Igrzyska w Paryżu. Udaremniona próba zamachu. Podejrzany niedawno przybył do Francji

Udaremniono pierwszą próbę zamachu związanego bezpośrednio z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. To efekt wzmożonej pracy francuskich służb, które od 2017 roku prowadzą milion śledztw przeciw zagrożeniom terrorystycznym.

Publikacja: 04.06.2024 04:30

Francuscy policjanci z kontrterrorystyczno-ratunkowej jednostki RAID w czasie ćwiczeń Salvare 2024,

Francuscy policjanci z kontrterrorystyczno-ratunkowej jednostki RAID w czasie ćwiczeń Salvare 2024, podczas których symulowano atak terrorystów na stadion Vaires-sur-Marnes

Foto: Thomas SAMSON / AFP

Zamach planował dokonać 18-letni Czeczen Rokhman B. Atak zamierzał przeprowadzić na stadionie w Saint-Etienne, na którym podczas igrzysk odbędzie się sześć spotkań turnieju piłkarskiego.

Udaremniona próba zamachu przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu

Terrorysta zorientował się jednak, że „obiekt jest zbyt dobrze zabezpieczony”, i zamierzał skupić się na okolicznych barach. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin ujawnił, że Rokhman B. zdecydował więc wysadzić się tam, gdzie znajdowałby się tłum kibiców i „umrzeć w glorii męczennika”.

Czytaj więcej

George Simion: Europa musi znów stać się normalna

– Nikt nie myślał o tym, że jest zradykalizowanym islamistą – stwierdził szef resortu bezpieczeństwa. Podejrzany nie był znany policji, miał czystą kartę. Przybył do Francji w 2023 roku wraz z rodzicami i bratem. Brat został również przesłuchany i zwolniony za kaucją. Wobec Rokhmana B. dowody są natomiast bardzo mocne.

Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego zabezpieczono filmy. Wiadomo, że rozpytywał się o poziom ochrony stadionu Geoffroy-Guichard. Według francuskiej telewizji śledczy znaleźli rozmowy zatrzymanego, które odbył na szyfrowanych kanałach z członkami należącej do Państwa Islamskiego grupy terrorystycznej Chorasan.

Policjanci z jednostki RAID podczas ćwiczeń przed igrzyskami olimpijskimi

Policjanci z jednostki RAID podczas ćwiczeń przed igrzyskami olimpijskimi

Thomas SAMSON / AFP

– Podejrzanemu zostały postawione zarzuty, że w imię dżihadystycznej ideologii Państwa Islamskiego rozważał popełnienie brutalnego zamachu, biorąc za cel skupisko kibiców w trakcie organizowanych w Saint-Etienne wydarzeń sportowych podczas igrzysk – przekazał minister spraw wewnętrznych.

Igrzyska olimpijskie we Francji. Komu najbardziej zależy na zamachach?

To był już trzeci projekt zamachu zastopowany przez Dyrekcję Generalną Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) w tym roku, ale pierwszy związany bezpośrednio z igrzyskami. Podejrzany pochodzi z Kaukazu i to z tego obszaru wywodzą się obecnie najbardziej zradykalizowani terroryści działający we Francji. Od 2018 roku dopuścili się pięciu zamachów.

Czytaj więcej

Rośnie kadra reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu. Cztery szanse na medale

Francuskie służby poinformowały, że na zamachach najbardziej zależy grupom islamistycznym. Rekrutują głównie młodych ludzi w wieku 16–25 lat takich jak potencjalny zamachowiec z Saint-Etienne bez śladów kryminalnej przeszłości.

Terroryści zorientowali się, że areny są bardzo dobrze zabezpieczone, i skupili się teraz na działaniach wokół obiektów i wokół igrzysk. Wielkim wyzwaniem będzie przede wszystkim ochrona ceremonii otwarcia na Sekwanie, w której uczestniczyć według różnych szacunków ma od 250 tys. do 600 tys. widzów. Porządku ma pilnować 45 tys. funkcjonariuszy.

Czy igrzyska w Paryżu będą bezpieczne?

Prace nad bezpieczeństwem igrzysk toczą się na wielu polach. Minister Darmanin tłumaczy, że od siedmiu lat różne służby prowadzą około miliona śledztw związanych z zabezpieczeniem igrzysk.

Czytaj więcej

Czy Kylian Mbappe zagra w Paryżu? Emmanuel Macron zaczął negocjacje

Francuska telewizja France 2 podała, że tylko w ostatnich dniach 56 kandydatów na wolontariuszy nie dopuszczono do pracy przy igrzyskach, ponieważ zostali oznaczeni „kartą S” (fiche S), co oznacza najwyższy stopień zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Osoby skatalogowane w fiche S powinny zostać wydalone z kraju, ale ze względów prawnych procedura może trochę potrwać.

Igrzyska w Paryżu rozpoczynają się 26 lipca, ale francuskie służby już teraz są postawione w stan najwyższej gotowości.

Zamach planował dokonać 18-letni Czeczen Rokhman B. Atak zamierzał przeprowadzić na stadionie w Saint-Etienne, na którym podczas igrzysk odbędzie się sześć spotkań turnieju piłkarskiego.

Udaremniona próba zamachu przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Paryż 2024
Czy Kylian Mbappe zagra w Paryżu? Emmanuel Macron zaczął negocjacje
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej