Polski amator jak zawodowiec

Austriak Berni Reiter wygrał turniej Lotos Polish Open. Emocje trwały do końca – Polak Adrian Meronk był piąty.

Publikacja: 24.07.2014 02:00

Polski amator jak zawodowiec

Foto: materiały prasowe

Korespondencja ?z Pasłęka

Zwycięzca przyjechał z Salzburga, ma 25 lat, drogę zawodową wybrał oryginalną – startuje głównie w Ameryce Południowej, gdzie golf też ma swoje ciekawe życie. Czasem Berni Reiter tęskni za Europą, wtedy startuje w lidze Pro Golf Tour – tak dowiedział się o Lotos Polish Open w lipcu w Pasłęku.

Przyjechał, zagrał i wziął niemal wszystko: rekord pola Sand Valley, zwycięstwo warte 5000 euro, miłe pamiątki od sponsorów oraz stosowny puchar z kryształowego szkła. Przed ostatnią rundą prowadził wspólnie z Niemcem Maksem Kramerem. Ostatniego dnia szli w trójkę z Adrianem Meronkiem, który tracił do tej pory dwa uderzenia.

W golfie to strata nieduża, a gdy młody Polak pokazał po połowie rundy, że nie ustępuje rywalom ani o krok, pojawiła się nadzieja, że stanie na podium. Dołki nr 10, 11 i 13 pozbawiły jednak kibiców Adriana tej myśli. Ambitnie walczył, lecz Reiter wykorzystał chwilę, do trzech birdie dołożył jeszcze dwa i uciekł nie tylko Merkonkowi, ale i wszystkim innym. Dobry finisz miał Niemiec Sean Einhaus, wyrównał rekord pola Austriaka (66 uderzeń, wystarczyło na drugie miejsce).

Meronk – student East Tenessee State University, 322. amator w rankingu światowym, zajął wśród zawodowców piąte miejsce, które jest sukcesem.

Pozostała polska trójka też była widoczna. Mateusz Gradecki, młodszy kolega Meronka z amerykańskiego uniwersytetu, przez chwilę wdrapywał się do pierwszej dziesiątki turnieju, ale i jego zmogły ostatnie dołki, skończył zawody na 21. miejscu. Maksymilian Sałuda zapomniał o wpadce w drugiej rundzie i grając już bez nerwów był 26., Mateusz Jędrzejczyk 43.

Mistrz z Austrii to osoba skromna. – W poniedziałek miałem szczęście, że ustanowiłem rekord. Wygrałem, bo to pole po prostu pasuje do mojej gry – mówił.  Powrotu na wielki wrześniowy finał Pro Golf Tour w Sobieniach Królewskich nie obiecał, bo od sierpnia musi wracać do pracy w lidze południowoamerykańskiej, pogodzić terminy trudno. Bardzo chwalił Adriana Meronka. – Świetnie się z nim grało, ma ogromny potencjał, będziecie mieli doskonałego golfistę zawodowego.

Polski bohater turnieju nie miał szczęśliwej miny, gdy schodził z pola. – Moim celem przed turniejem było miejsce w pierwszej dziesiątce. Po połowie ostatniej rundy miałem jednak większy apetyt, chciałem walczyć o zwycięstwo, ale chyba zabrakło mi energii – oceniał. Program kolejnych startów wakacyjnych ma wciąż ambitny: już w piątek zaczyna XX Mistrzostwa Polski Mężczyzn na polu klubu w Postołowie, 6 sierpnia leci do Szkocji na mistrzostwa Europy amatorów, potem skok do USA, we wrześniu amatorskie mistrzostwa świata w Japonii, dopiero po nich powrót do amerykańskiej szkoły.

Warto było przyjechać na Lotos Polish Open 2014, podziwiać dobrych golfistów i malownicze pole z widokiem na pasące się konie oraz wieżę kościoła w Pasłęku, nawet jeśli obok jest szosa krajowa nr 7. Organizację chwalili wszyscy, padały miłe słowa, że w tej części Europy nie ma lepszych zawodów. – Cieszymy się, że znów byliśmy partnerami tego wydarzenia. Przyjemnie patrzeć na tak dobrze grających zawodników, tym bardziej że są wśród nich Polacy. Profesjonalizm i sportowe emocje to najlepsza charakterystyka tego turnieju – mówił prezes PGA Polska Jarosław Sroka.

Jak perfekcja, to perfekcja. Rzęsisty deszcz spadł po raz pierwszy dokładnie w chwili, gdy prezes Grupy Lotos SA Paweł Olechnowicz wypowiadał ostatnie słowa zaproszenia na przyszły rok.

Pasłęk. Sand Valley G&CC. Lotos Polish Open 2014 Pro Golf Tour (30 tys. euro). Klasyfikacja końcowa:

1. B. Reiter (Austria) -10 (66+73+67) 206
2. S. Einhaus (Niemcy) -7 (73+70+66) 209
3. S. Heisele (Niemcy) -6 (72+70+68) 210
4. B. Miarka (Niemcy) -4 (73+71+68) 212
T5. A. Meronk (Polska, am) -3 (69+72+72) 213
T5. M. Laier (Niemcy) -3 (72+70+71) 213
T7. D. Antonelli (Francja) -2 (70+74+70) 214
T7. M. Schneider (Niemcy) -2 (70+74+70) 214
T9. T. Bakker (Finlandia) par (76+71+69) 216
T9. F. Jahn (Niemcy) par (72+72+72) 216
...
T21. M. Gradecki (Polska, am) +5 (73+73+75) 221
T26. M. Sałuda (Polska) +6 (67+80+75) 222
43. M. Jędrzejczyk (Polska) +12 (75+72+81) 228

Korespondencja ?z Pasłęka

Zwycięzca przyjechał z Salzburga, ma 25 lat, drogę zawodową wybrał oryginalną – startuje głównie w Ameryce Południowej, gdzie golf też ma swoje ciekawe życie. Czasem Berni Reiter tęskni za Europą, wtedy startuje w lidze Pro Golf Tour – tak dowiedział się o Lotos Polish Open w lipcu w Pasłęku.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Co dalej z WADA i systemem antydopingowym?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sport
Najważniejsze sportowe imprezy 2025 roku. Bez igrzysk też będzie ciekawie
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Kogo jeszcze kupi Arabia Saudyjska?
Sport
Sportowcy kontra Andrzej Duda. Prezydent wywołał burzę i podzielił środowisko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sport
Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay