Finał Euro 2024. Hiszpania - Anglia. Triumf pięknego futbolu, Anglicy znów z pustymi rękami (WIDEO)

Hiszpanie zdobyli czwarty tytuł mistrzów Europy. To rekord. Wrócili na tron po 12 latach, pokonując w finale w Berlinie Anglików 2:1.

Aktualizacja: 15.07.2024 14:06 Publikacja: 14.07.2024 22:59

Hiszpanie zdobyli czwarty tytuł mistrzów Europy

W ostatniej dekadzie tylko jeden z finałów mistrzostw Europy lub świata przyniósł rozstrzygnięcie po 90 minutach. Tak było na mundialu w Rosji (2018), kiedy Francuzi pokonali 4:2 Chorwatów.

Do wyłonienia zwycięzców Euro 2020 i mundialu w Katarze (2022) potrzebne były rzuty karne. Pierwszy z tych finałów złamał serca Anglików, którzy byli tak blisko historycznego trofeum, w dodatku na własnej ziemi. W meczu z Włochami szybko objęli prowadzenie, ale ostatecznie przegrali na Wembley po konkursie jedenastek, bo zmarnowali aż trzy próby.

Tryumfatorzy piłkarskich Mistrzostw Europy

PAP

Finał Euro 2024. Odważna Hiszpania, przyczajona Anglia

Rozczarowanie było wielkie, pozbierać się było ciężko, ale piłkarze Garetha Southgate’a wyciągnęli wnioski i wrócili mocniejsi psychicznie. Nauczyli się strzelać karne (pokazali to w ćwierćfinale ze Szwajcarią, gdzie nie pomylili się ani razu) i byli na nie przygotowani również w niedzielę. Ale Hiszpanie nie dopuścili, by doszło do jedenastek.

Luis de la Fuente powiedział swoim zawodnikom, że zrobili już wiele i by dalej czerpali radość z gry i dobrze się bawili. Posłuchali, wzięli piłkę i robili swoje, starannie konstruując ataki i próbując zmusić rywali do błędu. Anglicy skutecznie się bronili, więc oglądaliśmy obrazki, jakich mogliśmy się spodziewać - odważną, prowadzącą grę Hiszpanię i przyczajoną, czekającą na swoją szansę Anglię.

Nie były to może piłkarskie szachy, jedni i drudzy stwarzali sobie sytuacje, ale do przerwy brakowało bramki, która otworzyłaby mecz i zmusiła przeciwników do większego ryzyka.

Hiszpania - Anglia. Lamine Yamal i Nico Williams - złoty duet

Selekcjoner Hiszpanów postawił na sprawdzoną jedenastkę. Do składu wrócili Dani Carvajal i Robin Le Normand, którzy w półfinałowym spotkaniu z Francją (2:1) pauzowali za kartki. Trener Anglików dokonał jednej zmiany. Luke Shaw, który trzy lata temu w finale z Włochami zdobył bramkę, zastąpił na lewym wahadle Kierana Trippiera. I długo dobrze radził sobie z Lamine Yamalem, który w sobotę obchodził 17. urodziny, a w niedzielę pobił kolejny rekord Pelego.

Yamal stał się najmłodszym piłkarzem grającym w finale wielkiego turnieju (Pele podczas najważniejszego meczu mundialu 1958 miał 17 lat i 249 dni). I to właśnie on do spółki ze swoim przyjacielem z kadry - Nico Williamsem - przeprowadził na początku drugiej połowy akcję, po której Hiszpanie objęli prowadzenie.

Rozumieją się bez słów, razem spędzają na zgrupowaniach każdą wolną chwilę, a ich współpraca na boisku to jeden z najjaśniejszych punktów niemieckiego turnieju. W Berlinie Yamal obsłużył dokładnym podaniem starszego kolegę, a ten nie zmarnował znakomitej okazji.

Euro 2024 - faza pucharowa

PAP

Hiszpania - Anglia. Rezerwowi bohaterami

Yamal i Williams byli największym zagrożeniem dla Anglików, sprawdzając czujność Jordana Pickforda. Gareth Southgate widział, że nie ma co czekać, trzeba reagować. Zdjął Harry'ego Kane'a, posyłając na murawę Olliego Watkinsa, bohatera półfinału z Holandią (2:1), ale to druga ze zmian przyniosła efekt.

Cole Palmer potrzebował zaledwie trzech minut, by przywrócić nadzieje Anglików na pierwsze trofeum od 1966 roku, kiedy wygrali mundial. Uderzył zza pola karnego - mocno i precyzyjnie - nie dając szans Unaiowi Simonowi.

De la Fuente też miał jednak nosa. Wpuścił na murawę Mikela Oyarzabala, który po składnej akcji zespołu wślizgiem pokonał z bliska Pickforda.

Była 86. minuta. Anglicy nie rezygnowali, a interwencję wieczoru zanotował Dani Olmo, wybijając po strzale rywali piłkę głową z linii bramkowej. To była interwencja na wagę złota. Wygrało piękno futbolu.