Reformy mają prowadzić do znacznego zmniejszenia kosztu igrzysk. MKOl ma być elastyczny wobec ofert, wspierać organizację igrzysk dostosowanych do lokalnych planów rozwojowych.
Proces kandydowania podzielono na dwa roczne etapy. W pierwszym, od października 2017 r. do października 2018 r., MKOl będzie prowadził rozmowy z zainteresowanymi komitetami na temat ewentualnych wymagań dotyczących igrzysk, bez żadnych obciążeń związanych z formalnym przedstawianiem ofert i robieniem prezentacji. MKOl na swój koszt wyśle ekspertów do miast-kandydatów w celu dopracowania szczegółów.
W październiku 2018 roku – po rekomendacji Komitetu Wykonawczego – MKOl zaprosi wybrane miasta do uczestnictwa w etapie drugim. Potrwa on 11 miesięcy, podczas których kandydaci zostaną zobowiązani do wypełnienia ankiety (o 1/3 mniejszej niż dotychczas) i przedstawienia oficjalnego zbioru danych (Candidate File) dotyczących oferty – wszystko w ścisłej współpracy i z pomocą MKOl.
Ważną datą będzie lipiec 2018 roku, gdy MKOl określi kształt kontraktu z przyszłym gospodarzem igrzysk, m.in. warunki finansowe, wśród nich wkład komitetu w organizację, szacowany dziś na ok. 925 mln dolarów. Wybór organizatora igrzysk zimowych 2026 nastąpi we wrześniu 2019 roku podczas sesji MKOl w Mediolanie.
Dwa dni przed pojawieniem się powyższych ustaleń obywatele Tyrolu odrzucili w referendum (53,35 proc. głosów na nie) możliwość organizacji w Innsbrucku zimowych igrzysk w 2026 roku, chociaż wstępne założenia mówiły o względnie niskich kosztach (1,175 mld euro) i znacznym wykorzystaniu istniejących obiektów.