Ekipa duża, nadzieje też

Reprezentacja Polski liczy 59 osób, większej nigdy nie było. Szanse na medale ma jednak tylko kilka sław.

Publikacja: 22.01.2014 00:44

Ekipa jest duża, jej trzon stanowią narciarze, narciarki i  attache olimpijski, wypoczęty pod Rajdzie Dakar Adam Małysz.

Reguły kwalifikacji były zgodne z wytycznymi międzynarodowymi, co oznacza, że sito eliminacyjne nie było bardzo gęste i nie wszyscy, którzy jadą do Soczi, będą walczyć o medale. Jest piątka biathlonistów, których sukcesów w Pucharze Świata próżno wypatrywać, są biegacze narciarscy, też bez widoków na wielkie wyniki, jest spora kadra alpejska, której cele są skromne jak osiągnięcia w sezonie, jest nawet dwuboista Adam Cieślar, który zdobył tylko kilkanaście punktów Pucharu Świata. Są saneczkarze, saneczkarki i bobsleiści, którym szczerze życzymy olimpijskiego błysku, ale konkurencja wydaje się nieco silniejsza.

Hokeja żal

Starszym kibicom powinno być przede wszystkim żal, że nie zobaczą meczów Polaków w hokeju i nie będzie nikogo w łyżwiarstwie figurowym.

Historię polskich startów w igrzyskach zimowych podzielić można na dwa etapy: ubogi – od Chamonix (1924) do Nagano (1998), gdy wszystkie osiągnięcia dało się policzyć na palcach jednej ręki (brąz Franciszka Gronia-Gąsienicy w Cortina d'Ampezzo, srebro Elwiry Seroczyńskiej i brąz Heleny Pilejczyk w Squaw Valley oraz złoto Wojciecha Fortuny w Sapporo) oraz obiecujący – wiek XXI, w którym zima dała polskiemu sportowi już dziesięć medali, aż sześć z nich przyjechało cztery lata temu z Vancouver. Łącznie mamy 14 krążków, 2 złote, po sześć srebrnych i brązowych. To nie potęga skandynawska czy amerykańska, licząca medale w setkach, ale postęp widać.

Rekord z Vancouver

Liczebność ekipy z polskimi osiągnięciami jednak wiązać trudno. Gdyby tak było, to najbardziej efektywni polscy sportowcy byli w 1960 roku, gdy do Squaw Valley pojechało tylko 13 osób, a krążki były dwa. W Innsbrucku w 1976 roku ekipa liczyła, jak teraz, 56 głów – zdobyczy zero.

Rekord z Vancouver (złoto, srebro i brąz Justyny Kowalczyk, dwa srebra Adama Małysza i brąz drużyny łyżwiarek szybkich) poprawić będzie niełatwo, choć gdyby liczyć wedle szans, to jest ich dość dużo. Największe to oczywiście starty Justyny Kowalczyk, skoczków narciarskich i ekipy łyżwiarskiej, reszta może być przyjemną niespodzianką, co przyznał także szef misji Apoloniusz Tajner.

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego jest największym optymistą. – Teoretycznie możemy mieć nawet ponad dziesięć medali. Te najmniej oczekiwane w rywalizacji sztafet, bo Justyna Kowalczyk ma wreszcie partnerki, liczę też na Karolinę Riemen-Żerebecką w skicrossie, może coś dołoży sztafeta biathlonistek – wymieniał prezes, który chyba widzi ostatnio świat przez różowe okulary.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki (to jego debiut w igrzyskach zimowych) uważa, że działacze zrobili swoje, stworzyli dobre warunki przygotowań, każdy potencjalny olimpijczyk mógł liczyć na silne wsparcie. Reszta zależy już tylko od sportowców. – Wiem, że po sześciu medalach w Vancouver kibice liczą na więcej. To normalne, tym bardziej że wyniki na zawodach rangi światowej dają w ostatnich latach powody do optymizmu. Mimo to nie chciałbym stwarzać atmosfery, w której Justyna Kowalczyk lub skoczkowie narciarscy będą zmuszeni do zdobycia medali. Nie każde nadzieje się spełnią – mówił „Rz" i dodał, że działacze będą się przyglądali igrzyskom w Soczi także jako potencjalni gospodarze tych zawodów w przyszłości, bo Kraków w roku 2022 może będzie potrzebować tej wiedzy.

