tenisa stołowego z pierwszej połowy XX w. Dawny model rakietki ogranicza prędkość i rotację piłki, przez co wymiany są dłuższe, bardziej spektakularne i ciekawsze dla widza. Jednakowy i niedrogi sprzęt wyrównuje również szanse zawodników, o zwycięstwie decydują umiejętności i strategia, a nie jakość rakietki.

Pomysłodawcami nowego sportu i organizatorami pierwszych mistrzostw świata są Jeff Bogatin, amerykański biznesmen i Barry Hearn, właściciel firmy Matchroom Sport promującej sporty niszowe (wypromował m.in. rzutki i snookera). - Po raz pierwszy w życiu, zamiast szukać nowości, cofam się o 30 lat do najczystszej postaci tenisa stołowego – powiedział Hearn. Wierzy w odzyskanie widowni tenisa stołowego i jak dotąd odnosi sukcesy.

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 2011 roku w Las Vegas, pula nagród wynosiła 100 tys. dolarów – pokaźna kwota zachęciła wielu profesjonalnych zawodników tenisa stołowego do wzięcia udziału w zawodach, mimo bojkotu imprezy ze strony Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego. Zawody transmitowane były do 22 krajów za pośrednictwem telewizji Fox Sports. Kolejne mistrzostwa w 2013, 2014 i 2015 roku odbywały się w Alexandra Palace w Londynie. Zwycięzcą pierwszych trzech zawodów był Maksym Szmyriew z Moskwy, utytułowany zawodnik tenisa stołowego, zaś w 2015 roku tytuł mistrza świata zdobył Andrew Baggaley, jeden z najlepszych graczy z Wielkiej Brytanii, obecnie zawodnik Zooleszcza Gwiazdy Bydgoszcz. Najbliższe mistrzostwa świata w ping pongu odbędą się również w Alexandra Palace w Londynie, 22-24 stycznia 2016 roku.

W mistrzostwach Polski może wziąć udział każdy. - Nie ma żadnych ograniczeń, zapraszamy amatorów i profesjonalistów, osoby w każdym wieku, obu płci, każdej narodowości. Dwóch najlepszych zawodników będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach świata w Londynie z zastrzeżeniem, że reprezentanci muszą mieć obywatelstwo polskie – mówi „Rzeczpospolitej" Michał Kwaśniewski, były pierwszoligowy zawodnik tenisa stołowego, organizator imprezy.

Pula nagród wynosi 5 tys. zł. Zawodnicy będą grali wyłącznie rakietkami dostarczonymi przez organizatorów.

pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego