W środę nastąpiły ostatnie skreślenia z wcześniejszych zapisów do Wielkiej Warszawskiej. Na liście startowej pozostało 12 koni. Ostateczny zapis zostanie przyjęty w piątek (20 września), ale jest wielce prawdopodobne, że wspaniała dwunastka, na czele z ubiegłorocznym zwycięzcą Camerunem, stanie na starcie w niedzielę 29 września o godz. 17.30. Ewentualne wycofanie konia (np. z powodu kontuzji lub nagłej niedyspozycji) może nastąpić w regulaminowym terminie dzień wcześniej lub w terminie dodatkowym w dniu rozgrywania gonitwy.
A oto lista uczestników 100. Wielkiej Warszawskiej: Camerun, Young Boy (w ub. roku był w WW drugi), Lucky Peter (zajął trzecie miejsce), Patronus (tegoroczny zwycięzca Derby), Kundalini (druga w Derby), Tymon (czwarty w Derby i St. Leger). Wymieniona szóstka, zdaniem fachowców, będzie rozgrywać wyścig. W wysokiej formie są zwycięzca tegorocznej Wielkiej Wrocławskiej Nechius, Suo oraz Kara, która pokonała m.in. Kundalini w biegu o Nagrodę SK Krasne. Z czołówką koni ścigała się także Franchie Lebec, ale bez większego powodzenia. Niewielkie szanse wydają się mieć Invisible Dubai i Daredveil.
Po raz pierwszy na Służewcu odbędzie bieg sponsorowany przez Quatar Racing and Equestrian Club (QREC), który w ramach cyklu gonitw zasilany jest dodatkowymi nagrodami o wartości 15 000 EUR. Gonitwa znalazła się w służewieckim kalendarzu dzięki współpracy Włodzimierza Bąkowskiego, Dyrektora Toru Służewiec z międzynarodowym środowiskiem wyścigowym skupionym wokół koni czystej krwi arabskiej. Będzie to płaska gonitwa rozegrana tuż przed Wielką Warszawską. Gościem honorowym gonitwy będzie Sami Jassim al-Boenain, dyrektor Zarządzający QREC oraz Prezydent IFAHR (International Federation of Arabian Horse Racing Authorities), który jest dużym entuzjastą współpracy z polskim środowiskiem wyścigowym.
Współpraca z organizacjami końskimi światowej renomy, a za taką należy bez wątpienia uznać IFAHR oraz QREC, jest znakiem, że polskie wyścigi konne, mimo wcześniejszych trudności, idą w dobrym kierunku. Nasza aktywność zaczyna być dostrzegana w Europie i na świecie. Powoli, konsekwentnie odbudowujemy pozycję na arenie międzynarodowej. Dowodem rozwoju jest zacieśnienie współpracy z najważniejszą na świecie organizacją związaną z wyścigami koni arabskich. W 2015 r w Warszawie odbędzie się światowa konferencja w tym temacie. Cieszymy się, że przed nami pierwsza edycja biegu któremu patronuje Prezydent IFAHR – komentuje Włodzimierz Bąkowski, Dyrektor Toru Służewiec.
W trakcie Jesiennej Gali odbędzie się 9 gonitw, pierwsza o godzinie 13. Najważniejsze gonitwy dnia, czyli bieg o Nagrodę QREC i Wielka Warszawska zaczną się kolejno o 16.35 i 17.30.
Dla widzów, którzy przybędą 29 września na Tor Wyścigów Konnych Służewiec czeka wiele atrakcji. Głównym założeniem organizatorów jest przypomnienie klimatu przedwojennej Warszawy. Jesienna Gala – Wielka Warszawska nawiązywać będzie do strojów, zabaw i charakterystycznych elementów życia codziennego czasów przedwojennych. Gazetki informacyjne będą roznosić gazeciarze. Na terenie toru znaleźć będzie można karykaturzystę, pucybuta, kuglarza, czy szczudlarza oraz miejsce do wybijania okolicznościowych dukatów. Odbędzie się też konkurs na najlepszy strój stylizowany na modę warszawską z tamtych czasów. Widzowie będą mogli obejrzeć wystawę prac, które wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczno-Humorystyczny pt: „Warszawa i Warszawka czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy" oraz wystawę zabytkowych samochodów, m.in. legendarnego Humbera. Dla najmłodszych przygotowane zostały liczne animacje i zabawy, jak dmuchaniec, karuzela lub kąciki rysunkowe.