Tour de Pologne: kolarstwo i kultura

Blisko 1250 kilometrów, 23 zespoły i ponad 180 kolarzy – to najważniejsze liczby 67. Tour de Pologne, rozpoczynającego się w niedzielę w Sochaczewie i kończącego się po siedmiu dniach w Krakowie

Publikacja: 29.07.2010 19:25

Tour de Pologne: kolarstwo i kultura

Foto: NEWSPIX

W ostatnich dwóch latach kolarze startowali z Warszawy i ścigali się w województwach wschodnich, by kończyć pętlę w Krakowie. Tym razem dyrektor wyścigu Czesław Lang postawił na Śląsk. W Zagłębiu Dąbrowskim, Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim zakończą się aż cztery etapy.

Dla organizatorów wyścig to nie tylko wysokiej rangi wydarzenie sportowe, ale także promocja Polski w świecie, jej walorów turystycznych, kultury i historii. Stąd w tym roku na trasie pierwszego etapu z Sochaczewa do Warszawy jedną z lotnych premii umiejscowiono w Żelazowej Woli, aby uczcić dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z kolei w Oświęcimiu, gdzie będzie start piątego odcinka, kolarze nie zapomną o 65. rocznicy wyzwolenia największego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W Warszawie odbędzie się premia specjalna poświęcona pamięci warszawskich powstańców, a także happening rowerowy z okazji 66. rocznicy wybuchu powstania.

Atrakcje sportowe gwarantuje obsada Tour de Pologne. Jego największą gwiazdą będzie Alessandro Ballan, który startował tu przed rokiem w tęczowej koszulce aktualnego wówczas mistrza i wygrał cały wyścig. Włoch przyjedzie tu niemal prosto z zakończonego w niedzielę Tour de France. Podobnie Sylwester Szmyd (na zdjęciu – na środku), który będzie liderem grupy Liquigas, a pomagać mu będą m.in. dwaj rodacy Maciej Bodnar i Maciej Paterski. Szmyd zapowiada walkę o zwycięstwo w wyścigu. Prosiłem organizatorów w zeszłym roku, że chciałbym ładną metę pod górę. Obiecał mi to Czesław Lang i mamy V etap z finiszem na Równicy – mówił najlepszy obecnie polski kolarz w rozmowie z „Rz”.

Jednym z liderów duńskiej grupy Saxo Bank będzie z kolei Jarosław Marycz, mistrz kraju w jeździe na czas. Apetyt na końcowy sukces w Krakowie ma także Marek Rutkiewicz, lider reprezentacji Polski, która w Tour de Pologne dostaje szansę rywalizowania z czołowymi zawodowymi grupami.

Ostatnim polskim kolarzem, który wygrał nasz narodowy wyścig, był Cezary Zamana (Mróz Action), który stanął na podium w Karpaczu w 2003 roku.

Wyścig to nie tylko rywalizacja zawodowców, ale także sprawdzian umiejętności dla młodych adeptów kolarstwa w ramach Nutella Mini Tour de Pologne. W ubiegłym roku w poszczególnych miastach etapowych przed przyjazdem dorosłego peletonu ścigało się w tych zawodach ponad 1000 dzieci. W tym roku dziewczynki oraz chłopcy będą startować w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe i gimnazja.

Toru de Pologne

CODZIENNE RELACJE W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH | TVP 1, TVP SPORT, EUROSPORT, EUROSPORT 2 | NIEDZIELA – SOBOTA

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście