Euro: Następcy ośmiornicy Paula. Słonica i orangutan przewidują, że Niemcy wygrają

Bubi, słonica afrykańska z rezerwatu w niemieckiej Turyngii w czwartek typował wynik meczu otwarcia Euro 2024, w którym Niemcy zmierzą się ze Szkocją.

Publikacja: 14.06.2024 10:59

Orangutan Walter

Orangutan Walter

Foto: REUTERS/Leon Kuegeler

Zadaniem Bubi było kopnięcie piłki w stronę dwóch beli siana.

Jak słonica Bubi i orangutan Walter typowali wynik meczu Niemcy-Szkocja?

Na jednej znalazła się flaga Niemiec, na drugiej — Szkocji. Dokładnie w środku między obiema belami postawiono poziomy słupek, który dzielił przestrzeń na część „niemiecką” i „szkocką”. Słoń kopnął piłkę w taki sposób, że ta przekroczyła linię wyznaczoną przez bele siana bliżej tej, na której znajdowała się niemiecka flaga. To zaś miało oznaczać, że słoń „przewiduje” zwycięstwo Niemiec.

Bubi w nagrodę za „typowanie” otrzymała wiadro jęczmienia.

Czytaj więcej

Kto wytypuje wyniki na mundial? Żyrafa, pingwinica czy słonica?

Opiekunowie Bubi odkryli, że lubi ona bawić się piłką przez przypadek, gdy podawali sobie piłkę, a ta, w pewnym momencie, znalazła się obok Bubi. Wówczas słonica kopnęła piłkę w ich stronę.

„Typowaniem” zajął się też orangutan Walter, z zoo w Dortmundzie. On również wskazał na Niemców, jako zwycięzców meczu. 35-letni Walter „typował” już wcześniej wyniki meczów na mundialach i Mistrzostwach Europy, a także wyniki niemieckich rozgrywek klubowych.

W czwartek Walterowi zaprezentowano dwa wiadra — jedno z szalikiem fana reprezentacji Niemiec, drugie z szalikiem fana Szkocji. Walter miał spojrzeć na oba wiadra „i zdecydowanie skierować się ku niemieckiemu wiadru”. - Ale potem podszedł do szkockiego wiadra, więc sądzę, że Szkoci będą blisko (korzystnego rezultatu) - mówił rzecznik niemieckiego zoo, Marcel Stawinoga.

Jak ośmiornica Paul typowała wyniki meczów i została wyrocznią

Najsłynniejszym zwierzęciem typującym wyniki spotkań była ośmiornica Paul, określana też mianem „wyroczni z Oberhausen”. Ośmiornica „przewidywała” wyniki meczów reprezentacji Niemiec w czasie mundialu 2010 — i poprawnie „wytypowała” wszystkie siedem wyników tej reprezentacji.

Ośmiornica „typowała” wyniki meczów mając do wyboru dwa pojemniki z jedzeniem, na których znajdowały się flagi grających reprezentacji. Pojemnik, wybrany przez Paula jako pierwszy, wskazywał drużynę, która wygra mecz.

Paul „przewidział” poprawnie wyniki 12 z 14 meczów, które w taki sposób „typował” (oprócz meczów Niemiec na mundialu „wytypował” też wynik finału, w którym Hiszpania wygrała z Holandią oraz wyniki czterech z sześciu meczów, które Niemcy rozegrali na Euro 2008). Tym samym skuteczność jego „przewidywań” wynosiła 85,7 proc.

Zadaniem Bubi było kopnięcie piłki w stronę dwóch beli siana.

Jak słonica Bubi i orangutan Walter typowali wynik meczu Niemcy-Szkocja?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Trzy gole Jesusa Imaza. Jagiellonia wygrywa 4:0
Piłka nożna
Polskie drużyny w walce o europejskie puchary. Wszyscy chcą się dostać na salony
Piłka nożna
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku
Piłka nożna
Kim jest Leny Yoro - nastolatek, za którego Manchester United zapłacił fortunę?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Piłka nożna
Wraca Ekstraklasa. Czy i dlaczego warto się tym ekscytować?