Derby Manchesteru w Pucharze Anglii: United lepsi od City

Manchester United wygrał 3:2 z City w Pucharze Anglii. Dziś FIFA przyzna Złotą Piłkę

Aktualizacja: 09.01.2012 01:14 Publikacja: 09.01.2012 01:12

Derby Manchesteru to w tym sezonie najlepszy lek na nudę.  W trzech meczach padło 17 goli. Niedzielne spotkanie w trzeciej rundzie Pucharu Anglii przypominało otwierający sezon mecz o Tarczę Wspólnoty.  Znów wygrali United, znów 3:2, ale tym razem w drugiej połowie musieli się bronić, a nie atakować.

Do przerwy prowadzili 3:0. Dwie bramki zdobył Wayne Rooney, ucinając plotki na temat konfliktu z Aleksem Fergusonem i transferu do innego klubu (za wyjście do restauracji wbrew zakazowi trenera piłkarz musiał zapłacić 250 tysięcy funtów kary, nie wystąpił przeciw Blackburn). Jednego gola dołożył Danny Welbeck.

Grające od 12. minuty w osłabieniu (czerwona kartka dla Vincenta Kompany'ego) City otrząsnęło się w drugiej połowie. Sił wystarczyło na pięknego gola Aleksandara Kolarova z rzutu wolnego i trafienie Sergio Aguero, po stracie piłki przez Paula Scholesa. 37-letni Anglik przerwał emeryturę, by pomóc walczącej z kontuzjami drużynie. City przegrało na własnym stadionie pierwszy raz od grudnia 2010 roku. Na ligowe boiska wrócili piłkarze w Hiszpanii. Real Madryt pokonał  na Santiago Bernabeu Granadę 5:1, strzelanie zakończył Cristiano Ronaldo (ma już 21 goli). Krytykowany przez kibiców Portugalczyk bramki nie świętował, z opuszczoną głową wrócił na własną połowę boiska.

Dziś zabraknie go na czerwonym dywanie w Zurychu. Na gali FIFA nie pojawi się też Jose Mourinho. Przygotowują się do jutrzejszego rewanżowego meczu w 1/8 finału Pucharu Króla z Malagą (pierwsze spotkanie 3:2). Złośliwi twierdzą, że nie chcą patrzeć na kolejną porażkę, bo zdają sobie sprawę, że poniedziałkowy wieczór będzie należał do Barcelony (zremisowała na wyjeździe 1:1 z Espanyolem) i jej trenera Pepa Guardioli.

Real w Szwajcarii reprezentować będą Zinedine Zidane i Emilio Butragueno. Ronaldo o Złotą Piłkę walczy z ubiegłorocznym triumfatorem  Leo Messim i Xavim. Rywalem Mourinho do nagrody dla najlepszego trenera oprócz Guardioli jest Ferguson. Transmisja uroczystości o godz. 19 w Eurosporcie.

Po świąteczno-noworocznej przerwie rozgrywki wznowiła również Serie A. Juventus po zwycięstwie nad Lecce 1:0 nadal jest jedyną drużyną bez porażki z pięciu wielkich lig europejskich. W tabeli prowadzi jednak Milan (2:0 z Atalantą) dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu. Formy nie stracili także piłkarze Interu. Wygrali piąty mecz z rzędu, z Parmą 5: 0. Od falstartu zaczęło rok Lazio, przegrywając 0:4 ze Sieną. Fiorentina z Arturem Borucem bez problemów poradziła sobie z Novarą (3:0).

Polskie bramki

We Francji liga rusza ponownie dopiero za tydzień, ale piłkarze nie odpoczywają. W sobotę walczyli o awans do 1/16 finału Pucharu Francji. Lille rozbiło 6:0 US Chantilly (VI liga). Ireneusz Jeleń strzelił trzeciego i szóstego gola dla mistrzów Francji. Ludovic Obraniak był rezerwowym. Auxerre do kolejnej rundy wprowadził Dariusz Dudka. Cztery minuty przed końcem dogrywki wykorzystał rzut karny. Zespół Polaka pokonał 1:0 Chambly-Thelle (V liga).

Bramkę w sobotę zdobył też Robert Lewandowski. Borussia Dortmund, przygotowująca się do rundy rewanżowej Bundesligi, wygrała  3:0 ze Standardem Liege, rywalem Wisły Kraków w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Lewandowski ustalił wynik. Jakub Błaszczykowski miał swój udział przy pierwszym golu. Łukasz Piszczek nie grał.

Hiszpania

18. kolejka

• Levante – Mallorca 0:0

• Racing – Saragossa 1:0 (Bernardo 45+1)

• Sociedad – Osasuna 0:0

• Real Madryt – Granada 5:1 (Benzema 19, 50, Ramos 34, Higuain 47, Ronaldo 89 – Rico 22)

• Malaga – Atletico 0:0

• Rayo Vallecano – Sevilla 2:1 (Michu 45+1, Tamudo 52 - Escude 62)

• Getafe – Athletic 0:0

• Villarreal – Valencia 2:2 (Ruben 14, Rodriguez 18 - Feghouli 41, Aduriz 87)

• Betis – Sporting 2:0 (Santa Cruz 23, Molina 90+2). Czerwone kartki: A. Lora (44), Carmelo (90+3, obaj Sporting)

• Espanyol – Barcelona 1:1 (Alvaro 86 - Fabregas 16)

17. kolejka

• Siena – Lazio 4:0 (Destro 11, 81, Calaio 35-k, 45+4-k). Czerwona kartka: A. Bizzarri (45+1, Lazio)

• Inter – Parma 5:0 (Milito 13, 41, Motta 18, Pazzini 56, Faraoni 79)

• Udinese – Cesena 4:1 (Di Natale 1, 82, Asamoah 54, Basta 75 - Eder 39). Czerwona kartka: M. Lauro (62, Cesena)

• Roma – Chievo 2:0 (Totti 34-k, 78-k)

• Atalanta – Milan 0:2 (Ibrahimović 22-k, Boateng 82)

• Bologna – Catania 2:0 (Cherubin 50, Di Vaio 90+2). Czerwona kartka: M. Biagianti (78, Catania)

• Cagliari – Genoa 3:0 (Larrivey 13-k, Ibarbo 56, Granqvist 72-sam.). Czerwona kartka: E. Moretti (65, Genoa)

• Lecce – Juventus 0:1 (Matri 27)

• Novara – Fiorentina 0:3 (Jovetić 20-k, 49, Montolivo 42)

• Palermo – Napoli 1:3 (Miccoli 89 – Pandev 35, Cavani 54, Hamsik 60)