Ligi zagraniczne: derby Londynu dla Arsenalu, polskie gole

Drużyna Arsene’a Wengera pokonała Chelsea 5:3. Bramki Piszczka, Peszki i Dudki

Publikacja: 31.10.2011 00:38

Robin van Persie

Takie zwycięstwo było Arsenalowi potrzebne: po pięknej grze, w derbach, z silnym rywalem. Pierwsze na wyjeździe od pół roku, 500. pod wodzą Wengera.

Chelsea do przerwy  prowadziła 2:1 i wydawało się, że nie przegra.   Ale najpierw wyrównał Andre Santos, a kilka minut później Theo Walcott ośmieszył obronę, która nie zdążyła odebrać mu piłki, nawet gdy leżał na ziemi.

Boleśniejszy okazał się upadek Johna Terry'ego. Angielskie media zgodnie uznały go za głównego winowajcę porażki. Przy stanie 3:3 obrońca Chelsea poślizgnął się i nie doszedł do podania Florenta Maloudy. Z prezentu skorzystał Robin van Persie. Holender w doliczonym czasie dobił Chelsea, która pięciu goli  nie straciła u siebie od 1989 roku.

Wojciech Szczęsny nie ponosi winy za bramki, ale w kilku  sytuacjach mógł się zachować lepiej, sam się dziwił, że za faul na Ashleyu Cole'u poza polem karnym sędzia ukarał go tylko żółtą kartką.

Po klęsce w derbach Manchesteru podniósł się United. Bramka Javiera Hernandeza (1:0) dała pierwszą od czterech lat wyjazdową wygraną z Evertonem. Zespół Aleksa Fergusona nadal traci pięć punktów do City, które pokonało Wolverhampton 3:1.

Końca dobiegła zwycięska seria Borussii Dortmund. Mistrzowie Niemiec zremisowali 1:1 w Stuttgarcie. Powinni wygrać, ale byli nieskuteczni. Gola zdobył tylko Łukasz Piszczek. Już na początku meczu prowadzenie Borussii mógł dać Robert Lewandowski. Po dośrodkowaniu Piszczka przyjął piłkę w polu karnym, obrócił się, strzelił, ale trafił w słupek. Kuba Błaszczykowski nie grał, leczy kontuzję pleców. Borussia spadła na trzecie miejsce, za Schalke (3:1 z Hoffenheim). Do lidera Bayernu (4:0 z Nuernberg) traci pięć punktów. 11. jest Koeln (3:0 z Augsburgiem), premierową bramkę w Bundeslidze zdobył Sławomir Peszko.

We Włoszech  prowadzi niepokonany Juventus. W sobotę wygrał na San Siro z Interem 2:1. Czwarte zwycięstwo z rzędu odniósł Milan – 3:2 z Romą na wyjeździe. Fiorentina z Arturem Borucem pokonała Genoę 1:0.

Barcelona bez Xaviego, Andresa Iniesty i Cesca Fabregasa rozbiła 5:0 Mallorcę. Carles Puyol i Gerard Pique zagrali dopiero po przerwie. Leo Messi na krytykę odpowiedział hat trickiem.  Real też wygrał, ale z Sociedad się męczył. Szybki gol Gonzalo Higuaina zapewnił drużynie z Madrytu szóste kolejne zwycięstwo i prowadzenie w tabeli.

Taką samą serią może się pochwalić PSG. Lider ligi francuskiej  pokonał Caen 4:2. Do bramki pierwszy raz w tym sezonie trafił Dariusz Dudka (z karnego), ale Auxerre przegrało 1:3 na wyjeździe z Evian TG.

Wyniki i tabele lig zagranicznych rp.pl/sport

Anglia

10. kolejka

• Everton – Manchester United 0:1 (Hernandez 19)

• Chelsea – Arsenal 3:5 (Lampard 14, Terry 45, Mata 80 – van Persie 36, 85, 90+2, Santos 49, Walcott 55)

• Manchester City – Wolverhampton 3:1 (Dzeko 52, Kolarov 67, Johnon 90+1 – Hunt 75-k). Czerwona kartka: V. Kompany (74, City)

• Norwich – Blackburn 3:3 (Morison 53, Johnson 82, Holt 90+4-k – Hoilett 45+3, Yakubu 62, Samba 64)

• Sunderland – Aston Villa 2:2 (Wickham 38, Sessegnon 89 – Petrow 20, Dunne 85)

• Swansea – Bolton 3:1 (Allen 49, Sinclair 57-k, Graham 90+3 – Graham 74-sam.). Czerwona kartka: R. Gardner (48, Bolton)

• Wigan – Fulham 0:2 (Dempsey 42, Dembele 87)

• West Bromwich – Liverpool 0:2 (Adam 9-k, Carroll 45+1)

• Tottenham – Queens Park Rangers 3:1 (Bale 20, 72, van der Vaart 33 – Bothroyd 62)

• Stoke – Newcastle, mecz w poniedziałek (20.55, Canal+ Sport)

12. kolejka

• Ajaccio – Bordeaux 0:2 (Gouffran 25, 29)

• Brest – Lorient 3:1 (Toure 4, Grougi 34, 42-k – Manga 54)

• Dijon – Olympique Marsylia 2:3 (Jovial 46, Corgnet 63 – Remy 1, Cheyrou 11, Diarra 82)

• Evian TG – Auxerre 3:1 (Sagbo 15, 42, Barbosa 68 – Dudka 71-k)

• Montpellier – Nancy 2:0 (Giroud 61, Camara 74)

• PSG – Caen 4:2 (Nene 20-k, 76-k, Menez 56, Pastore 89 – Heurtaux 12, Vandam 82). Czerwona kartka: B. Nivet (19, Caen)

• Olympique Lyon – St. Etienne 2:0 (Briand 81, Gourcuff 90+1). Czerwona kartka: M. Dabo (52, Lyon)

• Nice – Sochaux 1:1 (Mouloungui 30 – Boudebouz 35-k). Czerwona kartka: D. Hellebuyck (62, Nice)

• Toulouse – Rennes 1:0 (Didot 25). Czerwona kartka: A. Devaux 55, Toulouse)

11. kolejka

• Valencia – Getafe 3:1 (Feghouli 12, 25, Aduriz 76 – Castro 23)

• Villarreal – Rayo Vallecano 2:0 (Bruno 20, Valero 67)

• Barcelona – Mallorca 5:0 (Messi 13-k, 21, 30, Cuenca 50, Dani Alves 90+2)

• Sociedad – Real Madryt 0:1 (Higuain 9)

• Sporting – Athletic 1:1 (Bilić 71 – Susaeta 63)

• Osasuna – Levante 2:0 (Alvaro 40, Nino 44). Czerwona kartka: Alvaro (59, Osasuna)

• Racing – Betis 1:0 (Stuani 63-k)

• Atletico – Saragossa 3:1 (Adrian 18, 74, Dominguez 30 – Postiga 78)

• Malaga – Espanyol 2:1 (Rondon 5, Apono 73-k – Vazquez 45)

• Freiburg – Bayer 0:1 (Ballack 2)

• Bayern – Nuernberg 4:0 (Gomez 2, 68, Schweinsteiger 19, Ribery 39)

• Schalke – Hoffenheim 3:1 (Raul 28, Huntelaar 73-k, 76 – Ibisević 63)

• Stuttgart – Borussia Dortmund 1:1 (Tasci 22 – Piszczek 45+1)

• Wolfsburg – Hertha 2:3 (Mandzukić 31, Schaefer 84 – Raffael 27, Kobiaszwili 37-k, Lasogga 85)

• Borussia Moenchengladbach – Hanower 2:1 (Reus 21, 50 – Pogatetz 26)

• Mainz – Werder 1:3 (Bungert 23 – Pizarro 29, Hunt 47, Proedl 78)

• Koeln – Augsburg 3:0 (Podolski 19, 24-k, Peszko 56). Czerwona kartka: T. Oehrl (75, Augsburg)

• Hamburg – Kaiserslautern 1:1 (Guerrero 64 – de Wit 38). Czerwona kartka: S. Rajković (22, Hamburg)

10. kolejka

• Catania – Napoli 2:1 (Marchese 25, Bergessio 48 – Cavani 1). Czerwona kartka: M. A. Santana (43, Napoli)

• Roma – Milan 2:3 (Burdisso 28, Krkić 87 – Ibrahimović 17, 78, Nesta 30). Czerwona kartka: K. P. Boateng (67, Milan)

• Inter – Juventus 1:2 (Maicon 28 – Vucinić 12, Marchisio 33)

• Siena – Chievo 4:1 (Destro 25, 57, D'Agostino 61, Calaio 90+4 – Moscardelli 75)

• Bologna – Atalanta 3:1 (Di Vaio 45+3-k, Ramirez 48, Loria 68 – Denis 7)

• Parma – Cesena 2:0 (Paletta 41, Lucarelli 72)

• Lecce – Novara 1:1 (Strasser 32 – Rigoni 44-k)

• Fiorentina – Genoa 1:0 (Lazzari 41)

• Udinese – Palermo 1:0 (Di Natale 38)

• Cagliari – Lazio 0:3 (Lulić 39, Klose 44, Rocchi 88)

Pozostało 93% artykułu
Myśleli, że sprowadzili byłego piłkarza Barcelony. Przyjechał jego bliźniak, który grał w Polsce?
Pożegnanie Kyliana Mbappe z Paryżem. Były gwizdy i cisza
Bayer Leverkusen śrubuje niesamowity rekord. Czy zakończy sezon bez porażki?
Mistrza Anglii poznamy dopiero w ostatniej kolejce. Arsenalowi pomóc może Tottenham
Lech - Legia, szczyt komedii w Ekstraklasie. Za kuriozalnymi scenami trudno było nadążyć