Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zostały otworzone w piątek. Kilka elementów kilkugodzinnego wydarzenia wzbudziło kontrowersje. Część widzów za niesmaczny uznała fragment, gdy metalowy zespół Gojira wraz ze śpiewaczką operową Mariną Viotti wykonał francuską pieśń rewolucyjną "Ah! ça ira" - podczas występu w oknach budynku pojawiły się reprezentujące straconą na gilotynie Marię Antoninę kobiety, trzymające w rękach swe "odcięte" głowy.
"Ostatnia wieczerza" na otwarciu igrzysk w Paryżu
Najwięcej kontrowersji wywołał fragment, który przypominał ostatnią wieczerzę, czyli wieczerzę paschalną Jezusa Chrystusa z apostołami, która odbyła się wieczorem przed aresztowaniem Jezusa, przedstawioną na słynnym obrazie przez Leonarda da Vinci. W Paryżu podczas omawianego segmentu na scenie wystąpili drag queen (mężczyźni, którzy za pomocą mocnego makijażu, efektownej fryzury i ubrania grają kobiety), transpłciowy model oraz nagi piosenkarz ucharakteryzowany na greckiego boga płodności, Dionizosa. Na scenie było także dziecko. Znajdująca się w centrum kobieta w sukience z dużym dekoltem miała na głowie koronę, która mogła przypominać aureolę, jaką wokół głowy Jezusa często odwzorowują artyści przedstawiając temat ostatniej wieczerzy.
Krytycznie na temat tego elementu otwarcia igrzysk odniosła się m.in. Konferencja Episkopatu Francji, która w sobotę oceniła, że ceremonia zawierała sceny szyderstwa z chrześcijaństwa. Również arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, napisał w mediach społecznościowych, że doszło do szyderstwa z ostatniej wieczerzy.
Czytaj więcej
Telewizja Polska poinformowała o zawieszeniu w obowiązkach służbowych Przemysława Babiarza. To konsekwencja wypowiedzi dziennikarza podczas piątkowej ceremonii rozpoczęcia igrzysk w Paryżu.