Mistrzostwa w cieniu igrzysk

Turyn już nie pierwszy raz gości wielką sportową imprezę. Przez najbliższych kilka dni to włoskie miasto zamieni się w centrum łyżwiarstwa figurowego

Aktualizacja: 23.03.2010 23:19 Publikacja: 23.03.2010 22:07

Prowadzący po programie obowiązkowym par tanecznych KanadyjczycyTessa Virtue i Scott Moir

Prowadzący po programie obowiązkowym par tanecznych KanadyjczycyTessa Virtue i Scott Moir

Foto: AFP

Red

Mistrzostwa Świata, rozgrywane w roku olimpijskim nigdy nie mają takiego splendoru jak normalnie. Te najważniejsze trofea w sporcie zostały już bowiem rozdane. Teraz pozostaje odcinać kupony od sukcesu lub przypieczętować swoja dominację.

W tegorocznych mistrzostwach w połowie z łyżwiarskich konkurencji nie ma zdecydowanych faworytów. Tylko wśród solistek oraz par tanecznych zobaczymy aktualnych mistrzów olimpijskich. W ostatniej chwili z udziału w zawodach wycofał się Jewgenij Pluszczenko, któremu odnowiła się kontuzja kolana. Miał on tu bronić honoru Rosji, która z Kanady wróciła bez żadnego złotego medalu. Dodatkowo Pluszczenko chciał powetować sobie porażkę na igrzyskach, nie skrywał bowiem niezadowolenia po przegranej z Evanem Lysackiem w Vancouver. Amerykanina w Turynie także nie zobaczymy. Ze złotem w kieszeni Iodowisko zamienia na parkiet i planuje wystąpić w amerykańskiej wersji „ Tańca z gwiazdami”.

Rosjanie upatrujący klęski swoich łyżwiarzy w północnoamerykańskich spiskach i w Turynie mogą się przeliczyć. W żadnej z łyżwiarskich konkurencji nie są faworytami nie tylko do złota, ale nawet do medali. Zapowiada się na to, iż również na mistrzostwach świata poniosą sromotną klęskę. Rosyjskie gwiazdy jakby zgasły a na ich miejsce jak na razie nowych nie widać.

Do Turynu nie przyjechali też broniący tytułu tancerze Oksana Domnina i Maksim Szabalin, występujący obecnie w pokazach prestiżowego łyżwiarskiego show „ Stars On Ice”. W ich przypadku przegrana w Vancouver była zwiastunem niemal pewnej porażki i w Turynie. Rosyjscy tancerze tym chętniej więc zabrali się do zarabiania pieniędzy na dotychczasowych osiągnięciach, zamiast zaliczać kolejne niepowodzenia.

W tańcach na lodzie możemy natomiast oglądać zarówno złotych jak i srebrnych medalistów olimpijskich Kanadyjczyków Tessę Virtue i Scotta Moire oraz Amerykanów Meryl Davis i Charliego White. Z konkurencji par sportowych wycofali się fenomenalni Chińczycy Xue Shen i Hongbo Zhao, którzy po życiowym sukcesie w Vancouver na dobre zakończyli przygodę ze sportem. W grze pozostają jednak pozostałe duety chińskie Pang Qing i Jian Tong oraz Dan Zhang i Hao Zhang.

Złotego medalu wywalczonego przed rokiem w Los Angeles bronić będą Aliona Savchenko i Robin Szolkowy. Niemcy, którzy z zaciśniętymi zębami stali na najniższym stopniu podium na igrzyskach w Kanadzie. Ucztą dla oka powinna być konkurencja pań, gdzie po raz kolejny będziemy mięli okazję oglądać rywalizację Yu Na Kim i Mao Asady. Zabraknie jednak Kanadyjki Joannie Rochette, która w Vancouver wywalczyła brązowy medal zaledwie 4 dni po nagłej śmierci swojej matki.

Wycofaniu się Rochette z mistrzostw towarzyszy podtekst regulaminowy. Łyżwiarka ta zamierzała wystąpić w show łyżwiarzy profesjonalnych „ Thin Ice” z pokazem zadedykowanym swojej zmarłej matce. Udziału w pokazach przeznaczonych dla profesjonalistów zabrania z kolei Międzynarodowa Unia Łyżwiarska( ISU), chyba że za zgodą rodzimej federacji. Kontrowersje wokół tej kwestii doprowadziły do ostatecznej rezygnacji zawodniczki z udziału w mistrzostwach.

