Biegają nie tylko nogi, ale także kręgosłup

Zanim zdecydujemy się na start w maratonie, powinniśmy odwiedzić wielu lekarzy specjalistów - uważa dr hab. n. med. Bogdan Koczy

Publikacja: 18.09.2014 23:55

Rz: Jak bezpiecznie przebiec maraton?

Bogdan Koczy:

Do dystansu 42 km dochodzi się stopniowo, dawkując trening i przyzwyczajając organizm do coraz dłuższych dystansów. Ważne jest odpowiednio dobrane obuwie o miękkiej podeszwie, bo maratony przeważnie biega się po twardym, oraz przygotowanie kondycyjne. Ale najważniejsze są badania. Zanim zdecydujemy się na taki wysiłek, powinniśmy odwiedzić wielu lekarzy specjalistów, z których ortopeda wcale nie jest najważniejszy. Podstawa to badania kardiologiczne, pulmonologiczne ?i internistyczne. Należy zacząć od podstawowych badań krwi, pozwalających sprawdzić parametry biochemiczne organizmu. Jeśli biochemia jest ?w porządku, odwiedzamy ortopedę, który zajmuje się aparatem ruchu i sprawdza, na jakie obciążenia narażamy biorące udział w bieganiu stawy – skokowe, kolanowe, biodrowe – i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Biegacze najbardziej martwią się o kolana.

Zapominając o pozostałych stawach, które w tym sporcie są równie ważne i narażone na kontuzje. Przecież to staw skokowy przyjmuje na siebie pierwsze uderzenie, staw biodrowy zapewnia ruch całej kończyny, a kręgosłup zawiaduje tym procesem. Wbrew pozorom to nie kolana najczęściej sprowadzają biegaczy do gabinetu ortopedy, ale zespoły przeciążeń przyczepów mięśniowych. Przeciążenie ścięgna Achillesa łatwo może spowodować jego stan zapalny. Po gwałtownym wysiłku może dojść do jego przerwania. Biegacze zmagają się też ?z przeciążeniem przyczepów mięśniowych mięśnia czworogłowego uda, a także uszkodzeniem obrąbka stawowego w stawie biodrowym, co leczy się wyłącznie operacyjnie. Zdarzają się też przeciążenia kręgosłupa.

Czy po takich kontuzjach można wrócić do biegania?

Tak, ale nie bez pomocy specjalistów ?i odpowiedniej rehabilitacji ?z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i urządzeń fizjoterapii.

Jak uniknąć tych kontuzji?

Zadbać o odciążenie układu kostno-stawowego, najlepiej przez odpowiedni trening. Odciążyć zmęczone bieganiem mięśnie pomoże pływanie czy jazda na rowerze, gdzie wysiłek odbywa się bez stawania na kończynach. Są też specjalne ćwiczenia rozciągające dla biegaczy, pozwalające odciążyć mięśnie i stawy, ale nie mają one wiele wspólnego np. z jogą, która nie wyćwiczy odpowiednich funkcji mięśniowych i nie przygotuje do wysiłku, jakim jest maraton.

Dr hab. n. med. Bogdan Koczy jest ortopeą i traumatologiem, dyrektorem szpitala urazowego w Piekarach Śląskich, konsultantem wojewódzkim ds. ortopedii i traumatologii na Śląsku

Rz: Jak bezpiecznie przebiec maraton?

Bogdan Koczy:

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Sport
Rafał Sonik z pomocą influencerów walczy z hejtem. 8 tysięcy uczniów na rekordowej lekcji
doping
Witold Bańka jedynym kandydatem na szefa WADA
Materiał Partnera
Herosi stoją nie tylko na podium
Sport
Sportowcy spotkali się z Andrzejem Dudą. Chodzi o ustawę o sporcie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta