Zimowe igrzyska w 2018r.: Annecy, Monachium czy Pyeongchang?

Szóstego lipca 2011 roku w Durbanie MKOl wybierze miejsce zimowych igrzysk w 2018 roku. W wyścigu zostały Annecy, Monachium i Pyeongchang. Wygra uczciwie najlepsza oferta? Pewności, jak zawsze, mieć nie można

Publikacja: 19.12.2010 00:04

Mistrz olimpijski Guy Drut i francuska minister sportu Chantal Jouanno

Mistrz olimpijski Guy Drut i francuska minister sportu Chantal Jouanno

Foto: AFP

Faworytami są Koreańczycy. Członkowie MKOl twierdzą, że igrzyska należy przydzielać różnym regionom świata. Azja zimą nie była rozpieszczana, gościła olimpijczyków zaledwie dwa razy (1998, 1972). Pyeongchang może też dostać nagrodę za wytrwałość – ośrodek przegrał już z Vancouver (2010) i Soczi (2014).

Korea mogłaby stracić szanse z powodów pozasportowych, ale niewielu obserwatorów ruchu olimpijskiego wierzy, że względy etyczne będą decydować o wyborze. Nawet jeśli czterech ważnych liderów komitetu składającego ofertę igrzysk w Pyeongchang zostało oskarżonych o malwersacje finansowe lub korupcję polityczną.

Z tym krajem ruch olimpijski miewał kłopoty od dawna. Koreańskie nazwiska pojawiały się podczas skandalu korupcyjnego związanego z przyznaniem igrzysk Salt Lake City. Zmiana nawyków idzie Koreańczykom z trudem, wręczanie korzyści majątkowych to uświęcony tradycją zwyczaj biznesowy.

Prezydent Lee Myung-bak niespełna rok temu ułaskawił szefa Samsunga Lee Kun-hee (jego firma jest jednym z finansowych filarów potęgi MKOl), członka komitetu, skazanego za ciężkie przestępstwa podatkowe. Powodem łaski prezydenta była wiara, że ten ruch zwiększy szanse Pyeongchang, nawet jeśli wedle oficjalnych wypowiedzi rzecznika Samsunga, rola pana Lee Kun-hee w promocji oferty jest niewielka.

Samsung jest także jednym ze sponsorów Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), ale jej szef Denis Oswald oświadczył, że w głosowaniu w Durbanie nie weźmie udziału.

Przewodniczący komitetu kandydatury to prezes Korean Air Cho Yang-ho. W 1999 roku został skazany na 3 lata pozbawienia wolności za unikanie płacenia podatków, nie poszedł za kratki po ugodzie z państwem. Wolność kosztowała go 12 mln dolarów. Szef Koreańskiego Komitetu Olimpijskiego, były członek MKOl Park Yong-sung, był skazany za defraudację dużych sum, ale i jego ułaskawił prezydent kraju. Pan Lee Kwang-jae, pierwszy wiceprzewodniczący komitetu kandydatury i gubernator prowincji, w której położony jest ośrodek Pyeongchang, został skazany za branie łapówek, sprawa jest w apelacji.

Główny sponsor oferty, Korean Air podpisał także kontrakt sponsorski z Międzynarodową Federacją Łyżwiarstwa Figurowego (ISU). Szef ISU Włoch Ottavio Cinquanta będzie w gronie wybierających gospodarza igrzysk 2018. MKOl pogroził Koreańczykom palcem, szefowie Korean Air zgodzili się na wstrzymanie wsparcia ISU do rozstrzygnięcia głosowania.

Przykład słabości ludzkich charakterów dały niedawne wybory gospodarza piłkarskich mistrzostw świata. Na razie jednak przewodniczący MKOl Jacques Rogge oraz szef WADA, kiedyś wiceprzewodniczący MKOl Richard Pound widzą kolejne wybory olimpijskie w różowych barwach, a wskazanie na Azję uzasadnione. – Winy odkupione, wyroki odcierpiane i przebaczone, nie mamy powodu odrzucać tych ludzi – twierdzi Pound. – Nie widzę zagrożeń – powtarza Rogge.

Rywale Pyeongchang mają mniejsze kłopoty z przeszłością, choć media przypomniały, że pomagający kandydaturze Annecy francuski członek MKOl Guy Drut w 2005 roku był zawieszony przez komitet z powodu oskarżeń w aferze korupcyjnej. Wrócił do MKOl po ułaskawieniu przez prezydenta Jacquesa Chiraca i problem zniknął.

Francuzi trapią się teraźniejszością. Szef komitetu kandydatury Edgar Grospiron (były mistrz olimpijski w jeździe po muldach) zrezygnował na początku grudnia z pracy, tłumacząc decyzję brakiem środków finansowych na równą rywalizację z Koreańczykami i Niemcami.

Po krytyce planu rozprzestrzenionych igrzysk, Annecy przedstawiło korektę, ale wciąż zostaje w tyle, Jean-Claude Killy i Guy Drut twierdzą, że z powodu spóźnionej kampanii promocyjnej i słabej zdolności przekonywania członków MKOl. Dzięki pomocy rządu udało się zwiększyć budżet o kilka milionów dolarów. Telewizja państwowa po raz pierwszy od kilkunastu lat na żywo pokazała zawody alpejskiego Pucharu Świata w Val d’Isere, Courchevel i Chamonix, ale to wsparcie mogło przyjść za późno.

Oferta niemiecka jest silniejsza. Kanclerz Angela Merkel powiedziała podczas oficjalnego udzielania gwarancji finansowych dla kandydatury, że igrzyska w Monachium to sprawa narodowa. Problemy Niemców, a właściwie Bawarii sprowadzają się dziś do protestu 59 właścicieli gruntów, na których mają powstać niektóre obiekty olimpijskie. Protestujący żądają rezygnacji z niemieckiej kandydatury, ale ich głos raczej zostanie zlekceważony, nawet jeśli w Garmisch Partenkirchen trzeba będzie nieco zmienić trasę biegu zjazdowego.

Niemiecką ofertę wspiera przekonanie, że następcą Rogge'a w MKOl zostanie prawdopodobnie Thomas Bach, a zatem warto głosować tak, by nowy przewodniczący zapamiętał życzliwych.

Wśród powodów dla których Monachium ma być lepsze od Pyeongchang jest także kłopotliwe i ostatnio znów groźne sąsiedztwo Korei Północnej, choć zdania w tej kwestii są podzielone, bo napięcie w regionie utrzymuje się od wielu dekad.

Chciałoby się wierzyć, że wygrają ci, którzy sprawnie zorganizują ładne igrzyska, wolne od afer korupcyjnych, podtekstów politycznych i nacisków gospodarczych. Będzie pewnie jak zawsze – problemy nie znikną, tylko po zapaleniu znicza na dwa tygodnie pójdą pod dywan, a ludzi zajmie wyłącznie sport.

Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Inne sporty
Polak płynie do USA. Ksawery Masiuk będzie trenował ze szkoleniowcem legend
Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay