Euro 2024. Hiszpania - Francja. Bajeczny rekord i cztery minuty, które wstrząsnęły Francuzami

Hiszpanie przegrywali z Francuzami, ale potem potwierdzili swoją dominację i w cztery minuty odwrócili losy meczu w Monachium. Zwyciężyli 2:1, a 16-letni Lamine Yamal został najmłodszym strzelcem gola w historii mistrzostw Europy. W niedzielnym finale zmierzą się z Holandią lub Anglią.

Publikacja: 09.07.2024 23:00

Lamine Yamal został najmłodszym strzelcem gola w historii mistrzostw Europy

Wieczór w Monachium zaczął się od długo wyczekiwanego przełamania. Francuzi - w szóstym meczu turnieju - zdobyli w końcu bramkę z gry.

Była dziewiąta minuta spotkania. Wracający do wyjściowego składu (kosztem Antoine’a Griezmanna) Ousmane Dembele przerzucił piłkę na lewą stronę do Kyliana Mbappe, a ten dośrodkował idealnie na głowę Randala Kolo Muaniego, który z bliska pokonał Unaia Simona.

Hiszpania - Francja. Jaki rekord pobił Lamine Yamal?

Hiszpanie sygnalizowali, że Mbappe (grający już bez maski, która chroniła uszkodzony nos) przyjął sobie piłkę ręką, ale po analizie VAR gol został uznany. Francuzi prowadzili, choć to Hiszpanie - zgodnie z oczekiwaniami - dominowali i sprawiali lepsze wrażenie.

Ta stracona bramka nie podcięła im jednak skrzydeł. Francuzów postanowił zaskoczyć Lamine Yamal. Genialny nastolatek z Barcelony zanotował już trzy asysty w Euro 2024, ale nie miał jeszcze gola. Na boisku widzi więcej niż inni, więc gdy zobaczył przed sobą trochę wolnego miejsca, zdecydował się na uderzenie zza pola karnego. Podkręcił piłkę, ta odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki. Mike Maignan nie miał szans na skuteczną obronę.

Lamine Yamal w sobotę, dzień przed finałem w Berlinie, będzie obchodził dopiero 17. urodziny. Nie trzeba dodawać, jaki prezent sprawiłby mu największą radość

Nawet Hiszpanie łapali się za głowy, podziwiając to, co zrobił Yamal - najmłodszy strzelec gola w historii mistrzostw Europy. Pobił rekord należący do Szwajcara Johana Vonlanthena, który na Euro 2004 trafił - też w meczu z Francją - w wieku 18 lat i 141 dni.

Yamal poprawił ten wynik znacząco. W sobotę, dzień przed finałem w Berlinie, będzie obchodził dopiero 17. urodziny. Nie trzeba dodawać, jaki prezent sprawiłby mu największą radość.

Euro 2024. Kiedy i z kim Hiszpania zagra w finale?

Hiszpanie postanowili pójść za ciosem. Dani Olmo zwiódł obronę wicemistrzów świata w polu karnym, uderzył na bramkę, a Jules Kounde, próbując jeszcze interweniować, nie zdołał wybić piłki i zrobiło się 2:1. To były cztery minuty, które wstrząsnęły Francją.

Olmo był już bohaterem ćwierćfinałowego meczu z Niemcami. Zastąpił wtedy kontuzjowanego Pedriego. Trener Luis de la Fuente musiał we wtorek dokonać jednak jeszcze dwóch zmian. W miejsce zawieszonych za kartki Daniego Carvajala i Robina Le Normanda wystawił Jesusa Navasa i Nacho.

Pierwsza połowa w Monachium spełniła oczekiwania wszystkich wyznawców pięknej ofensywnej gry. Druga już tak emocjonująca nie była. Hiszpanie kontrolowali sytuację, Francuzi szukali wyrównania, więc Didier Deschamps posłał na murawę Antoine'a Griezmanna, Oliviera Girouda i Bradleya Barcolę. Nic to jednak nie dało.

Francuzi, choć za kadencji Deschampsa dwa razy grali już w finale mundialu (złoto w Rosji, srebro w Katarze), znów nie zostaną mistrzami Europy. Na tron po 12 latach mogą wrócić za to Hiszpanie. W niedzielę zmierzą się w Berlinie ze zwycięzcą środowego meczu Holandia - Anglia.

EURO 2024 - PÓŁFINAŁ

• Hiszpania - Francja 2:1

(L. Yamal 21, D. Olmo 25 - R. Kolo Muani 9)

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
Euro 2024
Z akademika na piłkarskie salony. Rodri - najlepszy zawodnik Euro 2024
Euro 2024
Finał Euro 2024. Hiszpania - Anglia. Triumf pięknego futbolu, Anglicy znów z pustymi rękami