Po meczu Walia-Polska: Jak Polacy mogą zapisać się w historii w czasie Euro 2024?

Polacy po raz piąty zagra w piłkarskich finałach Mistrzostw Europy. Na jakie historyczne osiągnięcia możemy liczyć w czasie Euro 2024?

Publikacja: 27.03.2024 07:16

Reprezentacja przed meczem Walia-Polska

Reprezentacja przed meczem Walia-Polska

Foto: PAP, Leszek Szymański

Polska pierwszy raz zagrała na Euro dopiero w 2008 roku — wówczas reprezentacja prowadzona przez Leo Beenhakkera awansowała na turniej rozgrywany w Austrii i Szwajcarii.

Jak dotychczas szło Polakom na Euro?

W czasie Euro 2008 nie doczekaliśmy się jednak zwycięstwa na Euro — Polska doznała dwóch porażek (z Niemcami i Chorwacją) oraz zremisowała z Austrią 1:1 odpadając z turnieju w fazie grupowej.

Czytaj więcej

Walia - Polska. Mamy awans na Euro 2024! Polacy przetrwali drogę krzyżową

Wygranej nie doczekaliśmy się również na Euro 2012 — w czasie turnieju, którego gospodarzem była Polska wraz z Ukrainą zremisowaliśmy dwa razy po 1:1 z Grecją i Rosją, po czym przegraliśmy 0:1 z Czechami odpadając z turnieju w fazie grupowej.

Największy sukces na Mistrzostwach Europy Polska odniosła w 2016 roku, gdy pod wodzą Adama Nawałki reprezentacja dotarła do ćwierćfinału i odnosząc pierwsze (i jedyne) zwycięstwa na Euro. Polska wygrała w grupie z Irlandią Północną i Ukrainą (po 1:0), zremisowała 0:0 z Niemcami i wyszła z grupy z drugiego miejsca. W 1/8 finału po remisie 1:1 ze Szwajcarią wyeliminowaliśmy Helwetów w seriach „jedenastek”, a w ćwierćfinale odpadliśmy po rzutach karnych z Portugalią (remis 1:1, k. 4:5).

Na Euro 2020, rozgrywanym w 2021 roku (z powodu pandemii), Polska przegrała ze Słowacją 1:2 i Szwecją 2:3 oraz zremisowała z Hiszpanią 1:1.

Polska nigdy nie strzeliła więcej niż jednego gola w fazie pucharowej Euro

Na jakie historyczne osiągnięcia możemy liczyć na Euro 2024?

W czasie Euro 2024 Polska — oprócz rzecz jasna awansu do półfinału lub finału, co byłoby największym sukcesem w historii, może również liczyć na inne historyczne osiągnięcia.

Jeszcze nigdy Polska nie zdobyła w meczu rozgrywanym w czasie Euro więcej niż dwóch goli — dwa gole udało się strzelić tylko raz, w ostatnim dotychczas meczu Polski na Euro ze Szwecją (2:3).

Polska nigdy nie strzeliła też więcej niż jednego gola w fazie pucharowej Euro.

Jeszcze nigdy Polska nie wygrała meczu w regulaminowym czasie gry lub w dogrywce w fazie pucharowej Euro.

Jeszcze nigdy polski bramkarz nie obronił rzutu karnego w serii „jedenastek” w fazie pucharowej Euro (w dwóch dotychczasowych takich seriach Łukasz Fabiański

Żaden polski piłkarz nie strzelił jak dotąd więcej niż trzech goli w trakcie jednego turnieju finałowego Euro (trzy gole na Euro 2020 zdobył Robert Lewandowski, na Euro 2016 najlepszym polskim strzelcem — z dwoma trafieniami — był Jakub Błaszczykowski).

Jeszcze nigdy w czasie Euro bramki nie zdobył nominalny obrońca (gole dla Polaków na Euro strzelali dotychczas: Roger Guerreiro, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Arkadiusz Milik, Karol Linetty).

Polska nigdy też nie wygrała (nie licząc serii rzutów karnych) więcej niż dwóch meczów w czasie jednego turnieju.

Polska pierwszy raz zagrała na Euro dopiero w 2008 roku — wówczas reprezentacja prowadzona przez Leo Beenhakkera awansowała na turniej rozgrywany w Austrii i Szwajcarii.

Jak dotychczas szło Polakom na Euro?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku
Piłka nożna
Kim jest Leny Yoro - nastolatek, za którego Manchester United zapłacił fortunę?
Piłka nożna
Wraca Ekstraklasa. Czy i dlaczego warto się tym ekscytować?
Piłka nożna
Bayern Monachium: nowy trener, stare cele. Odzyskać panowanie w Niemczech
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Piłka nożna
Król wylądował w Madrycie. Kylian Mbappe już w koszulce Realu