COVID wpłynął na finał biegu na 200 metrów? Pierwsze złoto dla Afryki na tym dystansie

Letsile Tebogo został pierwszym w historii Botswany złotym medalistą olimpijskim dzięki zwycięstwu w finale biegu na 200 metrów w czasie igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Publikacja: 09.08.2024 07:14

Letsile Tebogo wygrał bieg na 200 metrów

arb

Tebogo został też pierwszym w historii reprezentantem Afryki, który wygrał na igrzyskach olimpijskich bieg na 200 metrów. Drugie miejsce zajął reprezentant USA, Kenny Bendarek, a trzeci był zwycięzca biegu na 100 metrów, Amerykanin Noah Lyles.

Paryż 2024: Leslie Tebogo z piątym najlepszym w historii wynikiem w biegu na 200 metrów

Tebogo, który w biegu na 100 metrów był szósty osiągając życiowy rekord (9,86 sekundy) i jednocześnie rekord kraju, w biegu na 200 metrów przybiegł na metę w 19,46 sekund zdobywając znaczną przewagę nad rywalami na ostatnich 50 metrach. To piąty najlepszy wynik w biegu na 200 metrów w historii rywalizacji na tym dystansie.

Komunikat USATF w sprawie Noaha Lylesa

Bednarek był drugi z wynikiem 19,62 s, z kolei Lyles, który chciał być pierwszym amerykańskim lekkoatletą od czasów Carla Lewisa, który zdobędzie cztery złote medale na jednych igrzyskach olimpijskich, musiał zadowolić się brązowym medalem z czasem 19.67 s.

Noah Lyles biegł w finale po pozytywnym teście na COVID

Dla Lylesa była to pierwsza porażka w finale biegu na 200 metrów od trzech lat. Po zakończeniu biegu okazało się, że trzykrotny mistrz świata jest zakażony koronawirusem — test na COVID, przeprowadzony u niego we wtorek, dał wynik pozytywny. Test wykonano dwa dni po wygraniu przez Lylesa biegu na 100 metrów.

Amerykańska federacja lekkoatletyczna, USATF zapewniła, że po pozytywnym teście na COVID u Lylesa zastosowano "wszystkie niezbędne protokoły, by zadbać o zdrowie i dobrostan zawodników amerykańskich i bezpieczeństwo ich rywali".

„Po dokładnej medycznej ocenie, Noah zdecydował się rywalizować dziś wieczór (w środę - red.). Szanujemy jego decyzję i będziemy nadal monitorować jego stan (zdrowia)” - podkreśla USATF.

Tebogo, pierwszy w historii Afryki mistrz olimpijski w biegu na 200 metrów, po wyścigu mówił, że nigdy nie śnił, że zostanie mistrzem olimpijskim. - To niesamowity moment — mówił 21-latek.

- To oznacza wiele dla wszystkich, dla kraju, dla kontynentu, dla mojej rodziny — dodał.