PKOl: Dzieci promują igrzyska olimpijskie w Paryżu

1 kwietnia w Centrum Olimpijskim odbyła się promocja książki "Le dirigeable rutilant. Le sport et l’olympisme selon Pierre de Coubertin” oraz wernisaż prac plastycznych dzieci i młodzieży, które promują igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Publikacja: 04.04.2022 15:53

PKOl: Dzieci promują igrzyska olimpijskie w Paryżu

Foto: materiały promocyjne

W wydarzeniu wirtualnie obecna była Brigitte Henriques, prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego i Sportu, która pogratulowała Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu inicjatywy zaangażowania młodego pokolenia w rozwój ruchu olimpijskiego, podkreśliła przyjazne relacje pomiędzy komitetami oraz wskazała na dobrą współpracę w zakresie kultury i edukacji olimpijskiej.

Kunszt artystyczny młodych artystów przybyli docenić: Frédéric Billet, ambasador Francji w Warszawie, Laurence Fischer, ambasador sportu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji, Lucie Stepanyan, pierwsza radczyni w Ambasadzie Francji, Robert Korzeniowski – 4-krotny złoty medalista olimpijski w chodzie sportowym, Tomasz Majewski – dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą, Katarzyna Niedźwiedzka i Luiza Złotkowska – srebrne i brązowe medalistki olimpijskie w łyżwiarstwie szybkim, Kajetan Hądzelek – prezes Komitetu Pierre’a de Coubertin w Polsce, Hanna Wawrowska przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl, zastępczyni sekretarza generalnego PKOI Iwona Łotysz . Gospodarz wydarzenia, prezes PKOI Andrzej Kraśnicki podkreślał, że igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku to także 100 lat polskiego debiutu w igrzyskach i pierwszych medali. Fakt, że Polska wznawia wydanie książki dla młodzieży w ojczystym języku Pierre’a de Coubertin na dwa lata przez paryskimi igrzyskami, jest nobilitacją dla wzajemnych relacji polsko-francuskich. Igrzyska w Paryżu w 2024 roku będą po raz trzeci w stolicy Francji, a już teraz Polska ma swój w nich udział. Książka oraz prace, które do 20 kwietnia można oglądać w Centrum Olimpijskim są dobrym, autorskim komentarzem młodych artystów, które warto popularyzować szerzej. Laurence Fisher (mistrzyni świata w karate) podkreślała znaczenie wartości olimpijskich, wiarę w młodych ludzi, od których zależy przyszłość świata.

Dzień pełen wrażeń dla blisko sto osób, ale przede wszystkim dla przeszło 50 młodych artystów z 12 szkół stowarzyszonych w Polsce w sieci edukacji zagranicznej (AEFE), którzy spotkali się z olimpijczykami oraz zobaczyli swoją pracę w skali olimpijskiej. W wydarzeniu, w którym udział wzięli uczennice i uczniowie z Pszczyny, Czeladzi, Krakowa, Zabrza, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupna, Bud Siennickich i Warszawy, dominowała elegancja, dziecięca powaga, wzajemność i uśmiech. W kuluarach tętniło entuzjazmem z faktu, że sport i sztuka są równoprawnymi przestrzeniami kultury.

Uroczystości towarzyszył koncert w wykonaniu uczennic i ucznia z Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Stanowił on dowód na to, że muzyka jest doskonałą ilustracją świata sportu. Występ muzyczny wpisał się w oryginalny film dokumentujący igrzyska olimpijskie w 1924 roku w Paryżu, nieustannie towarzyszący wydarzeniu, pozyskany od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Połączenie niemego kina i muzyki na żywo, przeniosło wszystkich do Paryża 1924 roku.

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Sportu dla Rozwoju i Pokoju na świecie ustanowionego przez MKOl i ONZ w 2013 roku wszyscy uczestnicy wznieśli białą kartkę na znak okazania pokoju. Inicjatywa #Whitecard podejmowana jest na całym świecie, jest edukacją dla pokoju.

Całe wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy z Ambasadą Francji w Warszawie oraz Instytutem Francuskim w Polsce.

O książce:

Wydanie jest tłumaczeniem, wydanej przez PKOl w 2013 roku książki z okazji 150.rocznicny urodzin inicjatora nowożytnych igrzysk olimpijskich Pierre’a de Coubertin. Aktualna, francuska publikacja została przygotowana dla francuskiego czytelnika, obejmuje sukcesy najlepszych francuskich olimpijczyków, a także prace nad nią trwały we współpracy z paryską historyczką Typhaine Christiaen. Francuskie wydanie jest aktualnym komentarzem do świata wartości olimpijskich oraz aktualnych problemów współczesnego świata sportu i olimpizmu. Autorami książki są też dzieci i młodzież z 12 szkół stowarzyszonych w Polsce w sieci edukacji zagranicznej (AEFE) oraz jedynej szkoły imienia Pierre’a de Coubertin z Bud Siennickich. Dzieci i młodzież przygotowały prace plastyczne, które są graficzną promocją nadchodzących igrzysk olimpijskich, a także kierują swoje artystyczne spojrzenie wobec tematu wojny i pokoju. Książka otwiera perspektywę poznawczą życia i dziedzictwa Pierre’a de Coubertin, ale przede wszystkim szuka dowodów w świecie sportu na uniwersalne znaczenie i rolę wartości olimpijskich.

Promocja książki, która ukazuje się z okazji Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu w 2024 roku, staraniem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ambasady Francji w Polsce, Instytutu Francuskiego w Warszawie. Francuskie wydanie jest trzecią wersją językową: polskie wydanie 2013, angielskie wydanie 2014, francuskie wydanie 2022.

Sport
Igrzyska w Paryżu w mętnej wodzie. Sekwana wciąż jest brudna
Sport
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto
Olimpizm
Leroy Merlin wchodzi na nowy rynek. Wykończy mieszkania medalistów z Paryża
Sport
Francuzi podzieleni w sprawie Rosjan. Mer Paryża kontra Emmanuel Macron