Duże nadzieje rozbudziły swymi ostatnimi udanymi startami łyżwiarki i łyżwiarze szybcy, więc wysłanie sporej ekipy w tej dyscyplinie wydaje się uzasadnione. – Do Soczi jedzie pięć zawodniczek i sześciu zawodników, liczę nawet na sześć szans medalowych. Soczi jest dla nas szczęśliwe. Przed rokiem wróciliśmy stamtąd z medalami mistrzostw świata. Poza tym Złotkowska to jest nazwisko na medal. Choć sam liczę na dobre wyniki, przestrzegam nie tylko kibiców łyżwiarstwa: nie wieszajmy medali na szyjach polskich sportowców, póki nie zaczęły się zawody – powiedział „Rz" prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Kazimierz Kowalczyk.

Potrzebny kryty tor

– Nasi łyżwiarze trenują na ogół za granicą, ponieważ w Polsce są tylko cztery tory i ani jednego pod dachem. Taka sytuacja ogranicza liczbę trenujących zawodników, a więc i wybór jest mniejszy. Fakt, że w takich warunkach osiągamy sukcesy w zawodach o Puchar Świata, to już jest sukces. Powinno być ich więcej, kiedy poprawi się infrastruktura. 29 i 30 stycznia w zawodach na warszawskim torze Stegny wezmą udział wszyscy łyżwiarze udający się do Soczi i wtedy kibice będą ich mogli oficjalnie pożegnać – dodał Kazimierz Kowalczyk.

Ogłoszenie składu ekipy oznacza, że znamy także terminy ślubowań olimpijskich: 31 stycznia przysięgę złoży w Warszawie pierwsza część reprezentacji, 2 lutego druga. Justyna Kowalczyk i skoczkowie ślubować będą w Soczi, by nie tracić czasu na przyjazdy do stolicy. Chorążym ekipy został Dawid Kupczyk, pilot czwórki bobslejowej, uczestnik piątych igrzysk.

Polski Komitet Olimpijski z okazji igrzysk w Soczi istotnie zmienił stronę internetową: www.olimpijski.pl. Kibice mogą tam znaleźć wiele szczegółowych informacji o reprezentacji i dyscyplinach igrzysk 2014 roku. Podanie składu było także okazją do podpisania umowy z nowym sponsorem generalnym PKOl i mecenasem szeroko pojętego ruchu olimpijskiego w Polsce – Totalizatorem Sportowym. Kto nie pamięta: Totalizator powstał z inicjatywy PKOl w 1955 roku.

Skład reprezentacji Polski na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014 (7-23 lutego)

Kierownictwo polskiej reprezentacji olimpijskiej:

Andrzej Kraśnicki          prezes PKOl, przewodniczący reprezentacji olimpijskiej Adam Krzesiński     sekretarz generalny PKOl, wiceprzewodniczący reprezentacji olimpijskiej

Misja Olimpijska Apoloniusz Tajner              szef misji Marzenna Koszewska             z-ca szefa misji Joanna Huzarska-Tomaszewska    członek misji Ewelina Wawrynkiewicz          członek misji Dorota Goś                     członek misji Marian Sypniewski              członek misji Marcin Doroś                   członek misji Sebastian Chmara               członek misji Henryk Urbaś                   attache prasowy Adam Małysz                    attache olimpijski

Misja Medyczna Hubert Krysztofiak             szef misji medycznej Jarosław Krzywański            lekarz Marek Krochmalski              lekarz Piotr Trochimczuk              fizjoterapeuta Marek Graczyk                  psycholog

BIATLON

Krystyna Pałka (1984, AZS AWF Katowice) Magdalena Gwizdoń (1979, BLKS Żywiec) Monika Hojnisz (1991, UKS Lider Katowice) Weronika Nowakowska-Ziemniak (1986, AZS AWF Katowice) Paulina Bobak (1984, AZS AWF Katowice)

Łukasz Szczurek (1988, BKS WP-Kościelisko) Krzysztof Pływaczyk (1983, BKS WP-Kościelisko) Łukasz Słonina (1989, AZS AWF Wrocław) Grzegorz Guzik (1991, BLKS Żywiec) Rafał Lepel (1990, AZS AWF Katowice)

Osoby współpracujące:

Adam Kołodziejczyk      trener kobiet i mężczyzn Andrzej Koziński        trener kobiet i mężczyzn Tomasz Bernat           asystent trenera Damian Graf             fizjoterapeuta Bruno Maddalin Chiaffoi serwismen Federico Fontana        serwismen Mirosław Kobus          serwismen

BOBSLEJE

Dawid Kupczyk (1977, AZS AWF Katowice) Paweł Mróz (1984, AZS AWF Katowice) Marcin Niewiara (1981, AZS AWF Katowice) Daniel Zalewski (1992, AZS AWF Katowice)

Osoby współpracujące:

Andrzej Kupczyk     trener Krzysztof Przybył   serwismen Adam Korkuś         fizjoterapeuta

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Tor długi

Katarzyna Bachleda-Curuś (1980, LKS Poroniec Poronin) Luiza Złotkowska (1986, LKS Poroniec Poronin) Natalia Czerwonka (1988, Cuprum Lulin) Katarzyna Woźniak (1989, WTŁ Stegny Warszawa)

Konrad Niedźwiedzki (1985, LKS Poroniec Poronin) Jan Szymański (1989, LKS Poroniec Poronin) Zbigniew Bródka (1984, UKS Błyskawica Domaniewice) Artur Waś (1986, LKS Poroniec Poronin) Sebastian Druszkiewicz (LKS Poroniec Poronin) Artur Nogal (1990, LKS Poroniec Poronin)

Osoby współpracujące:

Krzysztof Niedźwiedzki     trener Wiesław Kmiecik            trener Witold Mazur               trener Ewa Białkowska             trener Arkadiusz Skoneczny        fizjoterapeuta Kazimierz Kowalczyk        prezes Grzegorz Kałowski          dyrektor sportowy

Short track

Patrycja Maliszewska (1988, Juvenia Białystok)

Osoby współpracujące:

Dariusz Kulesza           trener

SKOKI NARCIARSKIE

Kamil Stoch (1987, WKS Zakopane) Maciej Kot (1991, AZS Zakopane) Piotr Żyła (1987, KS Wisła Ustronianka) Dawid Kubacki (1990, TS Wisła Zakopane) Jan Ziobro (1991, WKS Zakopane)

Osoby współpracujące:

Łukasz Kruczek            trener główny Zbigniew Klimowski        asystent trenera Grzegorz Sobczyk          asystent trenera, serwismen Kacper Skrobot            serwismen Łukasz Gębala             fizjoterapeuta Aleksander Winiarski      lekarz

BIEGI NARCIARSKIE

Justyna Kowalczyk (1983, AZS Katowice) Paulina Maciuszek (1985, LKS Poroniec) Kornelia Kubińska (1985, AZS AWF Katowice) Agnieszka Szymańczak (1984, LKS Klimczok Bystra) Sylwia Jaśkowiec (1986, LKS Hilltop Osieczany Wiśniowa)

Maciej Kreczmer (1981, LKS Poroniec Poronin) Maciej Staręga (1990, UKS Rawa Siedlce) Sebastian Gazurek (1990, NKS Trójwieś Beskidzka) Paweł Klisz (1992, LKS Klimczok Bystra) Jan Antolec (1990,  LKS Poroniec Poronin )

Osoby współpracujące:

