Reklama
Rozwiń

47. Rajd Barbórka: wygrać na Karowej

Szybkie samochody na wyciągnięcie ręki, efektowne przejazdy, poślizgi kontrolowane, zapach palonej gumy. W sobotę największa impreza rajdowa w Warszawie

Publikacja: 05.12.2009 02:35

Ubiegłoroczny Rajd Barbórki

Ubiegłoroczny Rajd Barbórki

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Rajd Barbórka tradycyjnie kończy sezon sportów motorowych w Polsce. Tegoroczna edycja ma szczególny charakter, bo połączona jest z obchodami jubileuszu 100-lecia Automobilklubu Polskiego.

Choć rajd nie jest zaliczany do klasyfikacji mistrzostw Polski, cieszy się niezmiennie wielkim uznaniem kierowców i kibiców. W 2004 roku Robert Kubica zajął tu siódme miejsce.

W sobotę wystartuje 127 załóg, w tym cała rajdowa czołówka. Z numerem jeden pojedzie Tomasz Kuchar (peugeot 207 S2000), z dwójką Leszek Kuzaj (skoda fabia WRC). Obaj zdominowali w ostatnich latach rywalizację na warszawskich trasach: po trzy razy stawali na najwyższym stopniu podium. W sobotę spróbują wyrównać rekord czterech zwycięstw, który należy do Mariana Bublewicza.

O puchar – główną nagrodę imprezy – walczyć będą również m.in. mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (mitsubishi lancer Evo IX), mistrz Holandii Jasper van den Heuvel (mitsubishi lancer Evo X), wicemistrz Europy Michał Sołowow (peugeot 207 S2000), Kajetan Kajetanowicz (subaru impreza) i Michał Bębenek (mitsubishi lancer Evo IX).

Jak zwykle nie zabraknie też gości specjalnych. W poprzednich latach można było oglądać popisy fińskich gwiazd: czterokrotnego mistrza świata Fina Tommiego Mäkinena i Janiego Paasonena. Tym razem organizatorom udało się zaprosić Armina Schwarza, jednego z najbardziej utytułowanych niemieckich kierowców, Włocha Lukę Rossettiego, mistrza Europy z 2008 roku, oraz Fina Tapio Laukkanena, byłego mistrza Finlandii i Wielkiej Brytanii.

Rajd – podobnie jak rok temu – składa się z sześciu odcinków specjalnych na Żeraniu, Cytadeli i Bemowie oraz wieczornego finału na Karowej. Show na najsłynniejszej rajdowej ulicy w Polsce stał się już wydarzeniem towarzysko-kulturalnym, które przyciąga na trybuny znane twarze.

Zwycięstwo w Kryterium Asów – najbardziej prestiżowej i widowiskowej części zawodów, w której startuje 30 czołowych załóg – i możliwość pokazania swoich umiejętności przed kilkunastotysięczną publicznością to marzenie kierowcy.

Przy okazji rajdu zaplanowano też aukcje charytatywne. Na zwycięzców licytacji czekają m.in. kombinezony Bouffiera i jego pilota Xaviera Panseriego oraz przejazd z Leszkiem Kuzajem po Karowej.

[ramka][b]Program i ostatni zwycięzcy[/b]

? OS Żerań 1 (3,6 km) – start godz. 8.00

? OS Cytadela 1 (2,2 km) – godz. 8.33

? OS Bemowo 1 (1,4 km) – godz. 9.36

? OS Żerań 2 (3,6 km) – godz. 10.54

? OS Cytadela 2 (2,2 km) – godz. 11.27

? OS Bemowo 2 (1,8 km) – godz. 12.12

? Kryterium Asów - OS Karowa (2,2 km) - g. 17.35

2008 r. – Tomasz Kuchar

2007 r. – Tomasz Kuchar

2006 r. – Leszek Kuzaj

2005 r. – Leszek Kuzaj

2004 r. – Leszek Kuzaj

2003 r. – Tomasz Kuchar

2002 r. – Michał Nowosiadły

2001 r. – Krzysztof Hołowczyc

2000 r. – Janusz Kulig

1999 r. – Robert Gryczyński

1998 r. – Paweł Przybylski

1997 r. – Robert Herba

1996 r. – Paweł Przybylski

1995 r. – Paweł Przybylski [/ramka]

Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Sport
Koniec Thomasa Bacha. Zbudował korporację i ratował świat sportu przed rozłamem
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Sport
Po igrzyskach w Paryżu czekają na azyl. Ilu sportowców zostało uchodźcami?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń