Aktualizacja: 18.11.2018 05:07 Publikacja: 17.11.2018 16:49
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak
Piątkowe kwalifikacje były solidnym wstępem, ale to w sobotę sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpoczął się na dobre.
Podobnie, jak przed rokiem, na początek organizatorzy zaplanowali konkurs drużynowy. W zeszłym sezonie tę rywalizację zdominowali Norwegowie, którzy w każdym z ośmiu konkursów stawali na podium. Wygrywali sześciokrotnie, a ustąpili tylko Niemcom i Polakom. Nowy sezon to zawsze wielka niewiadoma, z formą jeszcze bywa różnie, ale faworytów łatwo było wskazać. O zwycięstwo mieli walczyć Polacy, Niemcy, Norwegowie i Austriacy.
Reszta drużyn miała się bić o wejście do drugiej serii, raczej bez szans na podium chociaż niespodzianki zawsze mogły się zdarzyć. Mogli ją sprawić odradzający się Japończycy czy Szwajcarzy, mający nowego lidera w postaci Kiliana Peiera, a do tego doświadczonego Simona Ammanna.
Konkurs rozgrywano przy sztucznym świetle. Na trybunach zasiadło wielu kibiców, pojawił się też Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. Kibice klaskali i trąbili dla każdego, ale oczywiście ożywiali się za każdym razem, gdy na belce startowej zasiadał polski zawodnik. Przed rozpoczęciem rywalizacji można się było jeszcze obawiać o formę Kamila Stocha, bo w piątek z trudem zakwalifikował się do niedzielnego konkursu indywidualnego, a w sobotę w serii próbnej uzyskał jedynie 104,5 metra (co prawda w obu przypadkach wiatr był mocno niesprzyjający). Im dłużej trwał konkurs, tym obawy się zmniejszały, a kibice mieli więcej okazji do radosnego dmuchania w trąby. Wszyscy zawodnicy Stefana Horngachera spisywali się w sobotę bardzo dobrze. Znów próbował rządzić na skoczni wiatr, który czasami utrudniał skoczkom życie.
Zaczął Piotr Żyła, który w piątek skakał solidnie, a w sobotę – bardzo dobrze. W pierwszej serii uzyskał 126 metrów i dał polskiej drużynę prowadzenie. Potem trzeba było bronić przewagi. Jakub Wolny, najmłodszy z czwórki Polaków, wytrzymał presję. Swoje zrobił Dawid Kubacki, o którego formę było najmniej obaw. Kamil Stoch pokazał, że jest prawdziwym mistrzem. Chociaż sam po piątkowych kwalifikacjach mówił, że jemu też mogą się zdarzać słabsze momenty (ciągle też pracuje nad pozycją najazdową), to w sobotę sobie na taką słabość nie pozwolił, skoczył aż 126,5 metra i zapewnił Polakom prowadzenie po pierwszej serii.
Austriacy i Niemcy też skakali solidnie. Świetnie spisał się zwłaszcza Stephan Leyhe (128,5 metra). Bardzo słabo wypadli Norwegowie, a kiedy za nieprawidłowy kombinezon zdyskwalifikowano Roberta Johanssona, okazało się, że w drugiej serii zabraknie zwycięzców Pucharu Narodów z poprzedniego sezonu. Szanse na dobre miejsce stracili też Japończycy. W pierwszej serii przewrócił się Ryoyu Kobayashi, a w drugiej upadek zaliczył Taku Takeuchi.
W drugiej serii wydawało się, że zwycięstwo Polaków jest już na wyciągnięcie ręki. Świetnie skoczył Żyła (130,5 m), ponownie dobrze spisał się debiutant Wolny. Po jego skoku Polacy mieli nad Niemcami już 19 pkt przewagi. Potem jednak zaczęło wiać. Problemy miał Kubacki, który w drugim skoku uzyskał jedynie 114,5 m i chociaż dostał duży bonus za złe warunki, to świetny skok Leyhe (126 m) sprawił, że Niemcy wyszli na prowadzenie z przewagą 4,1 punktu nad Polakami. O wszystkim miały zadecydować skoki Stocha i Richarda Freitaga.
Stoch usiadł na belce, nie czekał długo, a potem poleciał aż 129 m, a dodatkowo dostał jeszcze 7,1 pkt za niekorzystny wiatr. Wszystko było w rękach Richarda Freitaga, ale lider niemieckiej drużyny uzyskał jedynie 123,5 m. Wylądował daleko przed zieloną linią, pokazującą wynik dający zwycięstwo. Po odpięciu nart uśmiechał się jednak szeroko i pogratulował zwycięzcom. Trzecie miejsce zajęli Austriacy.
Polacy po raz czwarty w historii PŚ wygrali konkurs drużynowy. Dawid Kubacki mówił, że ten wynik jest równie ważny dla nich jak i dla kibiców, a w drugim skoku trochę bujało mu nartami. – Udało mi się całkiem fajnie wejść w konkurs drużynowy. Byłem bardzo spokojny – dodawał przed kamerami TVP Sport Jakub Wolny. Debiutanta poklepał po ramieniu Adam Małysz. Można się było cieszyć.
Trener Stefan Horngacher mówił przed konkursami w Wiśle, że szczyt formy ma przyjść w dalszej części sezonu. Ale już początek jest świetny. Już w niedzielę konkurs indywidualny i Polacy przed nim w serca kibiców wlali wiele optymizmu.
Martin Fourcade, pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie, wycofał się z ubiegania o stanowisko przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Alpy 2030. W tle tej nagłej decyzji pojawia się polityka.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Sezon kolarski 2025 rozkręca się na dobre. W World Tour Polska ma tylko pięciu przedstawicieli, ale początek 2025 roku jest obiecujący. Na Majorce drugie miejsce zajął Stanisław Aniołkowski.
Bartosz Kizierowski został nowym trenerem pływackiej reprezentacji Polski. Olimpijczyk i brązowy medalista mistrzostw świata zastąpił Pawła Wołkowa.
Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal zajęli czwarte miejsca na mistrzostwach Europy w wieloboju sprinterskim, które odbyły się w Heerenveen. Wszystkie medale zdobyli gospodarze.
Jan-Krzysztof Duda zdobył w Nowym Jorku brąz mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. To jego trzeci medal w tej odmianie gry. W 2018 i 2021 roku sięgnął po srebro.
W dniach 25-26 lutego br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XVI edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG. Jest to kolejne cyklicznie planowane wydarzenie, organizowane w ramach misji edukacyjnej SEG, podczas którego ponownie przeprowadzimy symulację Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy „Zwykłej Spółki SA” oraz zajmiemy się zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas