Organizacja Igrzysk Przyjaźni była odpowiedzią władz w Moskwie na zawieszenie udziału rosyjskich sportowców w międzynarodowych zawodach z powodu wywołanej przez Władimira Putina wojny na Ukrainie. Według zamysłu organizatorów, projekt miał być odpowiednikiem inicjatywy ZSRR z 1984 roku – festiwalu sportowego Przyjaźń-84, który był alternatywą dla rozgrywanych w Los Angeles letnich igrzysk olimpijskich – igrzysk, które zostały zbojkotowane przez Związek Radziecki.
Rosyjscy sportowcy wykluczeni z międzynarodowych zawodów. Moskwa zaproponowała własne igrzyska
Organizacja igrzysk spotkała się z krytyką ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), który nazwał wydarzenie motywowanym politycznie. MKOl ostrzegł również sportowców przed udziałem w imprezie, grożąc im sankcjami. W komunikacie prasowym MKOl wyjaśniał, że rząd rosyjski utworzył i sfinansował „Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaźni” (IFA), aby organizować letnie i zimowe tzw. „Igrzyska Przyjaźni”. Pierwsza edycja letniej wersji tego wydarzenia planowana była w Moskwie i Jekaterynburgu we wrześniu 2024 roku, zimowa impreza ma odbyć się w Soczi w 2026 roku.
MKOl stwierdził, że nowy plan Rosji stanowi „rażące naruszenie Karty Olimpijskiej”.
Czytaj więcej
Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał we wtorek oświadczenie, w którym rosyjski plan zorganizowania „Igrzysk Przyjaźni” jesienią 2024 roku i podobnych zawodów w kolejnych latach nazywa „cyniczną próbą upolitycznienia sportu”.
Dyrektor generalny Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Olivier Niggli nalegał wcześniej, aby Rosja nie organizowała takich zawodów, ponieważ nie będzie kojarzona z globalną społecznością sportową.