Została ona ustanowiona 55 lat temu m. in. przez redaktora "Sztandaru Młodych" Tadeusza Olszańskiego, który w 1963 roku przeprowadził wywiad z brązowym (1956) i srebrnym (1960) medalistą olimpijskim Zbigniewem Pietrzykowskim. Polski pięściarz został uznany przez redakcję „Dżentelmenem Sportu” jako zawodnik, który moralność walki sportowej przedkłada nad bezwzględne zwycięstwo.
Olszański podsumował wówczas postawę pięściarza tak: "Fair play w sporcie jest niezbędne w równej mierze, jak sport dla życia", a Pietrzykowski dodał, że fair play nie ma znaczenia, jeśli zawodnikiem nie kieruje pasja w życiu. Obaj już nie żyją, lecz te uniwersalne treści nadal motywują do działania na rzecz pielęgnowania moralności w sporcie.
Czytaj więcej
Reprezentacja Polski 250 dni przed imprezą w Paryżu ma kilkunastu kandydatów do medali i choć niełatwo będzie poprawić wyniki z Tokio, to emocji powinno być więcej.
Mając na uwadze dziedzictwo nagrody, a także wyjątkowy moment polskiego sportu, jakim jest stulecie debiutu naszej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich, PKOl ogłasza rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do 55. edycji Nagrody Fair Play.
Nagroda Fair Play PKOl. Gdzie i do kiedy zgłaszać kandydatów
- Naszym celem powinna być walka o lepszy świat. Świat, który w drodze do wyników, sukcesu i komercjalizacji nie zapomina o wartościach. Dlatego tak ważne jest pokazywanie postaw fair w sporcie. Nagroda od 55 lat temu służy - mówi przewodnicząca Rady Fair Play przy Prezesie PKOI Hanna Wawrowska.