WADA odwołała się od decyzji w sprawie Jannika Sinnera, ale Igi Świątek - już nie. To oznacza, że w antydopingu są równi i równiejsi?
To dwa kompletnie różne przypadki, których nie można porównywać. Inne są zarówno substancje - klostebol oraz trimetazydyna - jak i okoliczności. Obie decyzje podjęliśmy po zasięgnięciu opinii zewnętrznego eksperta. Procedura po stronie WADA była taka, jak przy każdej innej sprawie dyscyplinarnej.
Co kwestionujecie w sprawie Sinnera?
Nie mogę mówić o szczegółach, bo jesteśmy stroną w sprawie. Nie kwestionujemy tego, czy Sinner celowo przyjmował środki dopingujące, lecz zwracamy uwagę na odpowiedzialność sportowca za działania jego współpracowników.
Czytaj więcej
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nie skieruje sprawy Igi Świątek do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. To koniec sprawy. Polka może spać spokojnie.
Czy nie wymagacie od zawodników za dużo?
Profesjonalny sportowiec odpowiada także za działania sztabu i to kwintesencja antydopingu. Decyzja o odwołaniu jest merytoryczna, oparta na racjonalnych przesłankach. Czym innym jest ponadto śladowe stężenie trimetazydyny w leku z melatoniną - jak u Świątek - a czym innym steryd w maści użytej przez najbliższego współpracownika. Jedynym, co łączy te sprawy jest fakt, że mówimy o dwójce najlepszych tenisistów na świecie.
Dyskusje, jakie wywołały obie sprawy pokazują, że reguły - dotyczące tymczasowego zawieszenia czy jawności postępowania - wymagają korekty?
Obie sprawy dają do myślenia i analizujemy je, bo Kodeks Antydopingowy to dokument żyjący. Nie jesteśmy jego właścicielem, a zmiany są efektem konsultacji ze wszystkimi uczestnikami systemu. Jego kształt to owoc kompromisu. Niektórzy nie rozumieją, dlaczego zdarza się, że sprawy trwają długo, ale tak samo jest przecież w życiu codziennym. Jeśli są twarde dowody czy świadkowie, to sąd wyda wyrok szybciej niż w przypadku, gdy ich brakuje albo sytuacja jest bardziej skomplikowana. Pod tym kątem antydoping nie różni się od procesów karnych, administracyjnych czy cywilnych.