Sondaż: Kto był najlepszym polskim piłkarzem w historii?

Kto był najlepszym polskim piłkarzem w historii? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Publikacja: 14.06.2018 00:01

Sondaż: Kto był najlepszym polskim piłkarzem w historii?

Foto: AFP

- Jeśli przestanę myśleć nad tym, co mogę zrobić lepiej, co zrobić, by wejść piętro wyżej jako piłkarz, to będzie znaczyło, że zbliżam się ku końcowi – mówił Michałowi Kołodziejczykowi kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

– Nie czułem wstydu, nie miałem kompleksów. Zrozumiałem, że jestem wybrańcem, że to szansa, której zwyczajnie nie mogę zmarnować – stwierdził w rozmowie z Michałem Kołodziejczykiem piłkarz reprezentacji Polski Grzegorz Krychowiak.

Co trzeci respondent uważa, że najlepszy polski piłkarz w historii to Robert Lewandowski. 12 proc. badanych wskazało Kazimierza Deynę, a niewiele mniejszy odsetek Zbigniewa Bońka oraz Włodzimierza Lubańskiego.

 

- W podziale na płeć kobiety znacznie częściej wskazywały na Roberta Lewandowskiego (39 proc. vs 28 proc. mężczyzn). Mężczyźni częściej niż kobiety wskazywali Włodzimierza Lubańskiego (14 proc. vs 7 proc. kobiet). W podziale na wiek, wraz z jego wzrostem spada odsetek osób wskazujących Roberta Lewandowskiego – z 50 proc. wśród osób do 24 lat, do 23 proc. wśród osób powyżej 50 lat. Najstarsi częściej uważali, że najlepszym polskim piłkarzem jest Włodzimierz Lubański (25 proc. vs 5 proc. w najmłodszej grupie). Robert Lewandowski częściej wskazywany był również przez osoby o najniższym poziomie wykształcenia (43 proc.), badanych o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (35 proc.) oraz mieszkańców wsi (37 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

"Najlepszy trener na świecie" to tytuł książki Jacka Gmocha. Z jednej strony to wywiad rzeka. Z drugiej – literatura science fiction – pisze Stefan Szczepłek.

"Nie ma przepisu na piłkarza” – tłumaczył Marcin Dorna, trener reprezentacji Polski do lat piętnastu, w rozmowie ze Stefanem Szczepłkiem o roli rodziców i agentów w wychowaniu młodych zawodników.

Sport
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto
Olimpizm
Leroy Merlin wchodzi na nowy rynek. Wykończy mieszkania medalistów z Paryża
Sport
Francuzi podzieleni w sprawie Rosjan. Mer Paryża kontra Emmanuel Macron
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sport
Rektor UW: Sport akademicki zwiększa szansę na sukces w życiu zawodowym