Budżet fikcyjnego minimum
„Nowe budżety pojawiają się po przyznaniu praw do organizacji igrzysk i często są zasadniczo różne od prezentowanych w fazie kandydowania" – pisze Will Jennings z Uniwersytetu w Southampton. „Budżety zazwyczaj zakładają maksymalne albo oczekiwane wydatki. W przypadku igrzysk to raczej fikcyjne minimum, które zawsze jest przekraczane. Do tego budżet zawiera gwarancje, że wszelkie przekroczenia zostaną pokryte przez władze miejskie i krajowe" – pisze prof. Flyvbjerg.
Do Rady Miasta Krakowa wpłynął projekt uchwały dotyczącej powołania komisji ds. kontroli przygotowań wniosku o organizację zimowych igrzysk. Miałaby opiniować dokumenty związane z przygotowaniem oraz aplikacją Krakowa, oceniać działania gminy w zakresie konsultacji społecznych, kontrolować wydatki oraz opiniować projekty uchwał i zarządzeń związanych z igrzyskami 2022. W uzasadnieniu do projektu uchwały radni piszą: „Doświadczenia miast, które w przeszłości organizowały zimowe igrzyska, wskazują na niską efektywność ekonomiczną tego przedsięwzięcia oraz radykalny wzrost wydatków realizacyjnych w stosunku do planowanych. Ten stan pociągał za sobą niekorzystne konsekwencje dla stabilności finansów komunalnych".
Zgodnie z oficjalną zapowiedzią w kwietniu i maju mają się odbyć spotkania przedstawicieli miasta i Komitetu Konkursowego Kraków 2022 z mieszkańcami oraz debaty z udziałem organizacji pozarządowych, ekologicznych i turystycznych. Wcześniej, 24 marca, zostanie udostępniony wniosek aplikacyjny – tzw. bid book – w którym szczegółowo opisano plan organizacji igrzysk. Wiele wskazuje na to, że nowy budżet zamyka się kwotą ok. 17 mld złotych, co jest efektem mniejszych inwestycji w infrastrukturę transportową – drogi, transport miejski, rozbudowę lotniska w Balicach.
Na razie za całe konsultacje społeczne musi wystarczyć badanie opinii publicznej przeprowadzone przez TNS na przełomie października i listopada. Wykazało ono poparcie 79 procent Małopolan i 66 procent krakowian dla igrzysk. Jednocześnie aż 70 procent badanych spodziewa się kłopotów z utrzymaniem powstałych obiektów, a ponad połowa przewiduje również wzrost zadłużenia Małopolski.
„W związku z tym, że temat organizacji igrzysk w Krakowie zaistniał w mediach dopiero niedawno, można się spodziewać, że debata publiczna (w szczególności na poziomie lokalnym) wpływać będzie na opinie ludzi, i należy wziąć pod uwagę to, że z czasem część osób zmieni zdanie" – napisali wówczas badacze.
Kolejny sondaż opinii publicznej planowany był na styczeń 2014 roku, jednak nie został przeprowadzony. W sytuacji gdy pierwsze miliony zostały wydane, dokumenty złożone, a wkrótce MKOl nada Krakowowi status miasta kandydata, sondaże i konsultacje tracą sens. Zwolennikom pozostanie trzymanie kciuków za Polskę, przeciwnikom – za resztę świata.
Decyzja o wyborze gospodarza igrzysk zapadnie podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.
Obiekty igrzysk w Krakowie w mln zł
biathlon – Kościelisko ?– 50
biegi narciarskie ?– Zakopane – 83
bobsleje, saneczki, skeleton – Myślenice – 312
curling – Kolna Arena, Kraków – 42
hokej mężczyzn – stadion Cracovii – 197
hokej kobiet – hala Wisły, Kraków – 163
łyżwiarstwo szybkie – hala AWF, Kraków – 152
łyżwiarstwo figurowe i short track – Kraków Arena – 470
narciarstwo alpejskie – Jasna (Słowacja) – 39
snowboard, narciarstwo dowolne – stacja narciarska Hawrań, Jurgów – 37
skoki narciarskie ?– Zakopane – 66
Do remontu*
Stadion Miejski (Wisły), Kraków (ceremonia otwarcia ?i zamknięcia igrzysk) – 15 mln
*bez hali Kraków Arena