Polska-Holandia. Zbigniew Boniek: Widać, jak nam obrzydził kadrę Fernando Santos

Oczekiwania wobec kadry Michała Probierza były niskie, Fernando Santos obrzydził nam piłkę reprezentacyjną, kiedyś tak spokojnie nie podchodzilibyśmy do porażki - powiedział były prezes PZPN Zbigniew Boniek, komentując w Radiu Zet mecz Polska-Holandia na Euro 2024.

Publikacja: 17.06.2024 10:42

Zbigniew Boniek na stadionie w Kolonii podczas meczu Euro 2024

W swoim pierwszym meczu na Euro 2024 reprezentacja Polski po dobrej grze przegrała z Holandią 1:2. Podopiecznych Michała Probierza na prowadzenie wyprowadził w 16. minucie Adam Buksa, jednak jeszcze w pierwszej połowie wyrównał Cody Gakpo, a w 83. minucie wynik spotkania ustalił Wout Weghorst. By wyjść z grupy Polska musi zdobyć punkty w meczach z Austrią i Francją.

Polska-Holandia na Euro 2024. Zbigniew Boniek: Mamy potencjał

Występ Biało-Czerwonych w rozmowie z Radiem Zet komentował w poniedziałek Zbigniew Boniek, w przeszłości reprezentant Polski i prezes PZPN, obecnie wiceprezydent UEFA. - Zagraliśmy dobrze, dobrze to wyglądało. To był bardzo ciekawy skład, który napawa optymizmem - powiedział. - Przegraliśmy mecz w momencie, kiedy wydawało się, że tego remisu już nam nikt nie zabierze. Oni strzelili bramkę, kiedy my zaczęliśmy atakować, kiedy zaczęliśmy rozgrywać spokojnie piłkę - dodał.

- Ta porażka pokazała, jak bardzo nam obrzydził piłkę reprezentacyjną (były selekcjoner polskiej kadry Fernando - red.) Santos. Wydaje mi się, że w przeszłości nigdy byśmy tak spokojnie nie podchodzili do porażki - ocenił Boniek. Mówił, że oczekiwania wobec polskiej reprezentacji były niskie, a mecz Polska-Holandia "pokazał, że jednak potencjał mamy".

Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro 2024?

Pytany o przyczyny porażki piłkarzy drużyny Michała Probierza Zbigniew Boniek odparł, że jego zdaniem w ostatniej fazie meczu polscy zawodnicy mieli problem z koncentracją. - Potem dziwna strata, poszła kontra, ktoś nie przypilnował, ktoś piłki nie dotknął i tak się dzieje - mówił.

- Szkoda tej porażki. Jeżeli my wczoraj zagraliśmy dobry mecz, (...) to nie ma żadnej pewności, że po dobrym meczu następny musi być tak samo dobry - zaznaczył. Podkreślił, że porażka z Austrią wyeliminuje Polskę z Euro 2024, a do awansu do dalszej fazy turnieju potrzebne będą co najmniej trzy punkty.

Pytany o mecz z Austrią Zbigniew Boniek mówił w Radiu Zet, że najbliżsi rywale Biało-Czerwonych to inna drużyna od Holandii. - Większość zawodników wywodzi się z Bundesligi, z niemieckich drużyn, to drużyna o twardych założeniach taktycznych. Mentalność Austriaków jest inna niż Holendrów - dodał. Przypomniał, że mecze z Austrią Polska częściej wygrywała niż przegrywała.

Czy na Euro 2024 Polska wyjdzie z grupy? Zbigniew Boniek nie chciał na to pytanie odpowiedzieć "tak" albo "nie". Dopytywany, czy nie ma wielkich nadziei, odpowiedział twierdząco. - Nie, no nie mam wielkich nadziei. Odpowiedź "tak" albo "nie" limituje mój sposób myślenia. Jeżeli powiem "nie" (...) to wszyscy powiedzą, że Boniek nie wierzy w polską reprezentację; jak powiem "tak", to powiedzą, że Boniek żyje w innym świecie i był pewny - tłumaczył.

Zdaniem prezesa PZPN, w meczu z Holandią, w którym z powodu kontuzji nie mógł zagrać Robert Lewandowski, rolę lidera drużyny wziął na siebie Piotr Zieliński. - Rozegrał bardzo dobry mecz, dawał drużynie rytm, kilka razy w pierwszej połowie potrafił uratować nas prawie przed sytuacją 100 proc. dla przeciwnika - ocenił Boniek, dobrze oceniając też występ Wojciecha Szczęsnego, Jakuba Kiwiora, Tarasa Romanczuka i Adama Buksy.

Euro 2024
Lewandowski golem z Francją przekracza kolejne bariery. Na szczycie Cristiano Ronaldo
Euro 2024
Michał Probierz po meczu z Francją o karnym Lewandowskiego i propozycji dla Grosickiego
Euro 2024
Polska-Francja 1:1. Łukasz Skorupski: Możemy wracać z tego meczu z podniesioną głową