Aktualizacja: 02.03.2017 20:07 Publikacja: 02.03.2017 20:03
Foto: PAP/Grzegorz Momot
Relacja z Lahti
Jak kobiece biegi drużynowe to rzecz jasna wygrała Norwegia, czyli Maiken Caspersen Falla, Heidi Weng, Astrid Uhrenholdt Jacobsen oraz Marit Bjoergen w roli galowej, to znaczy defilującej na ostatniej prostej z wielką flagą przed nieco zakłopotanymi tą demonstracją siły Finami. Na drugim miejscu Szwecja, na trzecim Finlandia – czyli dokładnie tak, jak dwa lata temu w Falun.
- Amerykanie próbują przejąć kontrolę nad systemem antydopingowym, ale mam nadzieję, że administracja Donalda Trumpa będzie pragmatyczna - mówi "Rz" szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Kandydaci na przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) przedstawili swoje programy. Wszyscy poruszyli sprawę ewentualnego powrotu Rosji i Białorusi do świata sportu.
Chińczycy w połowie kwietnia zorganizują pierwszy w historii półmaraton, gdzie obok ludzi wystartują roboty. Podstawowy warunek dopuszczenia maszyn – muszą mieć humanoidalny kształt.
Zmarł Maciej Petruczenko, postać w środowisku dziennikarzy sportowych niezwykła. Pracował tylko w jednej redakcji i to przez ponad 50 lat. Przyszedł w 1970 roku do „Przeglądu Sportowego” i pozostał tam do śmierci.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Gdy Donald Trump ciska cłami niczym Zeus gromami, sprawa Grenlandii objawia całą dwuznaczność. O strategicznym znaczeniu wyspy i surowcach pod lodowcami napisano wiele. Mniej oczywiste wydaje się, dlaczego w XXI wieku Europejczycy mieliby razem bronić byłej kolonii.
Coraz młodsze dzieci godzą się zamordować na życzenie. Pojawiła się propozycja obniżenia wieku odpowiedzialności karnej.
Martin Fourcade, pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie, wycofał się z ubiegania o stanowisko przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Alpy 2030. W tle tej nagłej decyzji pojawia się polityka.
W pobliżu jednej ze szkół znajdujących się w szwedzkim mieście Örebro doszło do ataku z użyciem broni automatycznej. Podczas strzelaniny zginęło co najmniej 10 osób – poinformowała szwedzka policja.
Norweskie władze zwolniły zaaresztowany norweski masowiec z całkowicie rosyjską załogą podejrzany o celowe uszkodzenie bałtyckiego kabla telekomunikacyjnego.
Dalsza integracja Norwegii z unijnym systemem energetycznym skończyła się upadkiem koalicji rządzącej w Norwegii. Teraz premier Jonas Gahr Støre zapowiedział reformę rynku energii, która zakłada m.in. mrożenie cen energii oraz wstrzymanie rozwoju nowych kabli elektroenergetycznych z łączącymi sieć elektroenergetyczną z innym krajami UE i Wielką Brytanią.
Sekretarz stanu Marco Rubio powiedział w czwartek, że oferta prezydenta Donalda Trumpa dotycząca kupna Grenlandii „nie jest żartem". - Możecie być pewni, że za cztery lata nasze interesy w Arktyce będą bezpieczniejsze - powiedział Rubio w wywiadzie.
1 lutego 1942 r., 83 lata temu, na czele kolaboracyjnego rządu okupowanej przez Niemców Norwegii stanął 54-letni Vidkun Quisling. Od tej pory jego nazwisko stało się przyjętym na całym świecie synonimem zdrajcy i kolaboranta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas