Pierwsza rywalizacja w biatlonie miała miejsce w 1767 roku między dwiema norweskimi kompaniami wojska
Biatlon nie jest sportem starym. W 1957 roku powołano go do życia, rok później zadebiutował na arenie międzynarodowej mistrzostwami świata, w których startowało 22 zawodników z sześciu krajów, a już w 1960 roku, w Squaw Valley, biegacze z karabinami składali olimpijską przysięgę.
Przed laty karabin, którym posługiwali się biatloniści, ważył ponad 7 kilogramów i złośliwi mówili, że zawodnicy dźwigają na plecach armaty. Kręgosłupy gięły się od tych karabinów, nie wytrzymywały kolana. Niektórzy od armatnich wystrzałów do dziś mają kłopoty ze słuchem. Później wszystko zmieniła telewizja. To ona przyciągnęła sponsorów, zażądała zmian i sprawiła, że biatlon stał się bardziej widowiskowy. Karabiny, choć drogie (najlepsze kosztują ponad 10 tysięcy złotych), są znacznie lżejsze, ważą nie więcej niż 4 kilogramy.
Telewizja dyktuje warunki, ale dzięki niej biatlon robi karierę. Nie jest już sportem uprawianym tylko w wojsku, trafia wszędzie, przyciąga dziewczęta i chłopców na całym świecie. Najlepsi biatloniści mają sponsorów, więc nie narzekają na wciąż niskie nagrody. W Polsce też jest coraz lepiej, choć jeszcze kilka lat temu jeden z potencjalnych sponsorów Tomasza Sikory, wtedy już mistrza świata i Europy, mówił: „Wy w lesie biegacie, kto was ogląda?”. Teraz Polski Związek Biatlonu zatrudnia już nawet serwismena z prawdziwego zdarzenia, Rosjanina Jewgienija Durkina, który w przeszłości smarował narty między innymi słynnej biegaczce Larisie Łazutinie, i płaci za to trzy tysiące euro miesięcznie.
Autopromocja
energia.rp.pl
Pogłębiona wiedza
o rynku paliw
SPRAWDŹ
Pierwsza rywalizacja w biatlonie miała miejsce w 1767 roku między dwiema norweskimi kompaniami wojska. Pod koniec XIX wieku biatlon był już w tym kraju uzupełnieniem treningu wojskowego. Na pierwszych zimowych igrzyskach w 1924 roku biatlon pojawił się jako dyscyplina pokazowa. Wycofany został z programu olimpijskiego, gdyż MKOl uznał, że to dyscyplina o charakterze wojennym, na powrót czekał do igrzysk w Squaw Valley. Kobiety pierwsze medale odebrały dopiero w Albertville w 1992 roku.
W Polsce gwiazdą biatlonu od lat jest Tomasz Sikora. Jego wspaniały bieg na igrzyskach w Turynie, srebrny medal i łzy na mecie to dla nas najbardziej wzruszające wspomnienie z tej imprezy. Wcześniej Sikora zdobył też mistrzostwo świata.