Aktualizacja: 24.04.2025 14:54 Publikacja: 19.02.2024 03:00
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przekonuje, że „prawdą jest, że rugby wiąże się z niewielkim, ale akceptowalnym i nieuniknionym poziomem ryzyka fizycznego”.
Foto: PAP/PA/Stefan Rousseau
Impuls do dyskusji o skutkach tego sportu dla zdrowia dało badanie naukowców z uniwersytetów w Winchester, Nottingham i Bournemouth. Przytoczono w nim dowody, że fizyczny kontakt, a konkretnie urazy głowy, mogą przyczynić się do uszkodzenia mózgu powodującego nawet demencję lub chorobę Parkinsona.
Temat nie jest nowy. Już w grudniu grupa byłych graczy wniosła pozew przeciwko trzem federacjom – World Rugby, angielskiemu związkowi RFU i walijskiemu WRU – twierdząc, że w trakcie kariery doznali urazów mózgu. Wśród nich znaleźli się trzej byli reprezentanci Anglii, którzy zdobyli Puchar Świata. Zarzucali związkom, że nie wprowadziły odpowiednich rozwiązań, które chroniłyby zdrowie i bezpieczeństwo. Napisali też, że oskarżeni „powinni wiedzieć o prawdopodobieństwie wystąpienia długotrwałych powikłań neurologicznych”, takich jak encefalopatia urazowa (CTE).
W Warszawie 26 kwietnia rusza szachowy turniej Superbet Rapid & Blitz Poland. Zabraknie byłego mistrza świata Ma...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Mathieu Van Der Poel po raz trzeci z rzędu wygrał - prowadzący przez 55 km po bruku - kolarski wyścig Paryż - Ro...
Już po raz czwarty szachowi arcymistrzowie powalczą w Warszawie o wygraną w prestiżowym turnieju Superbet Rapid...
Reprezentacja Polski w slalomie kajakowym zakończyła kolejne zgrupowanie. Nasi zawodnicy spędzili ponad dwa tygo...
Turniej Superbet Rapid & Blitz Poland 2025 odbędzie się w Centrum Konferencyjnym POLIN. Potrwa od 26 do 30 kwiet...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas