Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi

Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Sportu i Turystyki zapraszają na debatę "Równość i wywyższenie w sporcie i poprzez sport", towarzyszącą wystawie "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi"

Publikacja: 01.06.2012 11:05

Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi

Foto: Muzeum Sportu i Turystyki

Ekspozycja „Wywyższeni..." prezentuje dzieje pojęć „hierarchia" i „równość" w dawnych i współczesnych społeczeństwach. Określenia te są obecne również w świecie sportu.

Debata będzie dotyczyć kultu sportowców we współczesnym świecie, ich miejsca w mediach oraz statusu ekonomicznego. Spojrzymy na te zjawiska przez pryzmat historii, sięgniemy do ich antycznych korzeni, takich jak m.in. stawianie pomników sportowcom. Odpowiemy na wiele pytań: od kiedy na podiach pojawiły się kobiety, czy w sporcie możemy mówić o równości, a na ile podlega on procesom hierarchizacji. Debacie towarzyszyć będzie multimedialny pokaz zdjęć ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki, przedstawiających najwybitniejszych polskich sportowców od lat 20. XX wieku po współczesność.

Udział wezmą:

prof. dr hab. Witold Dobrowolski, wieloletni Kurator Zbiorów Sztuki Starożytnej MNW

Dorota Idzi, mistrzyni świata i Europy w pięcioboju nowoczesnym, Zastępca Dyrektora Departamentu  Komunikacji Korporacyjnej PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Tomasz Jagodziński, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki

Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym

prof. dr hab. Antoni Ziemba, Kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW, współautor wystawy „Wywyższeni"

Spotkanie poprowadzi dr Grażyna Bastek, współautorka wystawy „Wywyższeni..."

Debata odbędzie się 3 czerwca 2012 r. (niedziela), godz. 18.00, Gmach Główny MNW, Aleje Jerozolimskie 3. Wstęp wolny.

Debatę poprzedzi projekcja filmu „Wszyscy kochamy Maradonę" w reżyserii Javiera Martina Vázqueza, która rozpocznie się o godz. 16.30 w muzealnym Kinie Muz.

„Wszyscy kochamy Maradonę" (Amando a Maradona)

Reż. Javier Martin Vázquez, Argentyna 2005, 75 minut

Opisując fascynację piłkarzem, Javier Vázquez dotarł do najgorliwszych fanów Maradony, w tym kilkudziesięciu posiadaczy tatuaży z jego podobiznami. Dokumentalista oprowadza widza po dzielnicy nędzy Villa Fiorito, w której wybitny piłkarz strzelał pierwsze gole, oraz po eleganckich gabinetach urzędników FIFA, z którymi Maradona parokrotnie popadł w konflikt. Dzięki świetnym wywiadom z piłkarzem film to nie tylko studium kultu kolejnej gwiazdy pop, ale i przenikliwy portret sprawcy całego zamieszania. W kameralnie prowadzonej rozmowie Maradona jest pokazany z jednej strony jako fenomen argentyńskiego sportu, z drugiej – zwykły człowiek.

Film zdobył nagrody i wyróżnienia na 21. Festiwalu Filmowym w Guadalajarze, 42. Pesaro Filmfest, 22. Festiwalu Filmowym w Bogocie, 19. Festiwalu Filmowym w Helsinkach, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w São Paulo.

Podobnie jak spotkanie poświęcone równości i wywyższeniu w sporcie i poprzez sport, film jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi".

Cena biletów do kina:

14 zł normalny i 9 zł ulgowy. W holu MNW serwowana będzie kawa ufundowana przez firmę De Longhi.

W ramach projektu Kino Muz wyświetlane będą także inne projekcje filmowe. Seanse oglądać będzie można w sali kinowej, na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza lub w parku Na Książęcem. Przedsięwzięcie Kino Muz realizowane jest we współpracy z Against Gravity, organizatorem Planete+ Doc Film Festival oraz Stowarzyszeniem „Klub Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie".

Sport
Kodeks dobrych praktyk. „Wysokość wsparcia będzie przedmiotem dyskusji"
Sport
Wybitni sportowcy wyróżnieni nagrodami Herosi WP 2025
Sport
Rafał Sonik z pomocą influencerów walczy z hejtem. 8 tysięcy uczniów na rekordowej lekcji
doping
Witold Bańka jedynym kandydatem na szefa WADA
Materiał Partnera
Herosi stoją nie tylko na podium
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku