Rafał Sonik z pomocą influencerów walczy z hejtem. 8 tysięcy uczniów na rekordowej lekcji

W krakowskiej Tauron Arenie odbyła się największa w historii lekcja z udziałem niemal 8 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski. Jej tematem był hejt - jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Publikacja: 19.04.2025 11:58

Rafał Sonik

Rafał Sonik

Foto: PAP/Paweł Supernak

Początek kwietnia. W południowej Polsce ginie 16-letni chłopak dźgnięty nożem po tym, jak w ostrej sprzeczce stanął w obronie ojca, który został wcześniej upokorzony. W centralnej Polsce odbiera sobie życie 15-letni uczeń renomowanego liceum. Był przez długi czas nękany i wyśmiewany przez rówieśników. W zachodniej Polsce rok starsza dziewczyna decyduje się na próbę samobójczą po tym, jak staje się ofiarą hejtu.

Takie sytuacje nie mogą stać się codziennością, dlatego Fundacja #DOBRYhasztag postanowiła zorganizować wyjątkową lekcję o niespotykanej skali. Tematem była mowa nienawiści, prześladowanie, wykluczenie i agresja rówieśnicza. A celem – wskazanie metod reagowania i radzenia sobie z hejtem.

Jak przeciwstawić się hejtowi?

W Tauron Arenie Kraków odbyła się „AkcjaRELacja HejTY reaguj!”. Na zaproszenie fundacji, władz Małopolski i miasta Kraków, odpowiedziało blisko osiem tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych. To sygnał, że szkoły, pedagodzy, jak i uczniowie zauważają problem i chcą się z nim zmierzyć.

- Jako dorośli nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak ogromnym problemem jest zjawisko hejtu – mówi Aleksandra Adamiec, psycholog odpowiedzialna za program wydarzenia. – Często bagatelizujemy mowę nienawiści i traktujemy hejt jak normę. Nie zgadzamy się na to! Dlatego nasze wydarzenie ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, jak przeciwstawić się hejtowi w sposób mądry. Chcemy mówić do nich ich językiem, a jednocześnie skalą wydarzenia przemówić do osób odpowiedzialnych za edukację, by podjęli realne, skuteczne działania w obszarze walki z tymi niezwykle niebezpiecznymi zjawiskami.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Przeszkadza ci WOŚP? Zrób to lepiej niż Owsiak, ale nie hejtuj

Wydarzenie “AkcjaRELacja HejTY reaguj!” powstało we współpracy z psychologami i bazuje na innowacyjnym programie edukacyjnym. Forma show została wybrana po to, by przyciągnąć uwagę młodego pokolenia i utrzymać zaangażowanie uczestników również w części merytorycznej. Kluczowym elementem były wystąpienia popularnych influencerów, których obecność pozwoliła zbudować nić porozumienia i realnego zaangażowania.

W trakcie lekcji uczestnicy wcielali się w różne role, a na scenie padały słowa, które na co dzień pojawiają się w przestrzeni internetu. Mocny, emocjonalny przekaz skłaniał do refleksji, ale także dostarczał konkretnych technik radzenia sobie z hejtem i jego konsekwencjami. Tego dnia wszyscy wspólnie wykrzyczeli: „Hej, Ty, REAGUJ!”, podkreślając, że nikt z nas nie powinien pozostawać obojętny, ponieważ zdecydowana reakcja może uchronić czyjeś zdrowie, a nawet uratować życie.

Platformy społecznościowe przestrzenią dla hejtu

- Tauron Arena Kraków gości wiele ważnych wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy społecznych. Dziś jesteśmy świadkami czegoś zupełnie wyjątkowego, bo największej lekcji w historii naszego kraju. Młodzież reaguje bardzo żywiołowo i jest zaangażowana, a to klucz byśmy mogli razem przeciwdziałać zjawisku, które ma ogromne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i życia. Dziś w Krakowie powiedzieliśmy hejtowi zdecydowane „NIE”! – podkreślił prezydent miasta Aleksander Miszalski.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Jerzy Owsiak kontra Telewizja Republika

W wydarzeniu wzięli udział liczni influencerzy, którzy nie tylko odgrywali role w inscenizacjach, ale również rozmawiali z młodzieżą, starając się przekazać im wartościowe przesłanie dotyczące braku tolerancji dla hejtu w jakiejkolwiek postaci. Wśród znanych i lubianych twórców internetowych znalazła się m.in. Grupa Thunder (Szymon „Szumi” Szumniak, Jakub „Glencu” Glenc, Oskar „Oski” Haracz). Na scenie wystąpili raperzy Arkadio oraz Bartek Wasilewski, a także Karolina Leszko czy Aleksander Cent. Całość z energią i werwą poprowadzili Zguta (Marta Zgutczyńska) i Kacpa (Kacper Lachowicz). Nie zabrakło też ambasadorów - Huberta Pietrusa oraz Tito (Rafał Kryla). Kilka ważnych słów z perspektywy rodzica przekazał również Rafał Sonik.

- Odpowiedzialność za walkę z hejtem leży na każdym z nas. Na rodzicach, nauczycielach, samorządach i instytucjach. Pamiętajmy jednak, że przestrzenią dla hejtu są platformy społecznościowe, które w rzeczywistości są produktem, na którym zarabiają ich właściciele. Żeby zmienić ich politykę działania, niezbędne są zdecydowane działania ze strony rządu. Nie ma w tej chwili ważniejszego tematu niż dobro młodzieży. Autostrad mamy wiele, infrastruktura może poczekać – priorytetem powinno być zdrowe psychicznie społeczeństwo, a to osiągniemy poprzez zwrócenie się w stronę potrzeb młodych ludzi – zaznaczył Rafał Sonik, przedsiębiorca, filantrop i sportowiec.

Wydarzenie w Tauron Arenie Kraków było największą dotąd lekcją w historii Polski. Nie będzie jednak ostatnią, ponieważ Fundacja #DOBRYhasztag planuje kolejne takie eventy nie tylko w miastach regionu, ale również w całym kraju. Najbliższy odbędzie się 24 kwietnia w Olsztynie.

Początek kwietnia. W południowej Polsce ginie 16-letni chłopak dźgnięty nożem po tym, jak w ostrej sprzeczce stanął w obronie ojca, który został wcześniej upokorzony. W centralnej Polsce odbiera sobie życie 15-letni uczeń renomowanego liceum. Był przez długi czas nękany i wyśmiewany przez rówieśników. W zachodniej Polsce rok starsza dziewczyna decyduje się na próbę samobójczą po tym, jak staje się ofiarą hejtu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
doping
Witold Bańka jedynym kandydatem na szefa WADA
Materiał Partnera
Herosi stoją nie tylko na podium
Sport
Sportowcy spotkali się z Andrzejem Dudą. Chodzi o ustawę o sporcie
Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?