Aleksander Wieretielny      trener główny Ivan Hudac                  trener główny Rafał Węgrzyn               asystent trenera Mateusz Nuciak              asystent trenera, serwismen Janusz Krężelok             asystent trenera Andrzej Michałek            asystent trenera, serwismen Are Mets                    serwismen Peep Koidu                  serwismen Ulf Olsson                  serwismen Mariusz Hluchnik            serwismen Valentina Vuerich           serwismen Jakub Placzki               fizjoterapeuta Przemysław Iżycki           fizjoterapeuta Stanisław Szymanik          lekarz Paweł Gurbisz               fizjoterapeuta

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

Karolina Chrapek (1990, AZS AWF Katowice) Maryna Gąsienica-Daniel (1994, MUKS Śmig Zakopane) Aleksandra Kluś-Zamiedzowy (1986, LKS Poroniec Poronin)

Maciej Bydliński (1988, AZS AWF Katowice) Michał Jasiczek (1994, SNA SKI-team Zakopane) Mateusz Garniewicz (1990, Malta Ski Poznań)

Osoby współpracujące:

Timon Mauro               trener główny Marcin Orłowski           asystent trenera Vlado Kovar               trener główny Branio Bizik              asystent trenera, serwismen Andrzej Bielawa           asystent trenera, serwismen

SKI CROSS

Karolina Riemen-Żerebecka (1988, AZS AWF Katowice)

Osoby współpracujące:

Przemysław Buczyński      trener główny Tomasz Żerebecki          asystent trenera/serwismen

KOMBINACJA NORWESKA

Adam Cieślar (1992, KS Wisła Ustronianka)

Osoby współpracujące:

Jan Klimko                trener główny Andrzej Wąsowicz          wiceprezes PZN

SANECZKARSTWO

Ewa Kuls (1991, UKS Nowiny Wielkie) Natalia Wojtuściszyn (1993, UKS Nowiny Wielkie)

Maciej Kurowski (1986, AZS AWF Katowice) Patryk Poręba (1992, AZS AWF Katowice) Karol Mikrut (1992, AZS AWF Katowice)

Osoby współpracujące:

Marek Skowroński       trener główny Lesław Poręba          asystent trenera Michał Jasnosz         prezes

SNOWBOARD

Karolina Sztokfisz (1989, AZS Zakopane) Aleksandra Król (1990, KSF2 Dawidek Team) Joanna Zając (1990, KS SKI TEST  Kraków)

Michał Ligocki (1985, AZS AWF Katowice)

Mateusz Ligocki (1982, AZS AWF Katowice) Maciej Jodko (1982, AZS AWF Katowice)

Osoby współpracujące:

Iwona Kotuła      trener Mariusz Kufel     trener Paweł Dawidek     trener Jacek Bielarczyk  serwismen Marek Król        prezes

Ekipa jest duża, jej trzon stanowią narciarze, narciarki i  attache olimpijski, wypoczęty pod Rajdzie Dakar Adam Małysz.

Reguły kwalifikacji były zgodne z wytycznymi międzynarodowymi, co oznacza, że sito eliminacyjne nie było bardzo gęste i nie wszyscy, którzy jadą do Soczi, będą walczyć o medale. Jest piątka biathlonistów, których sukcesów w Pucharze Świata próżno wypatrywać, są biegacze narciarscy, też bez widoków na wielkie wyniki, jest spora kadra alpejska, której cele są skromne jak osiągnięcia w sezonie, jest nawet dwuboista Adam Cieślar, który zdobył tylko kilkanaście punktów Pucharu Świata. Są saneczkarze, saneczkarki i bobsleiści, którym szczerze życzymy olimpijskiego błysku, ale konkurencja wydaje się nieco silniejsza.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Inne sporty
Gwiazdy szachów znów w Warszawie. Zagrają Jan-Krzysztof Duda i Alireza Firouzja
kajakarstwo
Klaudia Zwolińska szykuje się do nowego sezonu. Cel to mistrzostwa świata
Kolarstwo
Strade Bianche. Tadej Pogacar upada, ale wygrywa
Kolarstwo
Trwa proces lekarza, który wspierał kolarzy. Nie zawsze były to legalne sposoby
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Inne sporty
Czy peleton zwolni? Kolarze czują się coraz bardziej zagrożeni
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń