Janusz Gołąb uczestniczy z wyprawie w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. W jej ramach polscy wspinacze mieli zdobyć górę w lecie, by przygotować się do wyprawy zimowej. K2 to jeden z dwóch nie zdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników.
W ataku szczytowym poza Gołąbem brali udział Artur Małek i Paweł Michalski, ale zawrócili 150 metrów poniżej szczytu - informuje sport.pl.
Szczyt nadal próbuje zdobyć Marcin Kaczkan kierownik wyprawy.
Gołąb jest jedenastym Polakiem który zdobył wierzchołek K2.
Czytaj także:
Polacy uratowali alpinistę umierającego na Broad Peaku
K2 jest uznawany za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. To najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości (po Mount Everest) szczyt Ziemi. To jeden z dwóch ostatnich ośmiotysięczników, którego nie udało się zdobyć zimą. Z powodu wysokiego odsetka wypadków śmiertelnych nazywany bywa "Góra Morderca".
Janusz Gołąb ma 46 lat i jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice. Wspina się od 1986 roku. W 2012 roku jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I w górach Karakorum.