Obama drażni się z Putinem

Prezydent USA wybrał dwie lesbijki Billie Jean King i Caitlin Cahow, by reprezentowały Biały Dom na igrzyskach.

Publikacja: 20.12.2013 01:24

Billie Jean King, mimo ukończenia 70 lat, wciąż pozostaje ikoną amerykańskiego sportu oraz ruchów walczących o prawa gejów, lesbijek i osób, które zmieniły płeć.

Bardzo pomaga jej pozycja, jaką zdobyła na korcie – 12 singlowych tytułów Wielkiego Szlema (plus 27 w deblu i mikście). Amerykańska tenisistka dostała się do Holu Sławy i odebrała Medal Wolności od prezydenta Obamy także dlatego, że 30 września 1973 r. w Houston Astrodome wygrała sławną „bitwę płci", czyli mecz z Bobbym Riggsem, wtedy 55-letnim byłym mistrzem Wimbledonu.

Spotkanie obejrzało w telewizji 50 mln ludzi, stawką była ogromna jak na tamten czas kwota 100 tys. dolarów (mistrz US Open dostał w 1973 r. 25 tys. dol.), ale wynik znaczył jeszcze więcej dla rosnącego w siłę ruchu równouprawnienia kobiet. – Myślę, że cofnęłybyśmy się o jakieś 50 lat, jeślibym nie wygrała – mówiła King.

Miała odwagę i upór oraz zdolność przekonywania oponentów. Riggs stał się jednym z jej przyjaciół. Miała też cierpliwość. Sprawę równych wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn w turniejach Wielkiego Szlema doprowadziła do końca po 34 latach. Zaczęła od groźby bojkotu US Open w 1973 r., skończyła na zdobyciu twierdzy wimbledońskiej w 2007 r.

Odsłoniła życie prywatne w 1981 r., gdy jej była partnerka pozwała ją do sądu. Trzeba było ujawnić sferę życia, którą przesłaniało małżeństwo z prawnikiem Larrym Kingiem (rozwiedli się w 1987 r.). Zapłaciła za szczerość utratą sponsorów, ale przetrwała i tamten kryzys. Prowadziła reprezentację USA w Pucharze Federacji, wciąż jest aktywna w sporcie i poza nim. Wielki ośrodek tenisowy na nowojorskich kortach Flushing Meadows to Billie Jean King National Tennis Center.

Caitlin Cahow jest mniej znana, choć w odróżnieniu od King ma za sobą dwa starty olimpijskie. Grała w hokejowej reprezentacji USA od 2005 r., zdobyła z nią brązowy medal igrzysk w Turynie i srebrny w Vancouver.

Miała być łyżwiarką figurową, matka zaprowadziła ją na lodowisko Yale University, zapisała na zajęcia, ale Caitlin, choć robiła szybkie postępy, zobaczyła swą sportową przyszłość gdzie indziej. Rzuciła figurówki dla łyżew hokejowych. Wyróżniała się w drużynach szkolnych i uniwersyteckich, broniła barw Harvard University, przy okazji zdobyła dyplom antropologa. Do medali olimpijskich dołączyła tytuły mistrzyni świata. W kronikach kobiecego hokeja ma też osobisty rekord: najszybciej zdobyty gol w historii MŚ – w 21. sekundzie. Cahow połączyła karierę zawodową w kanadyjskiej lidze kobiecej (CWHL) z kolejnymi studiami w Boston College. Wiosną 2014 r. będzie broniła dyplomu z prawa. Grała kilka lat w Boston Blades, ale karierę skończyła na początku 2013 r. ze względu na skutki urazów na lodzie. Ponad rok temu przyznała, że jest lesbijką.

Została ambasadorem hokeja kobiecego przy Komitecie Olimpijskim USA, prowadzi programy promujące olimpizm poprzez wolontariuszy, zbiera fundusze na wsparcie kobiet chorych na raka piersi, wciąż jest w zarządzie ligi CWHL jako przedstawicielka amerykańskich hokeistek.

W drużynie dyplomatycznej USA wysłanej do Soczi reprezentuje pokolenie, które wierzy, że przyjdzie czas, gdy o orientację seksualną sportowców będzie się pytać wprost i nikt nie będzie się temu dziwił.

W delegacji nie ma wiceprezydenta z małżonką, jak to było w Vancouver, czy pierwszej damy, która reprezentowała Biały Dom w Londynie. Jest ambasador USA w Rosji Michael McFaul i Janet Napolitano, była sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Oprócz King i Caitlin także kilku sportowców, wśród nich łyżwiarz szybki Eric Haiden, jego koleżanka Bonnie Blair oraz mistrz jazdy figurowej Brian Boitano, którego, mniej oficjalnie, łączy się ze środowiskiem gejowskim.

Decyzje te odczytywane są jako cios w dyskryminacyjną w sprawach gejów politykę Rosji Władimira Putina.

Inne sporty
Za bardzo lewicowy. Martin Fourcade wycofuje swoją kandydaturę
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Inne sporty
Polskie kolarstwo. Nadzieja w kobietach i Stanisławie Aniołkowskim
pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata