Depresja u sportowców. "Nie dać się wycisnąć jak cytrynę"

- Kiedy ktoś decyduje się na zawodowstwo, bardzo ważne jest, by nie tylko rozwijał ciało dla maksymalizacji wyników, ale także rozwijał swoją psychikę - mówi dr Kamil Wódka, psycholog sportu.

Publikacja: 20.12.2018 23:01

Missy Franklin

Missy Franklin

Foto: AFP

Amerykańska pływaczka, medalistka olimpijska Missy Franklin, zakończyła karierę w wieku 23 lat. Zmagała się z urazami barków, ale przyznała również, że cierpi na depresję. Skąd biorą się tego typu problemy u sportowców?

Trzeba być bardzo ostrożnym w szafowaniu terminami i diagnozami. Depresja jest konkretną jednostką chorobową, a często potocznie łączona jest ze zwykłym obniżeniem nastroju, smutkiem, chandrą, co niekoniecznie musi być depresją. Jej przyczyn u sportowców może być wiele. Na pewno na jej powstawanie wpływa funkcjonowanie na bardzo wysokich obrotach w świecie sportu, który pięknie wygląda głównie z zewnątrz. Od środka często sprowadza się do bycia „używanym”, np. do zaspokajania czyichś ambicji albo nadziei.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sport
Nie chce pałacu. Kirsty Coventry - pierwsza kobieta przejmuje władzę w MKOl
Sport
Transmisje French Open w TV Smart przez miesiąc za darmo
Sport
Witold Bańka wciąż na czele WADA. Zrezygnował z Pałacu Prezydenckiego
Sport
Kodeks dobrych praktyk. „Wysokość wsparcia będzie przedmiotem dyskusji"
Sport
Wybitni sportowcy wyróżnieni nagrodami Herosi WP 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama