Wydolność fizyczna narciarza lub snowboardera ma bardzo duży wpływ na poziom bezpieczeństwa. Osoba niedostatecznie przygotowana do sezonu stwarza zagrożenie nie tylko dla własnego zdrowia, ale też dla pozostałych narciarzy.
Ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, powinni zwiększyć poziom aktywności fizycznej już w okresie jesiennym. Może to być np. bieganie truchtem, jazda na rowerze, jazda na rolkach, pływanie lub ćwiczenia ogólnorozwojowe w klubach fitness.
Na kilka dni przed planowanym wyjazdem można wykonać serię ćwiczeń, takich jak bieg z góry, np. zbieganie po schodach, podskoki i głębokie przysiady. Oczywiście poprzedzone rozgrzewką.
Podczas jazdy na nartach, dla zachowania bezpieczeństwa, należy pamiętać o właściwym doborze długości jazdy i przerw wypoczynkowych.
Procesy odnowy najintensywniej przebiegają na początku wypoczynku, dlatego korzystniej jest zatrzymywać się częściej na krótszy czas niż rzadziej na dłuższą chwilę. By zapobiec odwodnieniu, trzeba spożywać płyny często, zanim pojawi się uczucie pragnienia. W warunkach niskiej temperatury bardzo dobrym napojem jest ciepła herbata z sokiem malinowym i/lub cytryną.