W drużynie Omega Pharma-Quick Step pojadą Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski, w Tinkoff-Saxo – Rafał Majka, w Cannondale – Maciej Bodnar, w Team NetApp Endura – Bartosz Huzarski. W szerokiej kadrze Movistaru znalazł się Sylwester Szmyd, ale ostatecznie nie otrzymał powołania.
Trudno to pojąć, ale Polaków jest więcej – o jednego - niż Brytyjczyków, którzy nie dość, że goszczą uczestników Wielkiej Pętli, to mają własną grupę Sky z budżetem sięgającym 40 milionów euro i silne wsparcie od państwa. W szkółkach kolarskich w Leeds trenuje ponad 500 osób, a np. w województwie świętokrzyskim zarejestrowanych jest kilkudziesięciu juniorów.
Kwiatkowskiemu w poprzednim wyścigu zabrakło nieco ponad sekundy, by został liderem, przez dziesięć etapów jechał jako lider klasyfikacji młodzieżowej, dwukrotnie finiszował na trzecim miejscu. Ostatecznie do Paryża przyjechał na 11. pozycji, najwyższej od czasów Zenona Jaskuły.
24-letni torunianin Wielką Pętlę obrał sobie za główny cel tego sezonu. W jego przypadku można się spodziewać walki o pierwszą dziesiątkę klasyfikacji generalnej, zwycięstwo w młodzieżowej i może etapowe.
Kwiatkowski miał doskonały początek sezonu. Wygrał wyścig Volta ao Algrave pokonując samego Alberto Contadora, a w czasówce mistrza świata Tony'ego Martina. W Portugalii odniósł też dwa zwycięstwa etapowe. Tuż za Hiszpanem przyjechał we Vuelta al Pais Vasco.