Nazywanie jej nową ulubienicą to może nadużycie. Darę znają od lat nawet ci Amerykanie, którzy nie interesują się pływaniem. Mogą nie wiedzieć, że startowała w igrzyskach cztery razy, zdobyła dziewięć medali, a rekord świata pobiła już jako 14-latka w 1982 r., ale na pewno kojarzą blondynkę z Beverly Hills, która jako pierwsza zawodniczka pojawiła się między modelkami „Sports Illustrated” w stroju kąpielowym.
Mieli w domach kasety wideo z jej kursami fitness, oglądali ją w reklamach, sesjach zdjęciowych i jako prezenterkę kilku kanałów telewizyjnych. Może nawet czytali książkę „Złoto w wodzie” o jej pierwszym powrocie do sportu, zakończonym zdobyciem pięciu olimpijskich medali w Sydney. Ale to było osiem lat temu, potem na długo słuch o Darze zaginął.
Wróciła drugi raz kilkanaście miesięcy temu, odmieniona. Z nową fryzurą, całym sztabem trenerów na jej usługach, z dwuletnią córeczką Tessą Grace na rękach. Szczuplejsza o kilka kilogramów, ale jeszcze silniejsza niż wcześniej. Rok temu wystartowała w mistrzostwach USA i wygrała wyścigi w stylu dowolnym na 100 i 50 m, w tym drugim bijąc rekord kraju. To samo – dwa zwycięstwa i rekord na 50 m – zrobiła w ubiegłym tygodniu w kwalifikacjach olimpijskich w Omaha.
Wystartuje w Pekinie w sprincie oraz w sztafetach 4x100 dowolnym i zmiennym. Będzie najstarszą pływaczką olimpijką od igrzysk 1972 r. w Monachium i 44-letniej wówczas Kanadyjki Brendy Holmes. Ale Dara Torres nie tylko pływa. Ona walczy w basenie w imieniu wszystkich kobiet, dla których 40 i więcej lat to nie jest powód, by z czegokolwiek rezygnować. Tych, które chcą być dalej podziwiane i kochane, wyglądać jak własne córki, rywalizować, zagłuszać lęk przed starością.
Wystarczy przejrzeć tytuły wykładów motywacyjnych, które supermama z Kalifornii wygłaszała przez ostatnich kilka lat, objeżdżając amerykańskie firmy. Na jej stronie internetowej można sobie wybrać temat. „Sprawy kobiet”, „Walka o równouprawnienie” albo „Nigdy nie rezygnuj z marzeń”. Idealna bohaterka dla kobiecych pism, talk-show, ale i dla transmitującej pekińskie igrzyska telewizji NBC.