Polaków zobaczymy tylko w dwóch konkurencjach. Wśród solistów nasz kraj reprezentować będzie Maciej Cieplucha, który debiutuje na mistrzostwach świata. O tym zawodniku było głośno już w kontekście igrzysk olimpijskich, kiedy czuł się pokrzywdzony decyzją PZŁF , który ostatecznie do Vancouver wysłał Przemysława Domańskiego, mimo iż to Cieplucha jest aktualnym mistrzem kraju. Słaby występ Domańskiego na igrzyskach sprawił jednak , iż w Turynie postawiono na Ciepluchę. Sam zawodnik pomimo optymizmu, jest realistą . - Moim celem jest wejście do finału, każde miejsce wyżej będzie dla mnie ogromnym sukcesem - mówi.

Aby znaleźć się w finale, na szczyt swoich możliwości muszą wspiąć się Joanna Sulej i Mateusz Chruściński, którzy na ubiegłorocznych mistrzostwach w Los Angeles uplasowali się na 19 miejscu. W tym roku ISU dokonała zmian w regulaminie i tylko 16 par awansuje do jazdy dowolnej. Dla Polaków to ogromne wyzwanie, ponieważ po igrzyskach ze wszystkich duetów, które plasowały się wyżej od nich, jedynie mistrzowie olimpijscy Xue Shen i Hongbo Zhao, nie przyjechali do Turynu. Wystartują także duety, których w Vancouver nie widzieliśmy. Łącznie 26 par. Sulej i Chruściński, aby dostać się do finału muszą więc pokonać w programie krótkim aż 3 pary z którymi wcześniej przegrywali.

- Zadanie jest bardzo trudne, ale zrobimy wszystko, aby pojechać jak najlepiej - mówi Mateusz Chruściński. Łyżwiarz jednocześnie nie kryje rozczarowania reakcją mediów na rezultat ich olimpijskiego występu. - To bardzo deprymujące dla zawodnika słyszeć komentarze, iż lepiej by było gdybyśmy w ogóle na igrzyskach nie wystąpili. Kuriozalne są zarzuty, iż pojechaliśmy do Kanady bez kwalifikacji olimpijskiej, którą przecież wywalczyliśmy na zawodach Nebelhorn Trophy w Obersdorfie. Choć na igrzyskach nie pojechaliśmy tak dobrze jak potrafimy, wyprzedziliśmy duet estoński, z którym przed Vancouver zawsze przegrywaliśmy. Trenujemy wspólnie dopiero dwa lata więc trudno spodziewać się cudów. Pracujemy bardzo ciężko a łyżwiarstwo jest dla nas wszystkim - dodaje Chruściński.

[ramka][srodtytul]Wyniki par tanecznych pa tańcu obowiązkowym: [/srodtytul]

1. Tessa Virtue/Scott Moir (Kanada) 44,13 pkt

2. Meryl Davis/Charlie White (USA) 43,25

3. Federica Faiella/Massimo Scali (Włochy) 40,85

4. Nathalie Pechalat/Fabian Bourzat (Francja) 37,75

5. Jana Chochlowa/Siergej Nowicki (Rosja) 37,70

6. Sinead Kerr/John Kerr (Wlk. Brytania) 37,56[/ramka]

[ramka] [srodtytul]Wyniki par sportowych po programie krótkim:[/srodtytul]

1. Pang Qing, Tong Jian (Chiny) 75,28 pkt

2. Yuko Kawaguti, Aleksander Smirnow (Rosja) 73,12

3. Aliona Savchenko, Robin Szolkowy (Niemcy) 69,52

4. Maria Muchortowa, Maksym Trankow (Rosja) 69,48

5. Zhang Dan, Zhang Hao (Chiny) 69,20

6. Caydee Denney, Jeremy Barrett (USA) 60,52

[b]...

15. Joanna Sulej, Mateusz Chruściński (Polska) 48,14[/b][/ramka]

[ramka] [srodtytul]Program MŚ w łyżwiarstwie figurowym:[/srodtytul]

[b]wtorek[/b]

Program obowiązkowy par tanecznych (12.00 - 16.20)

Program krótki par sportowych (18.00 - 22.40)

[b]środa[/b]

Program krótki solistów (9.30 - 17.45)

Program dowolny par sportowych (20.00 - 20.15)

[b]czwartek[/b]

Program oryginalny par tanecznych (12.45 - 17.00)

Program dowolny solistów (19.45 - 22.50)

[b]piątek[/b]

Program krótki solistek (9.00 - 17.40)

Program dowolny par tanecznych (18.45 - 19.30)

[b]sobota[/b]

Program dowolny solistek (14.00 - 16.55) [/ramka]

pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego