W maju 2010 roku, gdy tego dokonała, Jessica miała niespełna 17 lat.
Sławne regaty odbywają się 67. raz, ale tym razem mniej uwagi pochłania walka o zwycięstwo między pięciokrotnym triumfatorem i obrońcą tytułu Wild Oats XI oraz Investec Loyal (drugie miejsce w ubiegłym roku) – to są dwa największe i najszybsze jachty klasy maxi w calej flocie liczącej 88 uczestników.
Nie ma także takiego zagrożenia jak w 1998 roku, gdy potężny sztorm zatopił pięć jednostek i zabrał życie sześciu uczestnikom. Od półtora roku żeglarska Australia ma nową bohaterkę, nastolatkę z Queenslandu Jessicę Watson, która zafascynowana wyczynami rodaka, 18-letniego Jesse Martina oraz Brytyjki Ellen MacArthur (rekord samotnego opłynięcia globu w 2005 roku) postanowiła pójść w ich ślady. Z pomocą rodziców i sponsorów, wbrew opinii wielu doświadczonych żeglarzy, a także australijskich organizacji zajmujących się sprawami rodziny, dopięła swego.
Po siedmiu miesiącach samotnej żeglugi zamknęła krąg, 15 maja 2010 roku w Sydney oprócz rodziców i tysięcy miłośników żeglarstwa witał ją także premier Kevin Rudd. Wyczyn nastolatki wzbudził kontrowersje także po szczęśliwym finale. Szybko znaleźli się jeszcze młodsi naśladowcy w innych krajach. Wyprawa Amerykanki Abby Sunderland skończyła się akcją ratunkową na Oceanie Indyjskim, rejs 16-letniej Laury Dekker (obywatelki Niemiec, Holandii i Nowej Zelandii) jeszcze trwa i ma szansę zakończyć się pomyślnie.
W ojczyźnie Jessica Watson została bohaterką, ogłoszono ją młodą Australijką 2011 roku (ten tytuł mieli wcześniej pływak Ian Thorpe i lekkoatletka Cathy Freeman), zdążyła także wydać biografię pt. „True Spirit" (Prawdziwy duch), która stała się w kraju książką tego roku. Podpisała także kontrakt z firmą kosmetyczną Elle Bache, która wraz z innymi sponsorami zadbała o start nastolatki jako sternika 10-metrowego jachtu Elle Bache Another Challenge z dziewięcioosobową załogą (sześciu chłopaków, trzy dziewczyny), której średni wiek to 19 lat.