Dolar ponad rubla

Kluby Kontynentalnej Hokejowej Ligi (KHL) powoli przestają być atrakcyjnym pracodawcą dla najlepszych hokeistów. Główny winowajca to słabnący rubel. Jednak jest ktoś, kto na kryzysie może sporo zyskać - amerykańsko-kanadyjska NHL.

Publikacja: 29.12.2014 11:29

Dolar ponad rubla

Foto: AFP

Kłopoty KHL to przede wszystkim problemy oligarchów. Fabryki, kombinaty czy rafinerie nie przynoszą już takich zysków jak dawniej. Mniej pieniędzy w kieszeniach właścicieli zespołów to mniejsze budżety klubów.

Cięć wynagrodzeń nie będzie dało się uniknąć, więc Rosjanie zastanawiają się, jak w inny sposób zachęcić graczy do pozostania w KHL. Za to Amerykanie i Kanadyjczycy zacierają ręce. Ile NHL może zyskać na kryzysie konkurencyjnej ligi?

Po pierwsze właściciele drużyn zaoszczędzą na kontraktach. Do tej pory nawet zawodnicy, którzy nie byli pierwszoplanowymi postaciami swoich zespołów mogli stawiać wygórowane żądania, ponieważ istniała alternatywa. Jednak odkąd KHL przestała być dojną krową, to działacze mogą dyktować warunki. Lepsza pewna, choć mniejsza, pensja w dolarach, niż niebotyczna kwota w rublach, której większej części zapewne w ogóle się nie zobaczy.

Po drugie zyskać mogą młodsi gracze. Dawniej doświadczeni hokeiści, którzy nie mieścili się w składach drużyn z NHL lub zbliżali do końca kariery, zwykle występowali w American Hockey League (AHL). Drużyny grające w AHL to zwykle kluby satelickie (zwane farmerskimi) zespołów z NHL. To tam zawodnicy, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z wielkim hokejem, mogli uczyć się od starszych kolegów.

Jednak gdy pojawiła się KHL część tych hokeistów, którzy nie byli już pewni miejsca w NHL, wybierała Rosję. Jednym z nich jest były zawodnik Phoenix Coyotes Gilbert Brule. Kanadyjczyk w pewnym momencie przestał być czołową postacią klubu z Arizony i występował w farmerskiej drużynie Kojotów Portland Pirates. Wtedy pojawiła się kusząca oferta z Rosji. Brule podpisał kontrakt z Awtomobilistem Jekaterynburg. Ale przyznaje, że wybór nie był najlepszy, bo obecnie jego pensja (którą otrzymuje w rublach) w przeliczeniu na dolary kanadyjskie jest o 1/3 niższa. Gra w USA, nawet w niższej lidze, z pewnością przyniosłaby więcej stabilności.

Po trzecie rosyjscy zawodnicy już tak ochoczo nie będą wracali z Ameryki Północnej do domu. KHL miała ambicje, by grali w niej wszyscy reprezentanci Rosji. Początek był w miarę obiecujący. Do występów w paneuropejskiej lidze udało się zachęcić Ilię Kowalczuka czy Aleksandra Radulowa. Ale pojawiły się sankcje, za nimi kryzys i słaby rubel. A rosyjscy hokeiści grający w USA i Kanadzie jednak przyzwyczaili się, że na koncie co miesiąc pojawia się niebotyczna pensja. Na czas i w całości. Zatem teraz do przeprowadzki nie będzie im już tak spieszno. Na tym skorzystają przede wszystkim kibice, którzy nadal będą oglądali najlepszych zawodników świata w jednej lidze.

Inne sporty
Kłopoty z finansowaniem żużla. Państwowa licytacja o Zmarzlika
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Inne sporty
Kolejne sukcesy pilotów. Aeroklub Polski czeka na historyczny rok
Kolarstwo
Mathieu Van der Poel. Skąd wziął się kolarski terminator?
Kolarstwo
Rekord na Paryż – Roubaix. Mathieu Van der Poel wygrywa. Kim jest Kamil Małecki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Inne sporty
Magnus Carlsen ponownie zagra w Warszawie. Wśród rywali Jan-Krzysztof Duda