Inwestycje w sport to nasza misja

Wyróżniliśmy miasta dbające o sport, powszechny i wyczynowy. Wygrał Wrocław przed Krakowem i Gdańskiem.

Publikacja: 11.04.2016 19:00

Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa, i Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, z nagrodami „Rzeczpos

Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa, i Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, z nagrodami „Rzeczpospolitej”

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Od wielu lat promujemy sport nie tylko poprzez wielkie imprezy, ale i codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą w szkołach i na boiskach – mówi „Rzeczpospolitej" Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

– Inwestycje w sport to inwestycje w przyszłość, to nasza misja, jedno z kluczowych działań podnoszących jakość życia mieszkańców – wtóruje Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa.

Wrocław został pierwszym laureatem nagrody Lider Samorządów – Sport. „Rz" wyróżniła te miasta, które w roku 2015 w największym stopniu przyczyniały się do popularyzacji sportu i kultury fizycznej, organizując na swoim terenie zarówno prestiżowe, jak i regionalne zawody sportowe i stwarzając swoim mieszkańcom szanse uprawiania sportu rekreacyjnie i wyczynowo.

Decyzją redakcji, po analizie dokonań poszczególnych miast i konsultacjach ze związkami sportowymi, druga nagroda trafiła do Krakowa, a trzecia – do Gdańska.

– Sportu wyczynowego by nie było, gdyby nie zaangażowanie samorządów w rozwój sportu amatorskiego i półzawodowego. Chylę czoła za ten ich wkład – chwalił samorządy Jarosław Stawiarski, wiceminister sportu, podczas debaty „Rola samorządów w budowaniu potęgi polskiego sportu" towarzyszącej rozdaniu nagród podczas II Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

Laureaci naszej nagrody podkreślali, że dbanie o kulturę fizyczną w ich miastach to działania wielowymiarowe. Jedną z kluczowych płaszczyzn jest infrastruktura. Zarówno ta profesjonalna, dla zawodowców, jak i przyszkolna czy ogólnodostępna dla mieszkańców – boiska, hale sportowe, baseny, miejsca rekreacji w parkach, osiedlach, ścieżki rowerowe itp.

Jak wyliczają władze Wrocławia, ta infrastruktura jest imponująca, to m.in. Stadion Miejski, tor wyścigów konnych, dwie hale sportowe, cztery Orliki, 25 siłowni terenowych, około 130 boisk o sztucznej nawierzchni, 60 boisk trawiastych i ogólnodostępnych obiektów sportowych, gdzie można znaleźć miejsce do gry w koszykówkę, ping-ponga, tor deskorolkowy, siłownie kryte, otwarte korty i hale tenisowe.

Obecnie modernizację przechodzi zabytkowy Stadion Olimpijski, gdzie odbywać się będą Światowe Igrzyska Sportowe 2017. Budowany jest tor wrotkarski oraz pływalnia o wymiarach olimpijskich.

Dla mieszkańców we Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku organizowanych jest wiele imprez powszechnie dostępnych (np. biegowych). Ale miasta mocno stawiają też na imprezy o zasięgu międzynarodowym. To promocja samego miasta, a przede wszystkim zachęta dla młodych ludzi do uprawiania sportu. W tym roku Kraków był gospodarzem mistrzostw Europy w piłce ręcznej, a mecze odbywały się także we Wrocławiu i Gdańsku. W roku 2012 Wrocław i Gdańsk organizowały mecze w ramach piłkarskiego Euro.

Samorządy wspierają też sport kwalifikowany i zawodowy, dofinansowując kluby czy programy dla utalentowanej młodzieży. – Mamy kilka projektów grantowych dla klubów i organizacji sportowych, zarówno w dyscyplinach olimpijskich, jak i innych. Bierzemy też udział i organizujemy takie programy, jak Junior Sport, Szczypiornista Szkoła, Akademia Juniora, Akademia Młodych Orłów, Młodzieżowe Spotkanie z Lekką Atletyką i innych – wyliczała Katarzyna Król.

Większość działań finansowana jest z dochodów własnych, ale miasta i gminy sięgają też po programy Ministerstwa Sportu i środki dostępne w ramach funduszy Unii Europejskiej.

– U nas wspieramy około 100 dyscyplin, w tym tak niszowe jak rugby. Nie mamy problemów z infrastrukturą, ale sport kwalifikowany jest sprawą kosztowną. Nasze możliwości są ograniczone, tu większą rolę powinno odgrywać państwo – zauważył Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych we wrocławskim magistracie.

Wiceminister Stawiarski podczas debaty zapowiedział większe wydatki na sport, m.in. poprzez odmrożenie środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jego zdaniem także sektor prywatny, w tym spółki publiczne, powinien w bardziej efektywny sposób zaangażować się w finansowanie sportu wyczynowego.

Sport
Wielki sport w 2025 roku. Co dalej z WADA i systemem antydopingowym?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sport
Najważniejsze sportowe imprezy 2025 roku. Bez igrzysk też będzie ciekawie
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Kogo jeszcze kupi Arabia Saudyjska?
Sport
Sportowcy kontra Andrzej Duda. Prezydent wywołał burzę i podzielił środowisko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sport
Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay