Jak Polacy oceniają występ reprezentacji Polski na Euro? Mamy wyniki sondażu

"Jak ocenia Pani/Pan występ reprezentacji Polski na Euro 2024?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 26.06.2024 15:36

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski

Foto: REUTERS/Fabrizio Bensch

Polska odpadła z Euro 2024 jako jego pierwszy uczestnik, już po drugiej serii gier w fazie grupowej po porażkach z Holandią (1:2) i Austrią (1:3). W ostatnim, pożegnalnym meczu, określanym przez kibiców jako „mecz o honor”, Biało-Czerwoni zremisowali z wicemistrzami świata, Francuzami, 1:1.

Sondaż: Polska odpadła z Euro 2024, ale selekcjoner Michał Probierz zostaje

Polacy byli chwaleni za mecz z Holandią, w którym prowadzili 1:0, a remis stracili dopiero w ostatnich minutach spotkania. Jednak po meczu z Austrią na Polaków spadła krytyka po błędach popełnianych w obronie, które przesądziły o porażce.

Polakom udało się jednak nie zostać jedynym uczestnikiem Euro 2024, który zakończy udział w Mistrzostwach Europy bez punktu — dzięki remisowi uzyskanemu w ostatnim meczu. Polacy przegrywali z Francuzami po golu Kyliana Mbappe z rzutu karnego, ale zdołali wyrównać, gdy bramkarza Francuzów z jedenastu metrów pokonał Robert Lewandowski (pierwszy rzut karny wykonywany przez niego bramkarz Francuzów obronił, sędzia nakazał jednak jego powtórzenie, ponieważ w momencie strzału bramkarz stał przed linią bramkową).

Czytaj więcej

Euro 2024. Cezary Kulesza spotkał się z piłkarzami. Jest decyzja w sprawie Michała Probierza

Polska awansowała na Euro 2024 jako ostatnia reprezentacja — po przegraniu walki o udział w finałach w grupie, w której rywalizowaliśmy z Albanią, Czechami, Mołdawią i Wyspami Owczymi — do Mistrzostw Europy udało się dostać przez baraże, po wygranej 5:1 z Estonią i wygranej po karnych z Walią (w regulaminowym czasie gry i po dogrywce było 0:0).

Mimo odpadnięcia z Euro 2024 w fazie grupowej prezes PZPN, Cezary Kulesza, zadeklarował, że selekcjonerem reprezentacji pozostanie Michał Probierz. Najbliższe mecze o stawkę Polska zagra w Lidze Narodów — w Dywizji A Biało-Czerwoni będą rywalizować z Chorwacją, Portugalią i Szkocją.

Sondaż: 37 proc. mężczyzn uważa, że reprezentacja Polski na Euro zagrała kompromitująco słabo

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają występ reprezentacji na Euro 2024.

4 proc. badanych uznało, że reprezentacja zagrała bardzo dobrze.

29,4 proc. respondentów jest zdania, że zagraliśmy na miarę swoich możliwości.

25,9 proc. badanych uważa, że kadra zagrała poniżej swoich możliwości.

34 proc. respondentów uważa, że reprezentacja zagrała kompromitująco słabo.

1,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

4,9 proc. respondentów deklaruje, że nie śledzi meczów reprezentacji.

- Występ Polaków na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej za kompromitująco słaby częściej uważają mężczyźni (37%) niż kobiety (31%). Grę Polaków zdecydowanie negatywnie ocenia ponad 1/3 osób (36%) między 35 a 49 rokiem życia i taki sam odsetek badanych z wykształceniem średnim. Częściej niż pozostali taką opinię wyrażają badani, których dochody przekraczają 7000 zł netto (39%) oraz mieszkańcy miast o wielkości nie większej niż 20 tys. osób (40%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej z SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25-26 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polska odpadła z Euro 2024 jako jego pierwszy uczestnik, już po drugiej serii gier w fazie grupowej po porażkach z Holandią (1:2) i Austrią (1:3). W ostatnim, pożegnalnym meczu, określanym przez kibiców jako „mecz o honor”, Biało-Czerwoni zremisowali z wicemistrzami świata, Francuzami, 1:1.

Sondaż: Polska odpadła z Euro 2024, ale selekcjoner Michał Probierz zostaje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Trzy gole Jesusa Imaza. Jagiellonia wygrywa 4:0
Piłka nożna
Polskie drużyny w walce o europejskie puchary. Wszyscy chcą się dostać na salony
Piłka nożna
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku
Piłka nożna
Kim jest Leny Yoro - nastolatek, za którego Manchester United zapłacił fortunę?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Piłka nożna
Wraca Ekstraklasa. Czy i dlaczego warto się tym ekscytować?