Katie Ledecky zapisała się w historii igrzysk olimpijskich. 13 medali pływaczki z USA

Amerykanka Katie Ledecky zdobyła w Paryżu swój 13 medal igrzysk olimpijskich w pływaniu - i stała się pływaczką z największą liczbą medali w historii igrzysk olimpijskich.

Publikacja: 02.08.2024 05:07

Katie Ledecky

arb

Ledecky, która była częścią amerykańskiej sztafety rywalizującej w wyścigu 4x200 metrów stylem dowolnym, wywalczyła wraz ze swoimi koleżankami srebrny medal. Złoto zdobyły Australijki, brąz przypadł Chinom, na czwartym miejscu finiszowały Kanadyjki.

Katie Ledecky i Michael Phelps — olimpijscy multimedaliści wszech czasów

Ledecky w historii startów w igrzyskach olimpijskich zdobyła osiem złotych medali, cztery srebrne i jeden brązowy — i ma o jeden olimpijski medal więcej niż trzy inne pływaczki z USA: Jenny Thompson, Dara Torres i Natalie Coughlin oraz Australijka Emma McKeon.

Amerykanka jest zarazem, obok Michaela Phelpsa, jedynym sportowcem rywalizującym w pływaniu na igrzyskach olimpijskich, który zdobył co najmniej 13 medali. Phelps zdobył na igrzyskach łącznie 28 krążków.

- To niesamowite móc być częścią przynajmniej 1/13 podróży, którą ona odbyła — powiedziała koleżanka Ledecky ze sztafety, Erin Gemmell po wyścigu zakończonym zdobyciem srebrnego medalu.

8

Tyle złotych medali zdobyła jak dotąd na igrzyskach Katie Ledecky

Złoto przypadło australijskiej sztafecie w składzie Mollie O'Callaghan, Lani Pallister, Brianna Throssell i Ariarne Titmus. Australijki pobiły rekord olimpijski kończąc wyścig w czasie 7:38,08. Amerykanki straciły do zwyciężczyń 2,78 sekundy.

Katie Ledecky może w Paryżu wyrównać rekord radzieckiej gimnastyczki

Ledecky miała szansę wyrównać olimpijski rekord radzieckiej gimnastyczki Łarysy Łatyniny, która jako jedyna kobieta zdobyła dziewięć złotych medali na igrzyskach olimpijskich — i wciąż ma na to szansę, ponieważ w sobotę będzie rywalizować w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym. Amerykanka jest rekordzistką świata na tym dystansie.

Ledecky zadebiutowała na igrzyskach w Londynie, w 2012 roku.